اخبار استانی

در هر شغل و رشته ای که هستیم، مسئولیت پذیر باشیم

به گزارش خبرگزاری اخبار استانی در استان البرز؛ سی و ششمین روایت از رویداد فرهنگی اجتماعی «گپ» حضور حسین پاکدل نویسنده، نمایشنامه نویس، تهیه کننده، کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون در خانه فرهنگ و هنر مهراد بود.

در این روایت که در جمع جمعی از اهالی فرهنگ و هنر استان البرز انجام شد، حسین پاکدل با اشاره به مهارت های ذاتی انسان گفت: هیچ وقت امکان ندارد یک شبه به هنر دست پیدا کنیم. مثلاً صبح ها خوابیم. بیدار شوید، شاعر یا نقاش یا بازیگر می شویم.

وی افزود: ما از سنین پایین آنچه را که در آینده می توانیم باشیم داریم و به مرور زمان توانایی های ما به تدریج افزایش می یابد تا به مرحله ای برسیم که بتوانیم ذهنیت خود را تجسم کنیم و آن را با دیگران به اشتراک بگذاریم.

این بازیگر سینما و تلویزیون گفت: به طور غیرمنتظره ای در رشته کشاورزی پذیرفته شدم و اصلا علاقه ای به آن رشته نداشتم و به همین دلیل حتی یک دقیقه هم در حوزه کشاورزی کار نکردم.

وی ادامه داد: پس از فارغ التحصیلی در رشته کشاورزی به تلویزیون آمدم و سپس در دانشگاه هنر تحصیل کردم. چون علاقه ام به رشته هنر بود و با پشتکار و تلاش سعی کردم به چیزی که علاقه داشتم برسم.

پاکدل قطعاً با بیان اینکه یکی از صاحب نظران عرصه فرهنگ و هنر کشور بوده است، اذعان داشت: اعتقاد راسخ دارم که مادر همه هنرها، هنر تئاتر و نمایش است. زیرا کامل ترین هنری است که بشر توانسته بیافریند. همه هنرها در بطن هنرهای نمایشی قرار دارند و این هنر به نظر من یک هنر مرجع است.

وی همچنین گفت: افتخار می کنم چه در دوران کارگردانی و چه زمانی که خودم آثاری را در تئاتر خلق کردم، توانستم سال ها در این هنر فعالیت کنم.

این نمایشنامه نویس در این میان با اشاره به اینکه در اصل اتفاقات روزمره همیشه مورد تحلیل قرار می گیرند، خاطرنشان کرد: ساده ترین راه این است که اتفاقات جامعه را به صورت کاملا واقع گرایانه روی صحنه نمایش دهیم. در این صورت حتی اگر صد در صد همان تراژدی یا همان حادثه و همان فاجعه را روی صحنه بازآفرینی کند، ارزش هنری ندارد. زیرا واقعیت بسیار دردناک تر از آن چیزی است که ما روی صحنه نشان می دهیم.

وی تصریح کرد: باید بتوانیم از نمادها و حوادث و رویدادهای مختلف در طول تاریخ و در جغرافیای مختلف استفاده کنیم و حرف های خود را در قالب این نمادها بیان کنیم و از این وقایع تاریخی امروز و وضعیت و موقعیت صحبت کنیم. بیایید جامعه امروز خود را به تصویر بکشیم.

نویسنده فیلم تلویزیونی «سفر سبز» تجربیات گذشته را راهی بهتر برای آینده نگری عنوان کرد و گفت: واقعیت این است که ما به دیدن صفر و صد شخصیت تاریخی عادت کرده ایم. افراد روابط متفاوتی با خدمت و خیانت دارند. ما نمی توانیم اجازه دهیم شخصیتی از تاریخ بگذرد و با معیارهای امروز سنجیده شود. این آزار و اذیت تاریخ، کارگران هویت و همچنین آزار و اذیت خود و آینده مردم ما است.

وی افزود: این یک درس اشتباه است، انگ انگ زدن به افراد مختلف و دست کم گرفتن آنها و خدماتشان، باید یک سری شخصیت ها را نادیده بگیریم و در عوض در یک سری شخصیت های پر از خیانت های زندگی شرکت کنیم و حالا فکر می کنیم آنها خدمت کرده اند.

حسین پاکدل

حسین پاکدل همچنین بر ضرورت مطالعه تاریخ تأکید کرد: «افراد مختلف ، به ویژه در تاریخ معاصر ما زندگی کرده اند ، که تأثیر عمیقی بر زندگی امروز ما داشته است. امروز هم که در ایران امن زندگی می کنیم، مدیون گمنام هایی هستیم که صادقانه به این امنیت خدمت می کنند تا نور آرامش بر این مرز و بوم بدرخشد.

وی افزود: ما مدیون افرادی هستیم که سالها توانسته اند کارهای شخصی خود را انجام دهند ، اما چون جانباز در راه بازگشت به خانه هستند ، نمی توانند این کار را انجام دهند و من در مواقعی افتخار می کنم.

این کارگردان برجسته تئاتر که سعی می کند حداقل برای خودش از صداقت و صبر این افراد تقلید کند و مانند آنها زندگی کند، گفت: ما نباید منتظر باشیم که یک روز بیاید و ما را نجات دهد. اگر آن نجات دهنده آنجا نباشد یا دیر برسد ، ناامید و ناامید می شویم. ما باید به فکر نجات خود باشیم زیرا در حصار خودخواهی خود قرار داریم و باید خود را از خودخواهی خود رها کنیم.

وی ادامه داد: ما در همه مشاغل و زمینه ها هستیم، باید مسئولیت پذیر باشیم. حتی اگر سرپرستی خانواده ای را بر عهده داریم، باید زندگی و کار خود را جدی بگیریم و کاری را که انجام داده ایم به درستی و مسئولانه انجام دهیم.

حسین پاکدل در پایان اظهار داشت: یادمان باشد که ما محصول کارهایی هستیم که انجام نمی دهیم. کارهایی که ما انجام نمی دهیم پس سعی کنیم خوب زندگی کنیم و آثار خوبی از خودمان در این دنیا به جا بگذاریم.

گفتنی است سری جدید نشست های رویداد فرهنگی و اجتماعی «گپ» چهارشنبه آخر ماه با حضور مهمانان گرامی برگزار می شود و فلسفه و هدف آن افزایش روحیه مسئولیت پذیری و تقویت مهارت است. از گفتگو

دکمه بازگشت به بالا