اخبار استانی

افزایش حقوق دولتی؛ راهگشا یا مانعی بر سر راه صاحبان معادن؟

اخبار استانی/ خراسان رضوی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی معدنی و صنایع معدنی خراسان رضوی گفت: بیشتر کارگران معدن از افزایش حقوق دولت معدن در سال های اخیر ناراحت هستند. در برخی از معادن نیز شاهد افزایش دستمزدهای دولتی بین 300 تا 400 بوده ایم که به دلیل کمبود بودجه دولت و حتی تورم در جامعه باعث ناراحتی بسیاری از معدنکاران شده است.

حسین حسین زاده در گفت وگو با اخبار استانی، درباره حقوق معادن دولت و اعلام معافیت 10 درصدی معدنکاران از حقوق دولتی در صورت تحقیقات کاربردی، اظهار کرد: این طرح در معادن بزرگی که دولت بیشتر پرداخت می کنند موثر و کمک کننده است. اما آنها تأثیر کمی بر معادن کوچک خواهند داشت که هزینه کمی به دولت می پردازند، در حالی که تحقیقات خوب و مفید به زمان زیادی و یک تیم تحقیقاتی ماهر نیاز دارد.

وی افزود: به عنوان مثال اگر معدنی تنها 500 میلیون تن درآمد داشته باشد، 10 درصد آن حدود 50 میلیون تن است که برای تحقیقات کاربردی کافی نیست. اما معادن بزرگ استان مانند معدن سنگ آهن یا مس منطقه خواف نیز به دلیل حجم بالای تولید دستمزد بیشتری دریافت کرده اند و تحقیقات کاربردی برای این گروه معدنی مفید خواهد بود.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی معدنی و صنایع معدنی خراسان رضوی با اشاره به عوامل موثر بر قوانین دولت تصریح کرد: پرداخت حقوق دولت به عوامل زیادی از جمله نوع سنگ معدن، سختی کار، دوری از معادن و نزدیکی به ثروتمندان بستگی دارد. مزارع و استخراج اما مهمترین عامل نوع ماده معدنی است. به عنوان مثال، مواد معدنی مانند مس یا آهن ارزش متفاوتی نسبت به سنگ گچ یا آهک دارند.

حسین زاد ادامه داد: عامل مهم دیگر خلوص و کیفیت سنگ معدن است. هر چه عیار سنگ معدن بالاتر باشد، حقوق بیشتری به دولت پرداخت می شود. به همین منظور وزارت صنعت، معدن و تجارت هر سه سال یکبار حقوق دولتی را بررسی و به تمام استان ها اعلام می کند.

انتقاد از افزایش 400 درصدی حقوق معادن توسط دولت

رئیس هیئت مدیره هیئت تخصصی معدن و صنعت معدن رضوی خراسان گفت: اکثر معدنکاران از افزایش ناگهانی دستمزدهای دولتی در سال های اخیر ناراضی هستند. در برخی از معادن نیز شاهد افزایش 300 تا 400 درصدی دستمزد معادن دولتی بوده ایم که بسیاری از معترضان به دلیل کمبود بودجه دولتی و تورم در جامعه نسبت به آن اعتراض کرده اند.

حسین زاده با اشاره به برنامه ریزی برای اختصاص 5 درصد از درآمد حاصل از فروش معدن به بخش خصوصی به شهرستان محل استقرار معدن، گفت: معدن، اشتغال زایی و … است. از جمله مزایای این طرح افزایش بودجه شهرداری است. اما عیب این طرح مغایرت آن با قوانین اجاره است که طبق مواد قانون معادن به استثنای عوارض دولتی و سایر مواردی که به معدن تحمیل می شود، هزینه اضافی محسوب می شود. اضافه شارژ خواهد شد و لغو خواهد شد.

وی افزود: یکی دیگر از ایرادات این طرح این است که 5 درصد از فروش معدن را پرداخت می کند و 5 درصد از فروش می تواند معادل 30 درصد سود معدن باشد.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی معدنی و صنایع معدنی خراسان رضوی گفت: این نیز آنها را ایجاد می کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا