عمومی

بین ایران و عراق جدایی وجود ندارد/حوزه قم و نجف تبادل بسیار خوبی با هم دارند/حوزه نجف مدیون آیت الله العظمی یعقوبی است

به گزارش خبرگزاری برن مسلمانان قمتی، حجت الاسلام والمسلمین شیخ قیس طایی در این دیدار گفت: آیت الله العظمی شیخ محمد از شاگردان شهید یعقوبی صدر و از شاگردان ابومهندس یار شهید قاسم سلیمانی است. یکی از مهمترین صفات آنها تکبر است.

ایشان فرمودند: آیت الله العظمی یعقوبی درباره افکارشان امام خمینی و انقلاب در زمان صدام به موضوع توجه خاصی دارند فقیه به امام تعلیم داده شد و دستگاه های امنیتی نیز مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.

وی تاکید کرد: مردم ایران و عراق در مورد اجتهاد، عقیده و دوستی به هم نزدیک است و نزدیکی بین ما نه تنها دلیل این دوستی است، بلکه اعتقادات مشترک و زیارت حرم نیز هست. پیاده اربعین علاقه و برادری بیشتری را در بین مردم برمی انگیزد ایران و عراق بوده است.

این استاد خارجی گفت: روابط ایران و عراق از دیرباز خوب و مؤدبانه بوده است، بنابراین آیت الله یعقوبی نیز همیشه همینطور بوده است. ایران عراق یک برادر دوقلوی جدایی ناپذیر است.

گفت: از زمان امام خمینی نجف اشرف آمدند و از آنجا با ایرانی ها در تماس بودند. وابستگی دو کشور بیشتر شد و ادامه یافت. امروز نه زائران ایرانی و نه عراقی در سفر به هر دو کشور احساس غریبی نمی کنند.

وی اظهار داشت که این پیوند و اتحاد بین همه است ژیاک دنیا یک ضرورت است، افزود: هدف آیت الله العظمی یعقوبی نیز ارائه خدمات به عنوان مرجع از نظر مرجعیت است، فارغ از اینکه در چه مردم و کشورهایی هستند و سرویس هیچ حد و مرزی ایجاد نمی کند.

1نویسنده کتاب های سمینار گفت: مرز ایران و عراق فقط یک مرز زمینی است و واقعا مرزی بین ما و ایران وجود ندارد. بین دوتا حوزه علمیه قم و نجف اشرف مبادله است و فرقی بین ما و ایران نیست.

وی گفت: برخی شایعات و اخبار کذب مبنی بر تضعیف روابط عراق و ایران به گوش می رسد که تلاش می کنیم حقیقت را به همه نشان دهیم؛ واقعیت این است که رابطه خوبی بین ایران و عراق ایجاد شده است و باید بتوانیم ایجاد وحدت بین دو حوزه

حجت الاسلام والمسلمین شیخ قیس تائی گفت: شیعه در یک کلام، ید مجرد است و حدود شیعه را متمایز نمی کند.

وی گفت: آیت الله یعقوبی 20 روز پس از سقوط صدام به قدرت رسید. در آن زمان دروس حوزوی و حوزه علمیه خود را از دست داد سمینار نجف احیا شد و حوزه و حرکت مردمی آن مرهون آیت الله العظمی یعقوبی است.

وی گفت: بنا به فرمایش پیامبر(ص) اهمیتی که به وحدت همه مسلمانان در تمامی سرزمین های اسلامی داده شده، فارغ از رنگ پوست، نژاد، کشور و اختلاف سلیقه است.

آیت الله العظمی یعقوبی نمایندگان ایران در پاسخ به این سوال که حضرت آیت الله العظمی یعقوبی بر فقه اجتماعی یا فردی تأکید دارند؟ وی گفت: آیت الله یعقوبی به فقه اجتماعی اهمیت می دهد، به عنوان مثال معتقد است فرهنگ اجتماعی به ویژه برای کشور در حال توسعه عراق اولویت دارد.

وی خاطرنشان کرد: مقامات ایران و عراق روابط نزدیکی با یکدیگر دارند و هیچ تفکیک بین دو منطقه وجود ندارد. رسانه ها ما می خواهیم وحدت بین علمای دو کشور را به شکل واقعی منعکس کنیم.

برخی از مراجع به ورود یکی از خبرنگاران پاسخ دادند زمین دشمن بازی آیت الله العظمی یعقوب چه نسبتی با ایشان دارد؟ وی تصریح کرد: از هیچ حزب سیاسی حمایت نمی کنند و به امور رسیدگی می کنند مسلمانان و یاد بده و بنویس.

حجت الاسلام و المسلمین شیخ قیس طائی گفت: از زمان سقوط صدام حزب فضیلت اسلامی را تأسیس کردند که به دلایلی آن را رها کردند و اکنون حزب نهج الوطنی را که تنها است تأسیس کردند. وظیفه اعضای آن. بله».

وی گفت: در کشورهای مختلف از جمله پاکستان، هند، افغانستان، سوریه و… لبنان و قدری کشورهای اروپایی و آفریقایی و همچنین در شهرها قم و مشهد آنها در ایران دفتر دارند و در چند شهر ایران با هم ارتباط دارند.

زندگینامه مختصری از آیت الله العظمی محمد یعقوبی

لازم به ذکر است که مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی محمد یعقوبی تاکنون بیش از 100 عنوان کتاب تألیف کرده است.

از جمله محترین مؤلف ایشان مجموعاً 12 چرم فقه خلافت (که دو جلد دژیر آن در نوپ چپ قر درد)، فقه عالی در روزه مسافر، گفتار صحنه، الگوی خوب پیشوایان و مصلحین، کتاب دو چرم، نقش آهنربا در زندگی اسلامی، نقاط عطف آینده حوزه علمیه

ریاضیات فقیه مشتق اصولیون چنانکه می شناسم شهید ثانی الصدر فانوس الحکمین سه شاکی مجموعه سه جدی فقه الاجتماع ما و الغرب ال. الهام گرفته. -غدیر، فقه دانشجویان، فقه اهل بیت و حکم سرنخ.

25 جلد از کتاب وی به فارسی ترجمه شده است و به زودی شرح موضوعات وی به فارسی ترجمه خواهد شد.

وی توسط ولی فقیه آیت الله العظمی خویی به لباس روحانیت مزین شد.

دوست و یاور شهید صدر تنی

محمد یعقوبی شیخ آیت الله العظمی از دوستان و دستیاران شهید صدر ثانی به شمار می رفت و پس از شهید صدر ثانی دومین حاکم به شمار می رود.

شهید سید محمد صدر، محمد یعقوبی شیخ را به ریاست دانشگاه علوم دینی «صدر» منصوب کرد و پنج ماه قبل از شهادت، در دیدار با طلاب دانشگاه علوم دینی «صدر»، شیخ محمد یعقوبی به جانشینی خود منصوب شد. و او گفت ارزشش را دارد که سمینار را دنبال من ببرم.

وی علاوه بر ادامه مدیریت دانشگاه های علوم دینی صدر و دانشگاه الزهرا، در حال حاضر به عنوان استاد خارج از حوزه علمیه مشغول به تحصیل است و پایان نامه عملی وی «سبال السلام» نام دارد.

آیت الله العظمی محمد یعقوبی شیخ معتقد است که فعالیت های مرجعیت باید از سوی نهادهای عمومی هدایت شود و شخص محور نباشد.

لذا «زنان مبلغ» معظم له، مرکز تحقیقات علمی العین، مرکز علم و دین، تحقیقات علمی تخصصی. امام صادق (ع) و فیض الزهرا (س) خیریه را راه اندازی کردند و هر کدام را عهده دار کار خاصی شدند.

او همچنین مدرک دانشگاهی و لیسانس گرفت کارشناسی ارشد او دارای مدرک مهندسی شهرسازی از دانشگاه بغداد است.

دکمه بازگشت به بالا