عمومی

توسعه متوازن شهر قم در گرو توجه به بافت فرسوده و مرکزیت حرم‌ مطهر

ايسنا/قم مدیر راه و شهرسازی استان قم گفت: توزیع و گسترش شهر قم متعادل با توجه ویژه به بافت فرسوده و شهر مرکزی با رویکرد به حرم مطهر حضرت معصومه(س) است. (س) و در این راستا، ارائه سیاست های تشویقی از قبیل افزایش طبقات، تسهیلات ارزان قیمت و با سود باین باید در دور کار کردید.

محمد صدیقی در آخرین هفته از ماه در قم گفت: یکی از مهم ترین سیاست ها در حوزه ساخت و ساز مسکن توجه ویژه به شهر ناکارآمد و فرسوده است که از توسعه شهر جلوگیری می کند. نامتعادل و بد و آسیب های اجتماعی که در پی خواهد داشت.

وی افزود: با وجود زیرساخت ها و مناطق شهری، زندگی اجتماعی بهتری را به دنبال دارد و دیگر شاهد مهاجرت ساکنان به حاشیه شهر نخواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه ساخت واحدهای مسکونی در قالب آپارتمان در شهر قم در شهر قم به پایان رسید، خاطرنشان کرد: استان خانه ها به روست فیلایی سکه می شود.

وی به ویژه مبانی این نوع تصمیم گیری را تشریح کرد: اساسا ساخت واحدها در قالب ویلا و آپارتمان تقریباً از نظر هزینه برابر است، اما در بحث تهیه و تامین زیرساخت برای ساخت ویلا، با افزایش دو و نیم تا سه برابری با این واقعیت مواجه هستیم که این امر از نظر ارزش واقعی و زمان در شهر قم برای ساخت 70 هزار واحد مسکونی مقرون به صرفه نیست.

به گفته مدیر شهر قم، ساخت 70 هزار واحد مسکونی در قالب ویلایی، شهری را به وجود می آورد به این معنا که در مدت زمان کوتاه و با اعتبارات موجود، کاری غیر ممکن تلقی می شود. .

صدیقی به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کیشور اشاره کرد و گفت: با توجه به دستورالعمل و مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کیشور که یک نهاد قانونی، قانونگذاری و تصمیم گیری می باشد، شورای عالی شهرسازی و معماری شهر کیشور نیز تصمیم گیری می کند. ساخت واحدهای 560 هکتاری به صورت آپارتمانی مشابه پردیس انجام می شود.

صادقی با اشاره به ساخت 32 هزار واحد مسکونی در 560 هکتار زمین در حاشیه شهر قم به صورت آپارتمان توضیح داد.

وی در آیین فیست کافت: در آریزی 560 هکتار بلوک ها به 5 سکروی روی لوت و هر کھا 4 واید در نزرکشد است. همچنین در این طرح دیوار مشترک و درهای مقابل وجود نخواهد داشت و فضای کافی و جادار بین بلوک ها وجود خواهد داشت و حداقل عرض خیابان 16 متر خواهد بود.

وی بیان کرد: مساحت پروژه به مساحت 560 هکتار بین 70 تا 115 متر در قالب واحدهای یک، دو و سه خوابه طراحی شده است.

مدیر راه و شهرسازی قم گفت: تاکنون عملیات ساخت 5 هزار و 600 واحد مسکونی در حریم استان آغاز شده و عملیات ساخت 560 هکتار زمین که چندی پیش آغاز شده بود، از سر گرفته می شود. آمدن روزها.

به گفته صادقانه، حدود 25 هزار متقاضی با وجود ارسال تاییدیه نهایی هنوز متوجه نشده اند که کار برای تملک زمین این دسته از متقاضیان نیز در دستور کار است.

مدیر راه و شهرسازی استان قم در پایان خاطرنشان کرد: قیمت تمام پروژه ها تمام شده است، بنابراین می توان با افزایش قیمت، نوسانات و تورم مواجه شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا