اخبار استانی

زمان طلایی تزریق واکسن آنفولانزا/ چه کسانی در اولویتند؟

Есна/گولستان معاون رژیم غذایی و پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گلستان بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوانزا را تشریح کرد.

آنفولانزا یکی از ویروس‌های فصلی است که در نیمه دوم سال به سرعت شیوع پیدا می‌کند، هرچند تلاش‌هایی برای کنترل این ویروس کشنده با تزریق واکسن آنفولانزا صورت گرفته است، اما متأسفانه میزان ابتلا به این بیماری همچنان بالاست و هر ساله تعداد زیادی از آن. از مردم می میرند من گرفتار شدم

با شیوع ویروس مرگبار کرونا، رعایت پروتکل های بهداشتی و همچنین ترس مردم از این ویروس ناشناخته باعث کاهش چشمگیر مبتلایان به آنفلوآنزا شده است، هرچند کارشناسان معتقدند اخیرا با عادی شدن ویروس کرونا توسط مردم رعایت پروتکل های بهداشتی در این مدت شدت کرونا کمتر است و این مشکل احتمال شیوع آنفولانزا و سایر بیماری های تنفسی را افزایش می دهد.

معمولاً بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا در فصل سرما است، زیرا فصل سرما در کشور کمی دیرتر شروع می شود، به همین دلیل شیوع گسترده این ویروس از ماه های فروردین، آذر و آذر آغاز می شود.

معمولا توزیع واکسن آنفولانزا در کشور از مهرماه آغاز شده و در پایان ماه تقریباً به پایان می رسد و به همین دلیل به افرادی که قصد دریافت واکسن آنفولانزا را دارند توصیه می شود هر چه سریعتر اقدام به تزریق آن کنند.

دستیار غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گلستان در گفت و گو با اخبار استانی با تاکید بر اینکه در گلستان کمبود واکسن آنفلوآنزا نداریم، گفت: افراد بالای 60 سال مبتلا به بیماری های مزمن و نقص ایمنی، افرادی که از آسم و آلرژی رنج می برند، مبتلا به بیماری های بیماری های مزمن قلبی و عروقی، افرادی که تحت شیمی درمانی هستند، زنان باردار، مبتلایان به چاقی و کسانی که تحت درمان هستند، اولین کسانی هستند که از واکسن آنفولانزا استفاده می کنند.

وی با اشاره به اینکه با فرا رسیدن فصل پاییز و شیوع بیماری‌های عفونی حاد تنفسی و با توجه به شیوع ویروس کرونا، بیماران و افراد در معرض خطر در اولویت تزریق واکسن آنفولانزا قرار دارند، گفت: زمان طلایی تزریق واکسن آنفولانزا دیر است.» شهریور تا پیاین آنلاین است.

به گفته وی، تزریق واکسن آنفلوآنزا از اواخر شهریور تا پایان شهریور باعث ایجاد مصونیت در بدن فرد واکسینه شده می شود و مصونیت واکسن تا اوایل بهار در بدن باقی می ماند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گلستان تاکید کرد: واکسن آنفلوانزا از نوع ایرانی، فرانسوی و هلندی به تعداد کافی در داروخانه های استان موجود است.

صدرائی به نحوه کشف واکسن آنفلوآنزا اشاره و خاطرنشان کرد: متقاضیان می توانند با ارائه کد ملی و تاریخ تولد این واکسن را بدون تجویز پزشک از داروخانه ها تهیه کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا