عمومی

بهترین مسیر برای پیاده روی اربعین کدام است؟

بهترین مسیر برای پیاده روی اربعین کدام است؟

قدمت پیاده‌روی اربعین به زمان ائمه علیهم‌السلام بر می‌گردد، به همین دلیل مسیرهای قدیمی و بومی نیز میزبان زائران حسینی هستند اما هر مسیر ویژگی‌های خاص خود را دارد. مسیر حله، طریق‌العلما، مسیر کاظمین و مسیر نجف پررفت‌آمدترین مسیرهای زائران هستند.

پیاده روی اربعین، بزرگترین گردهمایی و پیمایش عمومی و سالانه در جهان است که از زمان ائمه علیهم السلام در حال برگزاری است. زائران حسینی از مسیرهای و کشورهای مختلف، خود را به عراق می‌رسانند تا به سمت حرم امام حسین (ع) در کربلا حرکت کنند. اصلی‌ترین مسیر پیاده روی از شهر نجف و حرم امیرالمومنین آغاز می‌شود.

به گزارش اخبار استانی؛ زائران حرم علوی از دو مسیر به سمت کربلا حرکت می‌کنند. مسیر قدیمی این پیاده روی یا مشایه از کنار رود فرات و از میان نخلستان‌ها و قریه‌های عربی می‌گذرد و به طریق العلماء یا مسیر دانشمندان مشهور است. بزرگان حوزه علمیه نجف و عالمان دینی در گذشته در این مسیر حرکت می‌کردند تا در روز اربعین به زیارت مرقد اباعبدالله مشرف شوند.

اما مسیر اصلی پیاده روی اربعین عمدتا در مسیر شهر نجف به کربلا انجام می‌شود. طول این مسیر حدودا ۸۰ کیلومتر است که با ۱۴۵۲ ستون نشانه گذاری شده است. فاصله هر ستون با ستون بعد حدود ۵۰ متر است. اگر روزی ۷ الی ۸ ساعت پیاده روی کنید، تقریبا بعد از ۲ الی ۳ روز به کربلا خواهید رسید. شماره عمودها برای محاسبه مسیر طی شده و آدرس دادن کاربرد زیادی دارند.

اینفوگرافیک | همه نکات مسیرهای پیاده روی اربعین در عراق | بهترین، زیباترین و امن‌ترین مسیر کدام است؟ کوتاه‌ترین و امن‌تر و پرامکانات‌ترین مسیر پیاده روی اربعین، جاده اصلی نجف به کربلاست.

این مسیر موکب‌های قدیمی و تخصصی زیادی دارد. ملیت‌ها، سازمان‌ها و خدمات مختلفی در طول این مسیر ارائه می‌شود و احتمالا به دلیل حضور هیئت‌های متعدد ایرانی با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد.

 اگر از سمت کوفه به سمت کربلا حرکت کنید به یک دو راهی می‌رسید که یک مسیر آن به کربلا می‌رسد؛ این راه فرعی، مسیری زیبا و خوش آب و هوا اما با امکانات کمتر و فضای بومی‌تر دارد. احتمال پیدا کردن یک موکب ایرانی در این مسیر تقریبا وجود ندارد و موکب‌های عراقی هم کم تعداد هستند. این مسیر در زمان صدام که پیاده روی اربعین ممنوع بود توسط علما و به صورت شبانه مورد استفاده قرار می‌گرفت و امروزه افراد بومی از ان تردد می‌کنند.

اینفوگرافیک | همه نکات مسیرهای پیاده روی اربعین در عراق | بهترین، زیباترین و امن‌ترین مسیر کدام است؟ مسیر کوفه به کربلا یا طیق العلما مسیری بومی و زیبا است که از میان نخلستان‌ها عبور می‌کند.

کاظمین: مسیر دیگری نیز از حرم امامین کاظمین، در نزدیکی بغداد، وجود دارد که به کربلا می‌رسد و محل پیاده روی بومیان و مردم عراقی‌ است. اگر قصد دارید پس از زیارت کاظمین و از این مسیر به سمت کربلا حرکت کنید بهتر است لهجه عراقی بلد باشید و برخی وسایل ضروری مورد نیاز خود را نیز همراه داشته باشید.

مسیر حله: یکی دیگر از مسیرهای معروف و مشهور بین خود عراقی‌ها مسیر حله است که موکب و زائر ایرانی بسیار کمتری دارد. برای پیاده روی در این مسیر کوتاه نیز باید به مهارت‌ها و تجهیزات بیشتری مجهز باشید. 

مسیر نجف- حیدریه- کربلا، کوتاه‌ترین، پرترددترین، امن‌ترین و مشهورترین مسیر پیاده‌روی اربعین است. 


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا