اخبار استانی

تفسیر دعای روز سی ام ماه رمضان

به گزارش خبرگزاری اخبار استانی؛ شرح دعای روز سیام ماه مبارک رمضان به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم بالشکر و القبول و یرض ولسول، محکمة فروعه بالأصول بحق سیدنا محمد و آله الطاهرین و الحمد لله رب العالمین و الحمد رب العالمین.

ای خدا در این روز روزه مرا با جزای خیر و مقبول حضرت قرار ده که پسند حضرتت و پسند رسولت کند و فروع آن را بواسطه اصول آن اساس اصول گردان به حق سید ما حضرت محمد (ص) و آل اطهارش و ستایش خدای را که پروردگار است. عالمیان است

دعای روز سی ام ماه رمضان -1

یت الله مجتهدی تهرانی در شرح دعای سی‌امین روز ماه مبارک رمضان آورده است:

مسائل دین بنا به تقسیمی دو دسته هستند:

اصول دین

اصول دین پنج بخش است که از این پنج مورد، توحید و نبوت و معاد جزو اصول دین هستند و عدل و امامت امام.

فروع دین

فروع دین عبارتند از نماز، روزه، حج، زکوه، خمس، جهاد، امربه معروف و نهی از منکر، تولی و تبر.

و این‌ این دعا می‌گویم: اصول آن فرع، محکم باشد به معنی آن است که نمازی که در فروعی و روزه مشغول است، در همان حال در اصولم هم اهل یقین باشم و باور داشته باشم که خدا دارم.

یکی از علماء می گفت: به حضرت عباس قسم، که ما خدا داریم. اگر این عبادت که از فروع می باشد به اصول وصل بود، ثمر می دهد.

به عنوان مثال:

میوه اگر بر شاخه ای نشسته است که ریشه راه دارد و به آن ارتباط پیدا کرده است. این میوه باقی می ماند و شیرین می شود، اما اگر شاخه شکست و به ریشه و اصول آن درخت مرتبط نبود د حال اگر نماز و روزه ما هم بر اساس باور و ایمان باشد و بدانیم که خدایی هست. این عمل برای ما خواهد ماند، اما اگر عبادت ما از روی شک باشد و پشتوانه آن نیز یقین بر خاسته از اخ اخ اخ ا

اهل بازار درس بخوانند

در سابق اهل بازار مقید بودند از عالمی درس بگیرند و بعد در دکان را باز کنند. کتاب شرح باب حادی عشر در اصول و کتابی هم مربوط به مسائل احکام درسی می شود و با علم به حلال و رک.

تاکید امیر المومنین به علم آموزی اهل بازار

بازاری مسائل دینش را یاد بگیرید و آشنا به حلال و حرام کاسبی باشید، ولی مولی علی (علیه السلام) فرمودند: «الفقه ثم المتجر» اول مسائل شرعی خود را بیاموزید و بعد از تجارت کنید. اگر مسائل شرعی را ندانید و تجارت کنید وارد ربا و گناه وارد می شوید.

چیزی از خدا می اندیشم که روزه ای بگیرم که این فرع دینی به اصول مرتبط باشد. مثل شاخه درختی که میوه دارد اگر مرتبط به اصول باشد، این میوه اثر دارد و الا میوه ش.

بِحَقِّ سَیِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِینَ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِین‌. دایا به حق سید ما حضرت محمد (ص) و خاندان پاک و طاهرش، و همه حمدها و ستایش ها برای توست.

این دعاها را در حق ما مستجاب کن

انتهای پیام /

دکمه بازگشت به بالا