اخبار استانی

برآورد میزان خسارت ناشی از زلزله در کمتر از یک دقیقه/۳ شهر مجهز به سامانه پایش مخاطرات بومی

تیمی از محققان یک شرکت دانش بنیان سیستمی را بر اساس اطلاعات مکانی برای کنترل خطرات راه اندازی کرده اند که قادر است خسارات ناشی از زلزله را در کمتر از یک دقیقه برآورد کند. ، اما در مرحله توسعه آن استفاده خواهد شد. کنترل سه خطر طبیعی دیگر

به گزارش اخبار استانی، زمین لرزه ها بدون توجه می روند و می آیند و هر چیزی را که در طول راه می بینند، از بام بالای سرشان گرفته تا جان مردم، با خود حمل می کنند. در این میان بسیاری از کشورها سعی کرده اند با فناوری های زمینی و فضایی خود را با این مهمان ناخوانده سازگار کنند.

این کاری است که محققان یک شرکت دانش اجرایی انجام داده‌اند و با راه‌اندازی سیستم کنترل ریسک، کشور تلاش می‌کند تا تاب‌آوری خود را در برابر این میهمان بهبود بخشد.

اگرچه سیستم کنترل خطر زلزله در حال حاضر وجود دارد، اما محققان امیدوارند از آن در مرحله توسعه برای خطراتی مانند رانش زمین، رانش زمین و سیل استفاده کنند.

مسعود مجرب مجری این پروژه در گفت وگو با اخبار استانی وی با اشاره به اهمیت و ضرورت ارزیابی خسارات ناشی از زلزله گفت: معمولاً در ساعات بعد از زلزله تا زمانی که تیم امدادی به منطقه آسیب دیده اعزام نشود، هیچکس اطلاعات خاصی از میزان خسارت ندارد. زمین لرزه.”

وی به تجربه کشور پس از زلزله در استان کرمانشاه اشاره کرد و ادامه داد: پس از این زلزله تیم های امدادی به سمت گله رفتند در حالی که خسارت زلزله 7.3 ریشتری سرپل ذهاب بیشتر از گله بود.

وی گفت: در هیچ کشور پیشرفته ای چنین رویکردی وجود ندارد و اکنون کشورها از فناوری برای محاسبه سریع میزان خسارت زلزله استفاده می کنند. از آنجایی که عمر مدیریت کشور کوتاه است، بنابراین رویکرد مدیریت بحران کشور به جای استفاده از فناوری کاهش بحران، بر توزیع عناصر متمرکز است.

مدیرعامل دانش بان گفت: بر این اساس، دانش بنیان در سال 1396 بر اساس قراردادی با شورای شهر برای برآورد خسارت ریسک (کل) با تمرکز بر ریسک، سامانه اطلاعات مکانی مبتنی بر شبکه را برای شهر قم راه اندازی کرده است. ارزیابی، این سامانه به تصمیم گیری در زمینه مدیریت بحران بلایای طبیعی و آمادگی قبل از حادثه کمک می کند و کاربر می تواند از هر تلفن همراه، لپ تاپ و تبلت بدون خطر نصب و برآورد نرم افزار استفاده کند.خسارات وارده در خطر خواهد بود.

برآورد خسارت زلزله در کمتر از یک دقیقه / 3 مجهز به سیستم بومی کنترل ریسک شهری

وی با استناد به جزئیات این سامانه توضیح داد: برای ارزیابی خسارت ناشی از وقوع زلزله احتمالی، نوع خاک قم را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادیم و سرعت موج برشی را مدلسازی کردیم. در مرحله بعد سازه های این شهر در محاسبات گنجانده شد و بر اساس توابع شکنندگی، بر اساس سناریوهای مختلف برآوردی از آسیب های سازه ای پس از زلزله انجام شد.

کارشناسان شبیه‌سازی زلزله‌های با بزرگی‌های مختلف را گام دیگری در پیاده‌سازی این سامانه دانستند و افزودند: با دور شدن از کانون زمین‌لرزه می‌توان شتاب زلزله را محاسبه کرد. برای آزمایش سیستم، شتاب تخمینی را با داده های ایستگاه های شتاب سنج مختلف ارزیابی کردیم.

برآورد خسارت زلزله در کمتر از یک دقیقه / 3 مجهز به سیستم بومی کنترل ریسک شهری

این محقق مهندسی حوزه زلزله شناسی ادامه داد: با توجه به متغیر بودن رفتار زلزله، شتاب زلزله در سطح زمین لرزه نیز محاسبه شد و اثرات آن را بر روی هر ساختمان ارزیابی کردیم.

وی در این سامانه بر درج اطلاعات ساختمان هایی مانند «سال ساخت ساختمان»، «ارتفاع آن»، «مصالح»، «مهندسی آنها» و «کیفیت ساختمان» تاکید کرد: این سیستم است. برآورد درصد و میزان خسارت زلزله در ساختمان ها بر اساس مسائل شتاب.

