عمومی

امیکرون هم می‌کشد، هم عوارضش باقی می‌ماند

چندین بیماری بر روی موارد و مرگ‌ومیر ممکن است منجر به عوارض خاص در افراد بهبودیافته شود. حالا کشورهای سویه امیکرون که سرایت‌پذیری بیشتری دارند، تعداد بیشتری را با عوارض احتمالی این بی عوارضی از قبیل ریزش مو تا سکته قبلی یا مغزی.

به گزارش اخبار استانی، گزیده گفت‌وگوی برآنلاین با هادی یزدانی، پزشک، در ادامه میخوانید:

– سرایت پذیری امیکرون نسبت به سایر موارد بیشتر است اما در مورد مواردی که می توان به تخت خواب ها و امیکرون ها اشاره کرد، در مقایسه با سویه های قبلی کم است، بنابراین چیزی که امروز این ویروس گفته می شود که افزایش می یابد با امیکرون باعث افزایش موارد مرگومیر نمی شود.

– به نظر می‌رسد بخشی از گزارش افزایش آمار مرگ‌ومیر در اروپا و آمریکا در مقابله با امیکرون این اسان به هیمن دلیل تادلایان آیتلا به سمت سۆ اکنون هم تاثیر خود را واکسن کم شده با افزایش موارد و مرگ روبه‌رو شدند.

– واکسیناسیون با خطر در ایران و بیش از یک درصد از جمعیت به گزارش در پیک پنجم باعث شد.

– این که گفته می شود بالاخره همه امیکرون می گیرند و بیخیال می شوند، خیلی خطرناک است. را که باعث می‌شود با حجم عظیمی از آسیب‌ها مواجه شود که با همان درصد و نسبت می‌تواند آمار مرگ‌وی را داشته باشد.

– ما از حیث مرگ‌ومیر با چیزی که در پیک پنجم با سویه دلتا شدیم روبه‌رو نخواهیم شد.

– در کنار افزایش موارد بعد، نگران وضعیتی هستم که از بهبودی در افراد باقی می‌ماند. الان به استناد مقاله‌های افراد معتبر می‌توانند بعد از بهبود بخشیدن به کارکرد ریه‌شان از دست بدن.

– ما در مواجهه با ویروس‌ها با پدیده‌های روبه‌رو شدیم به نام (LONG COVID) طولانی مدت‌کووید. این عوارض چند ماه بعد از بررسی در افراد شروع می‌شود. مشاهدات علمی نشان داد بیمارانی که مبتلا به کووید بودند چند ماه بعد از بهبودی عوارضی برایشان باقی ماندند، خیلی از بیماران با بیماری بویایی به ما مراجعه کنند یعنی مدتها حس بویایی آنها برنگشته بود یا اگر برگشته بود، وضعیت خاصی داشت. مثلاً دائماً بوی بد احساس می‌کردند یا بوها را به صورت قرار شده احساس می‌کردند. از این قبیل افراد زیاد بود. مثل افت عملکرد دستگاهی، وجود سرفه‌های ممتد، ریزش شدید شدید، به طوری که فرد دچار هراسو شود. حتی با علائمی مانند افت عملکرد ذهنی شدیم. من بیماری داشتم که حسابدار بود و سروکارش با اعداد و ارقام بود اما به من گفت بعد از رفتن به کرن. شکایت از اختلالات خلقی، افراط و تفریط از دیگر عوارضی بود که با آن مواجه شدم.

– ما الان وسط هستیم. درست مانند یک زلزله. الان فعلا داریم کسانی را که زیر آوار مانده‌اند، نجات می‌دهیم. اما بعد از مدتی تازه متوجه می‌شویم چه میزان از ویرانی و خرابی باقی مانده است.

– هرکسی که فکر می کند یک سرماخوردگی ساده است، باید به او گفت که تعداد زیادی با یک سرماخوردگی ساده برای انسان ها باقی می ماند اما نمی ماند که در اثر عواملی که باعث بروز این بیماری می شوند، میدانیم با عوارض زیادی در آینده ممکن است روبرو شوند. می‌دانیم یکسری از بیماران ممکن است ماه‌های بعد از درمان با آمبولی و سکته‌های قلبی باشد. در حالی که اینها جزو عوارض کوید است.

گفت – همه در اثری که باید از فوت نمی کنند اما چند ماه بعد از سلامتی افراد به خطر میافتد و این موضوع در مورد امیکرون با توجه به سرایت پذیری بالاتری که دارد، نگران کننده است.

– سرعت انتقال ویروس در وقوع احتمالی به شدت بالا و حدود ۴۸ تا ۷۲ ساعت قبل است.

– طبيعتاً نظر من به‌عنوان يك پزشك كه مشكلات را درمان مي‌كند با كساني كه مسئوليت دارند و ديگر موارد را در ديگران مي‌كنند. این را نباید فراموش کرد که دانش‌آموزان در آموزش آنلاین با آسیب جدی مواجه شدند. بیماران مبتلا به اختلالات لقی و اضطرابی به ما مراجعه کنند. به‌ویژه زنان که بیشتر دانش‌آموزان را به دوش می‌آورند. از طرفی میدانیم یکی از مراکزی که بهسرعت بیماری در آن منتقل می شود، مدارس و در میان دانش آموزانی است که سن و سال کمی دارند و نمی توانند موارد بهداشتی را رعایت کنند. برای تصمیم گیری درباره بازگشایی کامل مدارس باید یک دید کلی داشت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا