اخبار استانی

دلایل اصلی برپایی جشن در شب یلدا چیست؟

به گزارش بورن؛ باورهای ایرانیان باستان بر اساس اسطوره ها و شناخت رویدادهای کیهانی است. روایات مختلف در مورد دلیل برگزاری جشن شب یلدا وجود دارد.

روایت اول: پیروزی مصور و نور در تاریکی

در گذشته بر اساس زندگی مردم بود کشاورزی و آن دام بود. و عواقب آن آب و هوا برایشان خیلی مهم بود. مردم از طریق مشاهده و تجربه، تغییرات مداوم شب و روز و فصول را درک می کردند. مردی که همیشه کنجکاو است پس از کشف چگونگی وقوع یک رویداد به کار خود ادامه می دهد فلسفه و چرا هستند.

آنها بر نور و تاریکی تأثیر می گذارند. و سرد و گرم را در زندگی خود می دیدند. از نتایجی که دریافت کردند؛ آنها به این نتیجه رسیدند که نور، روز و خورشید نماد خالق و خیر هستند. برعکس، شب و سرد نشانه های شیطان و شیطان.

از این مشاهدات روز و شب و روشنایی و تاریکی معتقد بودند که در مبارزه دائمی هستند. روزهای بلندتر نشانه پیروزی نور و روزهای کوتاهتر نشانه پیروزی تاریکی بود.

بدین ترتیب آنها آخرین روز پاییز را که طولانی ترین شب سال است جشن گرفتند. برای روز بعد، روزها کمی طولانی تر است، و خالق بر شیطان نور و تاریکی غلبه می کند.

روایت 2: شب تولد آنلاین و میترا (خورشید) و آغاز آفرینش

تمبر یا میترائیسم ایران قبل از دین دین زرتشتی رایج بود. این آیین مبتنی بر پرستش میترا بود. میترا خدای هند و ایران است. او از یک طرف نماینده است عشق و آن عشق است؛ از طرفی او در قراردادها میانجی است. یعنی حفظ عهد و صداقت. آنلاین نیز در میان رزمندگان قاضی است و دروغگو و متجاوز را مجازات می کند. نماد این خدا حلقه است. برخی می گویند پشت حلقه ازدواج به همین افسانه برمی گردد. خورشید نیز نماد میترا است.

تاریخچه و آداب و رسوم شب یلدا در ایران و جهان

آنلاین پرستان معتقدند شب یلدا روز تولد میترا (ایزد آنلاین) است. همانطور که در یک شب سرد و طولانی، خدای عشق در غاری پست و پست ظاهر می شود و خورشید را می آورد.

در روایتی دیگر، امشب به میترا جهان برمی گرداند. ساعات روز را افزایش می دهد. در نتیجه تسلط خورشید پدید می آید.

مطالعات متعددی به این نتیجه رسیده است که پیامبری در شب یلدا متولد می شود. این تولد در پنجاه و یکمین سال پادشاهی اشکانیان برابر با ۱۹۶ سال اتفاق افتاد. در شب پیامبر در دریا متولد می شود; دو دلفین از آب بیرون می آیند. آب در آیین آنلاین نقش ویژه ای داشته است.

اسامی ماه های آذر و دی به شرح زیر است:

آذر (عنصر آتش) نشان دهنده ایزد یا فرشته مینوی است. این خدا در سنت زرتشتی و مهرپرستی مقدس و مهم بود. آتش مقدس در معابد آتش، ظهور این خداست. در مقابل، دیه که آغاز زمستان است; او را شیطان و شیطان می دانستند. دی اساساً همان دیو است که از سردترین ماه نامگذاری شده است زمستان تنظیم. بنابراین آذر اهورا نماد مزدا و دی نماد اهریمن است. تقابل بین آتش، نور و تقدس، تاریکی و سرما و خاک است.

برخی بر این باورند که نام ژانویه از آیین میترایی و به معنای دادار و خداست. چون با شروع دی میترا شیطان را شکست می دهد.

در نگاه اول به نظر می رسد که شب تولد آنلاین باید ماه آنلاین باشد; یا در آفتابی ترین روزهای سال! درست است که در آغاز سردترین روزهای سال هستیم. اما منطق پشت این افسانه آن را قانع کننده می کند. روزهای طولانی تر و شب های کوتاه تر نشان دهنده رستاخیز خورشید است.

آداب و رسوم آنلاین پس از گسترش دین زرتشتی از بین نرفته است; بخشی از مراسم آنها شد. زرتشت خدای بزرگ را اهورا مزدا نامید و خدایان را به دو گروه اهورا و دیوانی تقسیم کرد. یکی از این خدایان اهورایی آنلاین (خورشید) بود. آنلاین یکی از خدایان خوب است و بخشی از اوستا نام او (آنلاین یشت) است. به قول آنلاین یشت «آنلاین با هزاران چشم از آسمان به ایرانی می نگرد تا دروغ نگوید».

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا