اخبار استانی

ارتقای دانش حقوقی از تشکیل پرونده‌های قضایی جلوگیری می‌کند

به گزارش خبرگزاری اخبار استانی از قزوین؛ علی شعبانی، رئیس کل دادگستری استان قزوین در دیدار با مردم شریف شهرستان بویین‌زهرا که در مسجد جامع این شهرستان برگزار شد، گفت: قوانین و مقررات باید در جامعه نصب‌العین قرار گیرد و هر فرد در هر موقعیت و موقعیت اجتماعی که قرار است باید باشد. مقید به قانون بداند و از آن‌جاهایی که قوانین ما علاوه بر تصویب در مجلس شورای اسلامی به فقها بپردازد عمل به قوانین جامعه اسلامی در واقع عمل به تکالیف شرعی است.

او افزود: بدون‌شک اگر به قوانین عملی درست می‌شود، بیشتر از مسائل و مشکلات مردم و جامعه به کمترین می‌رسد و آثار و تبعات غیر پیروی از قانون دامن‌گیر تمام جامعه می‌شود و هیچکس نمی‌تواند خود را از آسیب ببیند.

مقام ارشد قضایی استان در ادامه بیان کرد: کار قضایی بسیار سخت و پیچیده است و مردم باید به این موضوع واقف باشند که قاضی نیز بر اساس قانون می‌شوند و خارج از مسیر قوانین و مقررات نمی‌توانند عمل کنند و بر اساس اسناد و مدارک انجام دهند. ه از سوی طرفین دعوا ارائه می‌شود، حکم قضایی خود را برای فصل خصومت صادر می‌کند.

شعبانی همچنین گفت: ایجاد صلح و سازش از سنت‌های حسنه است و در دین مبین اسلام نیز به آن تاکید می‌کند و باید در جامعه امروز مورد توجه قرار گیرد و انتظار این باشد که ریش‌سفیدان و معتمدین اختلافات بین افراد ایجاد شود که منجر به تشکیل پرونده قضایی محلی شوند. و با میانجیگری مسائل و مشکلات را از طرح دعوا حل و فصل می بینید.

این مقام مسئول اظهار داشت: یکی از موارد دیگر از چالش‌های دستگاه قضایی، عدم دانش حقوقی مردم است و همین موضوع باعث می‌شود که در مراودات اجتماعی مشکل داشته باشند و در نهایت متضرر شوند و سپس به مراجع قضایی رجوع کنند و شاید به واقع حق با آن‌ها باشد. اما قاضی بر اساس ادله و اسناد و مدارک تصمیم می‌گیرد، برای ارتقای دانش حقوقی جامعه یک نیاز است و همه باید در این راستا تلاش کنند، زیرا بیش از پرونده‌های قضایی به این خاطر است.

گفتنی است در پایان مردم مسائل و مشکلاتی و قضایی خود را با حقوق قانونی استان مطرح و در خصوص.

رئیس کلگستری استان قزوین در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین رضوانی، امام جمعه بویین‌زهرا نیز تاکید کرد: ائمه جمعه یکی از پایگاه‌های مردمی هستند و به دلیل جایگاه و نقش اجتماعی که دارند، می‌توانند در جهت آگاهی‌سازی جامعه از جرائم و آسیب‌های اجتماعی تأثیرگذار باشند و باشند. از این حیث دستگاه قضایی یاری دراز می‌کند و امیدواریم بیان‌های جامعه به‌خصوص از حیث آسیب‌هایی که آن‌ها را تهدید می‌کند، در ترمین‌های جمعه بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

دکمه بازگشت به بالا