به گفته وی، محاسبه دستی خسارات وارده به سازه ها پس از وقوع زلزله احتمالی زمان زیادی می برد، اما با استفاده از این سیستم این محاسبات در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.

این کارشناس «نقشه حداکثر شتاب زلزله»، «نقشه شدت زلزله» و «نقشه برآورد خسارت» را خروجی های این سامانه عنوان کرد و ادامه داد: کاربران می توانند با استفاده از این سامانه میزان خسارات وارده را محاسبه کنند. به عنوان مثال در قم کهکن یک زلزله 5.5 ریشتری رخ داده است، اما اگر 7 ریشتر باشد، سیستم اطلاعات مکانی برای محاسبه خطر خسارت می تواند به کاربر بگوید که کدام مناطق بیشترین آسیب را خواهند دید.

برآورد خسارت زلزله در کمتر از یک دقیقه / 3 مجهز به سیستم بومی کنترل ریسک شهری

وی روش محاسباتی این سامانه را «محاسبه ریسک و آسیب سازه ها از طریق روابط تجربی» و «محاسبه ریسک زلزله با اندازه گیری نرخ شتاب سنج های خطی» عنوان و ادامه داد: مناطق نزدیک به کانون زلزله لزوما آسیب بیشتری نخواهند دید، همانطور که در زلزله کرمانشاه گله به کانون زلزله نزدیکتر بود تا گله اما خسارت این زلزله در شهرستان سرپلذهاب بیشتر بود. بستگی به نوع خاک دارد و اگر نوع خاک را در مناطق مختلف مدل سازی کنیم، میزان خسارت پس از زلزله را بهتر متوجه می شویم که با اعزام تیم های امدادی بهتر مدیریت می شود.

این کارشناس مدیریت اسکان زلزله زدگان را از دیگر کاربردهای نقشه های ایجاد شده توسط این سامانه برشمرد و خاطرنشان کرد: با استفاده از این سامانه متولیان مدیریت بحران پس از خطر زلزله دید دقیقی از شهرها خواهند داشت. بنابراین هر چه اطلاعات این سامانه کاملتر و دقیقتر باشد، این دیدگاه در مقایسه با شهرهای زلزله زده دقیقتر بوده و مسئولان را بهتر راهنمایی می کند.

مدیر پروژه قابلیت دسترسی را از دیگر ویژگی های این سامانه برشمرد و اظهار داشت: این سامانه به گونه ای ایجاد شده است که هر کاربر با سواد و تجربه بتواند از اطلاعات و نقشه های خود استفاده کند و بتواند لایه هایی از اطلاعات را اضافه کند. به این معنی که مدیران بحران می توانند اطلاعاتی مانند پناهگاه های مدیریت بحران، پناهگاه های اضطراری، تعداد افراد آسیب دیده از زلزله، تعداد کشته ها و مجروحان، تعداد چادرهای مورد نیاز و حتی تعداد مراقبت های بهداشتی مورد نیاز را ارائه دهند. اقلام به مدت 72 ساعت به این سیستم اضافه کنید.

برآورد خسارت زلزله در کمتر از یک دقیقه / 3 مجهز به سیستم بومی کنترل ریسک شهری

وی بسته شدن راه ها پس از زلزله را یکی دیگر از اطلاعات ارائه شده توسط این سامانه برشمرد و یادآور شد: هر شهری در کشور می تواند با هزینه کم این سامانه را تامین کند، اما تا زمانی که متخصصان در این زمینه باشند تلاش می طلبد. مشمول.

این کارشناس با اشاره به اینکه این سامانه به طور کامل در شهرهای قم و اسلامشهر اجرا شد، خاطرنشان کرد:

برآورد خسارت زلزله در کمتر از یک دقیقه / 3 مجهز به سیستم بومی کنترل ریسک شهری

وی از توسعه این سامانه آب و فاضلاب در شهر ساوه خبر داد و گفت: از زمان راه اندازی آن چهار سال است که تنها در سه منطقه کشور توانسته ایم سامانه برآورد خسارت ریسک را اجرا کنیم.

مجری طرح «عدم نیاز به نصب نرم افزار»، «عدم وابستگی به سیستم سخت افزاری»، «دسترسی در هر زمان و مکان» و «قابلیت استفاده از سیستم با دستگاه های مختلف» را از دیگر مزایای این سامانه برشمرد و یادآور شد: زلزله این سامانه هم اکنون در حال پیاده سازی است، اما استفاده از این سامانه برای کنترل فرونشست، رانش زمین و سیل در دستور کار تحقیقاتی و تحلیلی این شرکت قرار دارد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا