اخبار استانی

تشخیص تومورهای مغزی با یک قطره خون

گروهی از محققان در مطالعه ای از ساخت حسگر زیستی خبر دادند که می تواند تومورهای مغزی را با کمتر از یک قطره خون تشخیص دهد.

به روگر اخبار استانی و به نقل از تی آن، به گفته موسسه ملی سرطان، با پیشرفت قابل توجه، تعداد مرگ و میر ناشی از تومورهای مغزی نیز بالا است. تشخیص‌های دقیق‌تر ممکن است وضعیت را بهبود بخشد، اما بیوپسی‌ها تهاجمی هستند و ممکن است اطلاعات مهمی را که پزشکان باید در مورد ساختار تومور بدانند، ارائه نکنند.

با این حال، روش های مبتنی بر تصویربرداری حساسیت و وضوح کافی را ارائه نمی دهند. اکنون گروهی از محققان انجمن شیمی آمریکا یک حسگر بیولوژیکی ساخته اند که می تواند به پزشکان در تشخیص دقیق سرطان مغز از نمونه خون کمک کند.

برای درمان مؤثر سرطان مغز، پزشکان نه تنها باید وجود تومور بدخیم را تأیید کنند، بلکه باید تشخیص دهند که آیا تومور از همان ناحیه منشا گرفته است (تومور اولیه) یا از سایر اندام ها به مغز سرایت کرده است (تومور ثانویه).

پزشکان همچنین باید بدانند که تومور در کجای بدن قرار دارد. از آنجایی که هیچ روش تشخیصی موجود نمی تواند این کار را بدون جراحی یا ضربه دردناک به ستون فقرات انجام دهد، محققان می خواستند با استفاده از مقدار کمی سرم خون آزمایشی غیرتهاجمی ایجاد کنند.

محققان در این مطالعه از پرتوهای لیزری با شدت بالا برای تشکیل نانولایه های سه بعدی از اکسید نیکل نیکل بر روی یک تراشه نیکل استفاده کردند. این فرآیند منجر به ایجاد یک حسگر زیستی بسیار حساس شد که به آنها اجازه می داد مقادیر بسیار کمی از مواد مشتق شده از تومور مانند اسیدهای نوکلئیک، پروتئین ها و لیپیدها را که از طریق سد خونی مغزی وارد جریان خون می شوند، شناسایی کنند.

این حسگر این اجزا را با استفاده از روشی به نام طیف‌سنجی رامان ارتقا یافته سطحی (SERS) شناسایی کرد که پروفایل‌های مولکولی خاصی برای هر نمونه ایجاد می‌کرد. محققان سپس این پروفایل ها را با یک شبکه عصبی عمیق تجزیه و تحلیل کردند تا شواهدی از تومور مغزی پیدا کنند و نوع آن را تعریف کنند و همچنین محل آن را در مغز پیش بینی کنند.

با استفاده از پلت فرم بیوپسی مایع، محققان می توانند سرطان مغز را تنها از پنج میکرولیتر سرم خون تشخیص دهند و می توانند آن را با حساسیت 100 درصد از سرطان سینه، ریه و روده بزرگ تشخیص دهند. آنها در تشخیص تومورهای مغزی اولیه از تومورهای ثانویه که از ریه یا سینه به مغز متاستاز داده بودند، موفقیت مشابهی داشتند. تجزیه و تحلیل ویژگی ها همچنین به محققان اجازه داد تا با دقت 96 درصد تعیین کنند که تومور در کدام قسمت از 9 قسمت مغز قرار دارد. محققان بر این باورند که ماهیت غیر تهاجمی این آزمایش باید به متخصصان مراقبت های بهداشتی اجازه دهد تا پیشرفت سرطان را در طول زمان نظارت کنند تا بتوانند تصمیمات درمانی بهتری بگیرند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا