اخبار استانی

اضافه شدن ۳ هزار میلیارد تومان به سرمایه صندوق نوآوری/توسعه فناوری استانی و منطقه‌ای می‌شود

نایب رئیس مرکز کسب و کارهای دانش بنیان معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه در قانون جهش تولید دانش بنیان به 3 میلیارد تومان سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه شده است، گفت: این سرمایه تحقیق و توسعه است. . با توجه به.

دکتر سعید منجم زاده در گفت وگو با اخبار استانی به گفته وی: بیش از یک دهه از تصویب و تصویب قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان می گذرد و حوزه فناوری مدام در حال تغییر است. بنابراین قوانین حمایت کننده از این حوزه باید با این تغییرات به روز شوند و با توجه به زمان و مقتضیات روز، حمایت ها صورت گیرد.

وی افزود: نیاز به به روز رسانی قانون در این حوزه احساس می شد و در عین حال بیش از 10 سال تجربه در اجرای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان نکات مهمی را به ما یادآوری کرد که چه زمانی باید یادآوری کنیم. ما باید با چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان روبرو شویم و در چه شرایطی نیاز به ایجاد قانون‌گذاری متحد در بین نهادهای نظارتی داریم؟

منجم زاده با بیان اینکه باید بر این اساس قانون را به روز کنیم، گفت: با توجه به دانش بنیان بودن، بنابراین در کار مجلس یازدهم کارهای خوبی در کمیسیون های مجلس در این زمینه انجام شد و متن اولیه تکمیل و تمدید شد.

نائب رئیس مرکز کسب و کارهای دانش بنیان معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر اینکه متن ارائه شده به مجلس متن دقیق و مناسب تری از این سند بود، قانون خوبی تهیه شد و امیدوارم که در این راستا باشد. تاثیر خوب و محسوسی بر شرکت های دانش بنیان در مرحله اجرا دارد.

وی با بیان اینکه متن قانون پرش مبتنی بر قانون به تصویب قانونگذار رسیده است یادآور شد: این قانون همراه با قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان و تکمیل کننده قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان خواهد بود. .

منجم زاده با اشاره به جزئیات قانون جهش تولید دانش بنیان خاطرنشان کرد: این قانون اگرچه تمرکز بر شرکت های دانش بنیان را تنظیم می کند، اما می تواند مشکلات شرکت های تولیدی را در فضای کسب و کار نیز حل کند، بنابراین این قانون فقط در حوزه دانش اعمال می شود. شرکت های مستقر.تخصیص نشده. از سوی دیگر حمایت های مختلفی در این قانون وجود دارد که بخشی از آن مربوط به تامین مالی شرکت های بنیاد است.

تقویت صندوق نوآوری در قانون جدید برای حمایت از دانش پایه

وی افزود: حوزه سازمان های متولی تامین مالی شرکت های دانش بنیان از جمله صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق تحقیقات و فناوری گسترش یافته و تلاش خود را برای گسترش و گسترش فعالیت های حمایتی افزایش خواهند داد. تامین مالی شرکت های دانش بنیان قوی تر است.

منجم زاد افزود: علاوه بر این سایر موسسات مالی از جمله بانک ها و بازار سرمایه نیز امکان تامین منابع بیشتر در این حوزه را دارند.

وی با اشاره به اینکه مواد متعددی به ویژه مواد 4، 17 و 18 قانون پرش دانش بنیان به موضوع تامین منابع مالی پرداخته است، یادآور شد: یکی دیگر از بخش‌های این قانون تسهیل فضای کسب و کار و تسهیل انتقال آن است. مجوز فعالیت شرکت های دانش بنیان و بخش دیگر آن ایجاد چشم انداز استانی و منطقه ای برای توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان است.

قائم مقام مرکز کسب و کارهای دانش بنیان معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: می تواند از سطح بالاتری به این موضوع بپردازد.

وی افزود: در این قانون سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی نیز افزایش یافته و مبلغ 3 میلیارد تومان به سرمایه صندوق اضافه شده و در عین حال در ماده 3. در این قانون، بخشی از منابع حاصل از مالیات واردات، خط تولید ماشین آلات است، منهای هزینه های تدوین این قانون، به عنوان سرمایه صندوق نوآوری ثبت می شود.

منجم زاده تصریح کرد: این امر موجب گسترش فعالیت صندوق نوآوری می شود، در برخی از قسمت های این قانون سرمایه صندوق نوآوری نیز توسعه یافته است. به عنوان مثال، صندوق نوآوری می تواند به عنوان یک موسسه مالی که صندوق توسعه ملی را اداره می کند، عمل کند.

تقویت همکاری صنعت سنتی با علما

منجم زاده اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه را از دیگر ملاحظات این قانون دانست و یادآور شد: این موضوع می تواند به صنایعی کمک کند که با استفاده از مشوق های تعیین شده در قانون، منابع مهمی را برای فعالیت های تحقیق و توسعه تامین می کنند. توسعه بخش صنعت.

وی بر لزوم همکاری این صنعت با شرکت های دانش بنیان تاکید کرد و افزود: این همکاری می تواند منجر به توسعه هر چه بیشتر روابط شرکت های دانش بنیان و صنایع بزرگ سنتی کشور شود.

معافیت مالیاتی ماشین آلات حذف شد

وی با بیان اینکه در قانون تولید جهش های دانش بنیان بر تقویت صنعت ماشین سازی تاکید شده است، گفت: معافیت 10 ساله واردات ماشین آلات از خطوط تولید در کشور باعث تضعیف صنعت ماشین سازی شده است. که صنعت مادر کشور بود.

سرنوشت قانون جدید حکما

منجم زاده با بیان اینکه این قانون تصویب شده است، گفت: در صورت بررسی این قانون در هیأت امنا برای حل و فصل به مجلس شورای اسلامی ارجاع می شود در غیر این صورت اصلاحاتی انجام می شود و پس از ابلاغ، ضوابط اجرایی آن به تدریج تنظیم می شود. تکمیل و تایید شد.

وی با تاکید بر اینکه شورای نگهبان در حال بررسی قانون است، هشدار داد: شورای نگهبان معمولا 20 روز فرصت دارد تا نظر خود را اعلام کند.

قائم مقام مرکز کسب و کار دانش بنیان معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، مجری محوری قانون جهش دانش آموزی مبتنی بر قانون را معاونت علمی دانست و گفت: چندین وزارتخانه نیز برای اجرای این قانون با یکدیگر همکاری می کنند. . .

به گزارش اخبار استانی، قانون حمایت از مشاغل دانش بنیان در سال 87 تصویب و در سال 89 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و آیین نامه اجرایی آن در آبان 91 به تصویب رسید. این قانون قرار بود پس از 10 سال اجرا و توسعه فناوری در کشور بازنگری شود و قانون جهش تولید به تازگی در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است.

کمک به توسعه شرکت‌های ساخت مسکن، معافیت از تشریفات مناقصه، اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه، عدم رقابت شرکت‌های دولتی با شرکت‌های دانش‌بنیان، تمدید کمک‌ها و مشوق‌های مالی، انتقال دستاوردهای پژوهشی دانشگاه. یکی از نکات قابل توجه طرح افزایش تولید بنگاه های دانش بنیان، توسعه حمایت های دولت از بنگاه های خلاق است که اجرای آن می تواند به توسعه بنگاه های دانش بنیان کمک کند. در اسرع وقت.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا