اخبار استانی

اسناد توسعه ۴ شهرستان مرزی خراسان جنوبی تدوین می‌شود

اخبار استانی/ خراسان جنوبی استاندار خراسان جنوبی گفت: علاوه بر بررسی سند توسعه نهبندان و تکمیل سند توسعه سربیشه، قرار است برای دو شهرستان مرزی دیگر استان از جمله زیرکوه و درمیان، اسناد توسعه جداگانه تهیه شود.

حمید ملانوری امروز چهارشنبه 26 آبان ماه در بیست و دومین جلسه ستاد توسعه خاوران که در دستور کار آن ارائه و بررسی گزارشی از اقدامات انجام شده برای به روز رسانی سند توسعه نهبندان بود، افزود: سال 1381 و چند سال پس از بازدید مقام معظم رهبری و 90 درصد از کل اعتبارات مصوب برای اجرای این سند استفاده شده است.

به گزارش اخبار استانی، «به موقع بودن اقدامات منجر به محقق نشدن تمام اهداف این سند شد و در سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی در 16 شهریور امسال درخواست بازنگری در سند توسعه نهبندان شد. با بازنگری سند موافقت شد.» باید در هیئت دولت مطرح می شد، اما تاکید رئیس جمهور بر نگاه به سند قبلی، برنامه ریزی و فضای فعلی استان و شهرداری بوده است.

استاندار خراسان جنوبی گفت: بر اساس سند برنامه ریزی، سند توسعه قبلی و پیش بینی های انجام شده، اقدامات ما باید بر مبنای تخصصی و علمی باشد و در اختیار استاندار قرار گیرد.

از متولیان این کار خواسته شد هفته آینده اسناد توسعه شهرستان های مرزی نهبندان و سربیشه را جمع آوری کنند.

ملانوری بیان کرد: از آنجایی که نیازمند توجه ویژه به مسائل سیاسی، اجتماعی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی به ویژه معدن در شهرهای مرزی هستیم، امیدواریم با مجوز دولت، اسناد توسعه جداگانه ای برای شهرستان های مرزی زیرکوه تهیه شود.

جلوگیری از خام فروشی سنگ معدن سیاست اصلی استان است

استاندار خراسان جنوبی جلوگیری از خام فروشی و جلوگیری از خام فروشی را سیاست اصلی استان اعلام کرد و افزود: در بحث سنگ خام جدیت داریم و تا حد امکان بر ارزش افزوده واقعی مواد معدنی تاکید داریم. استان را ترک کنید.

وی گفت: گاهی گلایه می شود که مواد معدنی مورد نیاز کارخانه های استان از خراسان جنوبی صادر می شود که باید به زور جلوی این امر گرفته شود.

ملانوری ادامه داد: خام فروشی مواد معدنی در استان توافقی برای تولیدکنندگان خواهد بود و بسیاری از هزینه های اولیه تولید را کاهش می دهد، بنابراین سیاست لازم برای جلوگیری از این امر در استان صورت می گیرد تا مواد اولیه مورد نیاز به مواد اولیه تبدیل شود. دستیابی تولید کننده به قیمت کمتر

وی گفت: علاوه بر این باید تولیدات استانی تا زمانی که در دستگاه های دولتی، مجتمع ها، کارخانه ها و کارگاه ها مصرف می شود در داخل استان استفاده شود و دستگاه های دولتی از تولیدات داخل استان رضایت داشته باشند.

استاندار خراسان جنوبی افزود: این اقدام در راستای حمایت از تولیدکنندگان است چرا که این حمایت واحدهای تولیدی را معطل می کند.

نرده برای تسهیل سرمایه گذاری

ملانوری با اشاره به اهداف و سیاست های ستاد توسعه ستاد خاوران گفت: خوشبختانه آنچه از ابتدا در نظر گرفته شده بود محقق شد و می توان گفت از استان در زمینه سرمایه گذاری بیشتر استفاده می شود، مهارت و مدیران. تلاش برای تسهیل شرایط سرمایه گذاری.”

وی از رسانه ها به ویژه کمیته اطلاع رسانی و فرهنگ سازی اقامتگاه عمرانی خاوران خواست تا شهروندان را از نتایج و اهداف این اقامتگاه آگاه کنند.

استاندار خراسان جنوبی گفت: یکی از اهداف ستاد توسعه خاوران استفاده از همه ظرفیت ها برای جذب سرمایه گذاران شایسته است و این مهم در همه شهرستان ها با جدیت در حال انجام است.

وی افزود: نهبندان و سربیشه از شهرهای بزرگ در جذب سرمایه گذار بوده اند و میزان پیشرفت پروژه ها و پروژه های سرمایه گذاری در این دو شهرستان قابل تحسین است و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

ملانوری بیان کرد: برنامه ریزی برای رسیدن به ستاد توسعه برای این منظور مورد قبول دستگاه ها نیست و دستگاه ها باید قبل از ورود موضوعات به ستاد توسعه، نسبت به پذیرش یا رد موضوعات تصمیم گیری کنند.

وی همچنین به جمع آوری اسناد آمایش سرزمین، صنعتی، معدنی و تجاری اراضی استان اشاره کرد و گفت: باید طرح هایی با قابلیت های منطقه ای در هر شهرستان مشخص شود.

استاندار خراسان جنوبی افزود: با توجه به اینکه استان طرح های اولیه سند را تصویب کرده است، مدیران شهرستان و سازمان صمت نسبت به قرار دادن طرح ها در اطلس سرمایه گذاری استان اقدامات لازم را انجام دهند.

وی محاسبه نقطه به نقطه مزایای برنامه توسعه ستاد خاوران را مورد اشاره قرار داد و گفت: باید بر اساس مزایا و بهره برداری از ظرفیت هر منطقه طرح ها در اطلس سرمایه گذاری شهرستان ها و استان ها قرار گیرد.

ملانوری تاکید کرد: این پروژه ها باید در سایت ستاد توسعه خاوران بارگذاری شود تا در اختیار عموم به ویژه سرمایه گذاران قرار گیرد.

وی گفت: پروژه هایی که به مرحله امضای تفاهم نامه می رسند نباید از سوی دستگاه ها مانع شوند.

استاندار خراسان جنوبی یکی از سرمایه گذاران درباره درخواست استفاده از پساب برای واحدهای معدنی گفت: خراسان جنوبی استانی خشک و کم باران است و یکی از راهکارهای طرح های سرمایه گذاری آبرسانی استفاده از ظرفیت های بالای شهری است. و فاضلاب روستایی قابل احیاء است. خصوصی در این امر ذینفع بوده است.

در این جلسه بر ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده برای به روز رسانی سند توسعه نهبندان تاکید شد که در آن به تشریح اقدامات سند توسعه سربیشه، کارگروه زیرساخت صدور مجوز گمنام، آخرین وضعیت و قطعه تفاهم نامه های شهرستان نهبندان پرداخته شد. سند مدیریت، صنعت، معدن و تجارت استانی تنظیم و 2 تفاهم نامه سرمایه گذاری امضا شد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا