اخبار استانی

«بهشت پنهان» جوی‌آباد در انتظار رسیدگی مسئولان/ زمین کتابخانه‌ای که محفل کارتن خوابی شد!

عاطفه علیان: کتابخانه علی بن ابیطالب (ع) جوی آباد در زمینی به مساحت دو هزار متر مربع و در زمینی به مساحت چهارصد و پنجاه متر مربع در سال 1378 توسط فرماندار وقت خمینی شهر افتتاح و مدیریت آن به وی واگذار شد. شهرداری خمینی شهر. در ژوئن 2009، زمانی که شورا یک “قرارداد 30 ساله واگذاری” امضا کرد، مسئولیت اداره کتابخانه به دست کتابخانه های عمومی کشور سپرده شد.

کتابخانه علی بن ابیطالب (ع) یکی از اولین مراکز فرهنگی فعال جوی آباد است و مردم محلی این کتابخانه را بهشت ​​پنهان جوی آباد می نامند. کتابخانه ای که توانسته تعلق خاطر و علاقه به کتاب و فرهنگ مردم جوی آباد را ایجاد کند و با جمع آوری آستین به رنگ آمیزی و رنگ آمیزی این کتابخانه پرداخته و اوقات فراغت خود را در این کتابخانه پر کرده است. همدلی و همراهی مردم و اهالی جوی آباد جدید این کتابخانه را در سال 1397 به الگوی ملی تبدیل کرد اما این کتابخانه پس از گذشت دو دهه ساخته نشد و این فضای کوچک پاسخگوی نیاز پرتراکم ترین محله کشور نیست.

دستور ویژه رسیدگی به جوی آباد

سال گذشته در راستای منویات رهبر معظم انقلاب و در پی اهمیت ویژه ای که ایشان برای اجرای طرح های محرومیت زدایی و اشتغال قائل بودند، پروژه خطاب به جوی آباد به فهرست اسکان اجرایی امام خمینی (ره) اضافه شد. (مانند). و از این کتابخانه بازدید شد. اگرچه توسعه فیزیکی کتابخانه مورد قبول بازدیدکنندگان قرار گرفت، اما اولویت های توسعه دیگری همچنان در نظر گرفته می شد بار دیگر مردم جوی آباد در زمین بایر این کتابخانه منتظر تیرهای پوسیده هستند تا بنایی برای آبادانی بهشت ​​پنهان خود فراهم کنند..

ابراهیم بهمنی شمس یکی از اهالی خیابان جوی آباد در گفتگو با اخبار استانی گفت: به لطف خدا در سال های اخیر نگاه ویژه ای به شهرسازی و سلامت به جوی آباد شده است اما از نظر فرهنگی به توسعه کالبدی نگاه می کنیم کتابخانه علی ابن ابیطالب (ع) . چون این کتابخانه با برگزاری انجمن های ادبی و برنامه های فرهنگی نقش ویژه ای در این منطقه دارد. امیدواریم تا دو دهه دیگر از این کتابخانه مراقبت کنیم.

ما آرزوی زیادی نداریم، می‌خواهیم این زمین بی مصرف، تیرهایی که سال‌ها پابرجاست و منظره زشتی به این محله می‌دهد را از پوسیدگی و شهرنشینی فضای فیزیکی این کتابخانه نجات دهیم! هاو!سنا نامداریان، یکی از اعضای 11 ساله کتابخانه علی بن ابیطالب (ع) توضیح داد: ما هر روز به این کتابخانه می آییم و پنجشنبه ها برای ساخت صنایع دستی دور هم جمع می شویم، اما باید همیشه مراقب باشیم که سروصدای ما آرامش مردم را به هم بزند. ” کنار ما ننشینید و یاد بگیرید.

مرضیه حبیبی با اشاره به اینکه این زمین سالهاست بایر بوده و هیچ مسئولی به آن رسیدگی نمی کند، به اخبار استانی گفت:قرار است اقداماتی برای رفع کمبود انجام شود، بهتر است نظر ساکنان را جویا شوید. تمام سرمایه های فرهنگی ما در این حوزه کتابخانه علی بن ابیطالب(ع) است که به آن نیز رسیدگی نمی شود.. فرزندان ما باهوش هستند و می توانند در این مکان فرهنگی بزرگ شوند. اما متأسفانه، ما بیش از دو دهه است که می‌خواهیم آن زمین را به فضای فیزیکی کتابخانه اضافه کنیم، و چیزی شنیده نشده است!

سرزمینی که به جای کتابخانه تبدیل به مقوای خواب شده است!

زهرا موسوی در ادامه صحبت های خود با طرح این سوال که ساخت کتابخانه ای که زمینش آماده است و هیچکس اقدامی نمی کند چقدر هزینه دارد؟ چرا باید از این زمین دو هزار متری مقوا خواب استفاده شود و زمین محله را با باد بگیرد؟ چرا باید در فضای کوچک کتابخانه گردهمایی های ادبی و فرهنگی برگزار کنیم و مدام نگران این باشیم که کسانی که برای تست ورودی و مطالعه به سالن کتابخانه مراجعه می کنند مزاحم نشویم! اگر می خواهند به جوی آباد رسیدگی کنند باید مراقب این کتابخانه باشند.

وی ادامه می دهد: یک کتابخانه بسیار مدرن در محله قدیمی جوی آباد راه اندازی شد اما هنوز با ما فاصله دارد. ملک ما در جوی آباد کتابخانه جدید علی بن ابیطالبن (ع) است و دوست داریم در این کتابخانه وقت بگذرانیم. تقاضای زیادی نداریم، ما فقط می خواهیم این زمین بی مصرف را نجات دهیم، با برداشتن تیرهایی که سالهاست آنجا بوده و منظره زشتی به این محله بدهیم و فضای فیزیکی این کتابخانه را توسعه دهیم! هاو!

داستان کتابخانه علی بن ابیطالب (ع) را شاید بتوان به اختصار چنین تعریف کرد. زمینی به مساحت 2 هزار و 594 متر مربع که شورا با هدف ایجاد کتابخانه یا فرهنگسرای مجهز تملک می کند اما بنا به درخواست شورای شهر و بر اساس سندی این زمین به کتابخانه های عمومی واگذار می شود. کشور.

در همین رابطه علی اصغر حاج حیدری خمینی شهردار شهر به اخبار استانی گفت: این کتابخانه در اواخر دهه هفتاد در اختیار شهرداری بود و فاز اول این کتابخانه با مساحت 450 متر مربع توسط شورای شهر راه اندازی شد. متر مربع زمین وجود داشت.

وی می افزاید: یک دهه این کتابخانه توسط کتابداران شهرداری اداره می شد که در دولت دهم طی تفاهم نامه ای این کتابخانه به کتابخانه های عمومی واگذار شد و شهرداری مسئولیتی برای ساخت فاز دوم این کتابخانه ندارد.

توسعه فیزیکی بهشت ​​پنهان جوی آباد ارزشی ندارد

همچنین نماینده ویژه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از کتابخانه علی بن ابیطالب (ع) بازدید کرد تا با اعتبارات در نظر گرفته شده برای این منطقه فاز دوم این کتابخانه راه اندازی شود. متاسفانه امروزه توسعه فیزیکی بهشت ​​پنهان مردم جوی آباد در فهرست این اعتبارات نیست.

امیر هلاکویی رئیس اداره کتابخانه های عمومی استان اصفهان به اخبار استانی گفت: استان اصفهان با وجود همه محدودیت های مالی که داریم 210 کتابخانه نهادی دارد و در سه سال اخیر 30 کتابخانه به مجموعه کتابخانه های اصفهان اضافه شده است. بوده است.

ادامه می دهد: در دو سال اخیر در دو کتابخانه امام صادق(ع) و علی بن ابیطالب(ع) منطقه جوی آباد اقدامات مهمی از جمله بازسازی فیزیکی و سایر تجهیزات نصب شده و برای رفع کمبود، نگاه ویژه ای شده است. با کمبود بودجه به این منطقه داده می شود.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان به کتابخانه شهید نیلفروش زاده جوی آباد اشاره کرد و افزود: این کتابخانه که توسط خانواده شهید نیلفروش زاده اهدا شده است توسط کتابخانه ها تامین شده است.

این شورا با اشاره به واگذاری بهره مندی با حفظ مالکیت زمین های کتابخانه توسط علی بن ابیطالب(ع) به سازمان کتابخانه ها گفت: شورای شهر همواره مشارکت سازنده ای با سازمان کتابخانه داشته و یکی از شهرداری ها است. که همیشه ما بوده ایم، این شهرداری خمینی شهر است. سازمان کتابخانه های عمومی هیچ اعتبار جداگانه ای برای ساخت و تکمیل کتابخانه ها ندارد و چنین بودجه ای برای ما تعیین نشده است.

هلاکویی می گوید: بودجه ساخت و تکمیل کتابخانه ها از طریق کمیته های حاکمیتی، خیریه یا برنامه ریزی بنیاد برکت تامین می شود، مانند بنیاد برکت که کتابخانه ای در شهر نایین ساخته است. و می توانیم از همین مهارت ها برای رشد فیزیکی کتابخانه علی بن ابیطالب (ع) جوی آباد و رفع مشکل زمین این کتابخانه استفاده کنیم.

ساکنان جوی آباد جدید به کتابخانه ای می روند که هر روز آسمان خراش هایشان پوسیده می شود و هر وزش باد خاک را به فضای کتابخانه و گلو می آورد. اما با وجود کمبود بودجه برای ساماندهی توسعه فیزیکی این کتابخانه، زمین های کتابخانه در انتظار حمایت های خیرین است تا به «بهشتی پنهان» برای مردم جوی آباد تبدیل شود تا زیبنده مردم فرهیخته شود. از این منطقه

48

دکمه بازگشت به بالا