اخبار استانی

آب بندان های غیر فعال احیا شوند/ تصرف حریم آب بندان ممنوع

آیسانا/گیلانا رياس كل دادغستري گلان گگت: اب بندان هاي هي فيك را بايد تا از نزولات جوي بهره بهرا مندي شود.

حجت الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی در نشست آب بندان های استان گیلان با اشاره به اینکه سدهای آبی در گذشته نقش مهمی در ذخیره و تامین آب زمین های کشاورزی داشته اند، اظهار داشت: این سدها نقش مهمی در ذخیره سازی و تامین آب زمین های کشاورزی داشتند. را به را به نزولات جوی و شیب اب، در شرستانه ها احداث می کند.

وی در ادامه افزود: سدهای آبی در قالب چند هنجار مدیریت شد و علاوه بر تامین آب زمین برای پرورش آبزیان از مزایای آن نیز بهره مند شدند.

رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه سدهای آبی به دلیل عدم آبیاری به جنگل یا حوض تبدیل شده است، اظهار داشت: برخی مدیران نیز اقدام به تغییر کاربری سدهای آبی کرده اند که ممنوع است و باید از آن جلوگیری شود.

وی از مسئولان مسئول خواست تا میزان آب بندی سدهایی را که قرار است تخلیه شوند مشخص کرده و سدهای غیرعملکردی را به سازمان جهاد کشاورزی بسپارند.

حجت الاسلام خلیلی با اشاره به اینکه در گذشته میزان بارندگی متناسب با میزان سدهای آبی بوده است، بیان کرد: امروز میزان بارندگی کاهش یافته و با خشکسالی مواجه هستیم، بنابراین باید بارندگی را احیا کنیم. سدهای آبی غیرفعال به طوری که بیشترین بهره را از بارندگی ببرند

در پایان کارگروهی در سطح استان و به تناسب در شهرستان با حضور فرمانداران و مسئولین حفظ و نگهداری سدهای آبی و زهکشی و مقاوم سازی سدها تشکیل شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا