اخبار استانی

آموزش مالکان اقامتگاه‌های بوم‌گردی ضرورت دارد

اخبار استانی/ خراسان رضوی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور با تاکید بر لزوم آموزش برای صاحبان اقامتگاه های بوم گردی گفت: اقامتگاه های بوم گردی تجربه جدیدی است که مالکان برای ارتقای خدمات خود باید بر آموزش تمرکز کنند.

محمداسماعیل اعتمادی در گفت وگو با اخبار استانی، اظهار کرد: خوشبختانه در سال های اخیر که فعالیت اقامتگاه های بوم گردی آغاز شده، استقبال خوبی از این فعالیت ها شده است. اما موضوع آموزش موضوع مهمی است که باید در مدیریت اقامتگاه مورد توجه قرار گیرد چرا که این موضوع به خودی خود تاثیر مستقیم و غیرقابل انکاری بر کیفیت اسکان مسافران در این فضاهای گردشگری دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور با اشاره به اهمیت آموزش صاحبان آن برای بهبود مدیریت این اقامتگاه ها، گفت: طی سال های 1377 تا 1378 دوره های آموزشی متعددی برای مدیران اقامتگاه های بوم گردی استان ها در نظر گرفته شده است. و کلاسها گواهینامه مناسب دریافت کردند. این دوره های آموزشی به طور مرتب توسط اداره کل میراث فرهنگی حریم تاریخی برگزار می شود و مدیران اقامتگاه های جدید برای اخذ مجوز فعالیت موظف به گذراندن آن هستند.

وی گفت: گردشگری امسال نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته است. در شرایط فعلی پیش بینی می شود که اگر طرف Omicron روی ما تاثیر نگذارد، مسافران زیادی را در نوروز جابه جا کنیم.

اعتمادی ادامه داد: تعداد اقامتگاه های بوم گردی شهرستان نیز رشد بسیار خوبی داشته است. در حال حاضر 2 اقامتگاه در زبرخان و 8 اقامتگاه در نیشابور وجود دارد. چهار اقامتگاه نیز با پیشرفت فیزیکی بین 70 تا 80 درصد در حال آماده سازی است و تا سال آینده راه اندازی می شود.

ایجاد فضای رقابتی بین اقامتگاه ها باعث افزایش کیفیت این مراکز می شود

وی گفت: یکی از مواردی که کیفیت مدیریت و عرضه خدمات اقامتی بوم گردی را افزایش می دهد، ایجاد فضای رقابتی بین این مراکز است. با افزایش تعداد اقامتگاه ها این مشکل بیشتر نمایان می شود. به نظر من امروز بیش از 80 درصد از اقامت های شهر با پذیرایی و پذیرایی از میهمانان و همچنین اصول و قوانین خوب سرویس دهی مطابقت دارد و سطح کیفیت بالا رفته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور نیز با اشاره به رعایت اصول بهداشتی در اقامتگاه های بوم گردی با توجه به شیوع بیماری همه گیر کرونا گفت: بلافاصله رسیدگی می شود. همچنین به طور مرتب به اطلاع می رسانیم. مدیران اسکان از دستورالعمل ارسالی استان هستند. خوشبختانه تاکنون کارشناسان اداره میراث از وضعیت مطلوب وضعیت بهداشتی اقامتگاه ها خبر داده اند.

خانه های قدیمی باید از این خانه ها نهایت استفاده را ببرند تا دوستدار محیط زیست شوند

وی با تاکید بر تبدیل خانه های سالمندان به خانه های بوم گردی، افزود: از صاحبان خانه های قدیمی و تاریخی می خواهم که دست از کار نکشند و از این توان بسیار خوب برای تبدیل آن به خانه بوم گردی نهایت استفاده را ببرند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور گفت: در شهرستان نیشابور با توجه به تعداد زیاد خانه های قدیمی و تاریخی، ظرفیت انجام این کار هم در شهرستان نیشابور و هم در روستاهای گردشگری وجود دارد. . با انجام این کار با هزینه کم، خانه های تاریخی حفظ می شوند و مردم می توانند از ظرفیت و جذابیت آنها استفاده کنند.

وی با اشاره به سهولت گفته بود: اکنون مجموعه میراث فرهنگی به اکثر متقاضیان فعال بوم گردی کمک کرده تا با سود بسیار کم از تسهیلات استفاده کنند. از این اقامتگاه ها می توان برای دریافت معافیت مالیاتی و عوارض پروژه های صنعتی نیز استفاده کرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا