اخبار استانی

انتقال آب از دریا برای مصرف آب شرب صرفه اقتصادی ندارد

ايسنا/خراسان رضوی دستیار مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان گفت: هزینه انتقال آب از دریای عمان به حدی است که ارزش هزینه آب شرب این صنعت را ندارد.

مهدی جهان طلب در گفت و گو با اخبار استانی با بیان اینکه آب یکی از مهمترین منابع انسانی است، اظهار کرد: 95 درصد آب مصرفی در سفرهای زیرزمینی در کشاورزی و مابقی در شرب، صنعت و خدمات مصرف می شود.

وی افزود: با توجه به برداشت آب از منابع آبی زیرزمینی، کاهش بارندگی و خشکسالی، سطح رودخانه هر روز در حال کاهش است به طوری که عمق رودخانه ها در بسیاری از شهرها از 60 متر به بیش از 350 رسیده است. متر

مدیر بهره برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب خراسان گفت: هدررفت آب واقعی و قابل مشاهده است، در صورت نبود شبکه به آن اتلاف آب واقعی می گویند اما ضایعات ظاهری است که قابل اندازه گیری نیست. مثلاً میزان آب با شمارنده های خراب اندازه گیری نمی شود، برق تنظیم نمی شود و…

هدر رفت 32 درصد از آب خراسان تامین می شود

وی گفت: در خراسان تلفات واقعی آب 17.6 درصد و تلفات ظاهری آب 15 درصد بوده که در مجموع 32 درصد بوده است.

جهان تالاب با اشاره به 850 لیتر کسری منابع آبی در خراسان گفت: این کسری در بخش روستایی و شهری با مدیریت مصرف و تبادل پوشش داده شده است.

وی گفت: یکی از مشکلات اساسی سفرهای آبی زیرزمینی این است که هر ساله درصدی از تولید آب کاسته می شود و هر سال تولید آب کاهش می یابد. به همین دلیل سالانه 60 تا 70 بشکه چای برای تامین آب آشامیدنی حفر می شود و هزینه انتقال خطوط نیز 200 تا 300 میلیارد تومان است.

معاون بهره برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی افزود: در سال 98 تا 1398 حدود 7 درصد تولید در استان وجود داشته است. همچنین در سال جاری این میزان نسبت به سال گذشته حدود 3 درصد افزایش داشته است و نشان می دهد وضعیت فعلی مصرف مدیریت کامل نشده است.

وی با انتقاد از پایین بودن تعرفه خاطرنشان کرد: با وجود اینکه در حوزه آب هزینه ها بالاست و قیمت کالاها و تجهیزات هر سال افزایش می یابد، اما پایین بودن تعرفه باعث شده در این بخش با چالش مواجه شویم.

جاهان تلب گفت: اگرچه هر الگوی اقلیمی الگوی مصرف خاص خود را دارد و بیش از آن مشمول جریمه می شود، اما جریمه ها بلامانع است. بطری آب نیم لیتری امروز 3000 تومان است اما فروش هر متر آب کمتر از 2000 تومان است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا