اخبار استانی

آوازخوانی و انواع بازی های شب یلدا در استانهای کشور

अवाषवानी व अक्षा बाजी है शेब इल्डा दा

شب اخر پعیزی یعنی ولین شب به شبم به بهانه دقایقی ترونتر شدن شب، به شب یلدا معروف است. همین دقایق ترونتر شد آن شب مستدر شد هر کوشه در سرزمین بروگر مدروب ب اداب و روسمی که دور هم می شوند جوم شود. با ما همراه باشید تا با آواز خواندن و بازی های مختلف مخصوص کریسمس در کشور و قبل از شیوع ویروس کرونا آشنا شوید.

به اخبار استانی اخبار استانی; குத்தை सरुद्धा व अगुगाय महाली बा شب یلدا و زمستان با گویش و لهجه مهالی هر استان بھشی از اداب کهن این شب است.

در شرق بابل رج‌خوانی می‌کند، عرض المزید به اسکته‌اند باید نوبت به نوبت سروود و اواز بخوانند. در خمین همچنین فردی که صدای خوبی دارد نام غذا را می گوید و بقیه افراد در جواب شب را تکرار می کنند. کشمیر رسم کلاه فریادی اجرا می شود فردی نی و عدیه کارک زیتان می‌خواند.

اوازهای محیلی به دور از یاس و نا اومیدی رازر از رنگ و ازدواج کردن ברים ניסה מעשים דר אינש שבה מישוד אזרה.

بازی بری برادنا بازی بری بردنا سابریک، شادی و همدلی بهترین نمونه است. ایرانیان از دیر باز به بازی توجه خاص نشم می‌دادند; به طوری که در تمامی جشن ها بازی های محلی به صورت گروهی اجرا می شود و کمتر شاهد اجرای بازی های انفرادی هستیم.

در آذربایجان، جورابِبازی موسور است. این بازی شبیه گل یا گلدان است با این تفاوت که تیمی که سکه در مقابل آن باید در جوراب حریف قرار گیرد. نقل معما و رقصة قائنة دوبیتی ازاری هم موسور است.

همدانی‌ها در جام بازی می کنند و گل را زیر جام پنهان می کنند.

جوانان خرمآبادی هم بازی خاص بری شب یلدا درانت ک به آن شنیبرگی می‌گویند. شانه هایشان را وسط می گذارند، دو نفر با فاصله مشخصی از شانه نشسته اند. باید با یک دست شانه به سمت خود بکشند. ایندی بازنده خریدن شبکره (خوراکیهای شب یلدا) است.

مازنیها آنها همچنین بازی را در شب انجام می دهند. به آن روست که یک نفر روی زمین دراز می‌کشد و لیوانی روی پیشانی و می‌گثاشتند، ذن لیوان اب می‌زند. فرد باید توری بلند شود که اب از لیوان به روی زمین من مریضم فرد بازنده جریمه می شود.

در در کردستان در محلی نیز محبوب است. چوب 30 سانتی متری توسط دو نفر که نشسته اند و پاهایشان به هم چسبیده کشیده می شود. به آیین گورنکشی می‌گویند

انتهای پیام

آیا این خبر مفید است؟

در نتیجه و رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا