اخبار استانی

تغییر در چرخش «فایتون» در حال رخ دادن است

کشف ایکی در مورد یک سیارک خطرناک;

محققان در زمینه علوم سیاره ای در تحقیقات خود سیاره ای عجیب و بالقوه خطرناک را کشف کرده اند.

به گزارش خبرگزاری دانمارک و فناوری، «آژانس هوافضای ژاپن» (JAXA) مشتاقانه منتظر پرتاب «DESTINY+» (+DESTINY) در سیاره ای نزدیک به زمین است. هدف از پرواز در نزدیکی این سنگ فضایی در سال 2028 است. به همین دلیل، این سیاره به طور بالقوه خطرناک در نظر گرفته شده است.

محققان اخیراً به کشف مهمی در مورد فایتون دست یافته اند. آنها متوجه شدند که چرخش در حال انجام است. دوره چرخش این سیارات هر سال کاهش می یابد. حتی یک تغییر کوچک مانند این نمونه می تواند بر نتایج Mission Destiny+ تأثیر بگذارد. دانستن این سرعت چرخش خاص به محققان این امکان را می دهد که جهت گیری سیارات را در طول پرواز فضایی با دقت بیشتری پیش بینی کنند و در مشاهدات خود دقیق تر باشند.

به نادر افتاح می‌افتد که کیک یک سیارک کند کند. فایتون یازدهمین سیاره شناخته شده است که تغییری در دوره چرخش خود نشان می دهد و بزرگترین سنگ فضایی با قطر متوسط ​​5.4 کیلومتر است.

شان مارشال، دانشمند سیاره‌شناسی در رصدخانه آرسیبو در پورتوریکو، با استفاده از داده‌ها و مشاهدات سال‌های 1989 تا 2021، مدلی برای تعیین شکل فایتون در آماده‌سازی برای سرنوشت خود ایجاد کرد.

مارشال در بائینی‌ای گفت: پیش‌بینی‌های مدل در مد شکل سیارک، با دائره‌ها نهداد. زمان هایی که این مدل در بهترین حالت خود قرار داشت، به وضوح با زمان هایی که فایتون در بهترین حالت خود بود، مطابقت نداشت. من متوجه شدم که این تفاوت را می توان با تغییر دوره چرخش فایتون در زمان قبل از مشاهدات 2021 توضیح داد.

تغییر در چرخش

مارشال مدل هایی را پیدا کرد که به بهترین شکل با داده ها مطابقت داشتند، از جمله سرعت ثابت چرخش. این تاسته، قائن مجاناد دوره فیتون به میزان کار میلیون‌ثانیه در سال است.

مارشال گفت: این خبر خوبی برای گروه ماموریت Destiny+ است، زیرا تغییر مداوم به این معنی است که می توان جهت فایتون را در طول پرواز فضاپیما به طور دقیق پیش بینی کرد. بنابراین، آنها متوجه خواهند شد که کدام مناطق توسط خورشید روشن شده است.

دانشمندان هنوز در حال یادگیری در مورد Phaeton هستند و ماموریت Destiny+ مطمئنا اطلاعات بیشتری را فاش می کند. ما می دانیم که اگرچه فایتون آنقدر بزرگ و نزدیک به زمین است که می توان آن را یک سیاره بالقوه خطرناک نامید، اما دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که هیچ تهدید آشکاری برای سیاره ایجاد نمی کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا