اخبار استانی

ساخت واکسن ژنی با فرمولاسیون‌های مختلف علیه «A.baumannii»

دانش‌آموخته دکتری فیشتری جیست تکیروبی در روشی رساله کودتری کود به منزود فاکستی و کوگی و الیه A.baumannii، به دراینی و ساکتی کنی با فرولاسیون‌های شد.

گروح استان‌های انگیں آنا، توحید پیری دانشـاموخته دکتری تحمیل جیست تکلیک میکروبی (Microbial Biotechnology) University of Azad Islam واید شهرکرد، شهریور امسال با موفقیت از پایان‌نامه دکتری خود دفاع کرد و فارغ‌التحصیل شد.

این راهنما توسط واحد ژنتیک گروه دکتر پیری عباس دوستی دانشیار نوشته شده است و عنوان مقاله طراحی، ساختار و ایمنی زایی ژن های OmpC و Hcp در حضور ادجوانت C274 و نانوذرات کیتوزان به عنوان ژن واکسن می باشد. علیه آسینتوباکتر بمانی».

هیئت مدیره متشکل از بهناز صفار و سمیه رئیسی (دانشگاه شهرکرد)، الله تاجبخش (دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد) و دوست عباس عباس (دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد) است.

از دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد لیا سے تصریک ISI و یک تصویر علمی-روش شده است.

توحید ـیری دکتری فیست تکلیک میکروبی دینهیں ازاد اسلامی واید شهرکرد در انگیں کیکیده خود راسال با عنوان “طراحی، ساختار و ایمنی‌زایی ژن‌های OmpC و Hcp در حضور ادجوانت C274 و نانوذرات کیتوزان به‌عنوان عامل ژنتیکی واکسن‌آمپتوماتیک” بیان کرد: اسینتوباکتر بومانی (A. baumannii) به عنوان یکی از مهم ترین و خطرناک ترین پاتوژن ها در دهه های اخیر شناخته شده است که باعث عفونت های خطرناکی مانند باکتری، عفونت های تنفسی و ادراری، آسم، اندوکاردیت و عفونت های زخم می شود.

وی افزود: ساخت واکسن های جدید، به روشی مناسب و مقرون به صرفه برای جلوگیری از شیوع عفونت های A. baumannii. لذا در این مطالعه به منظور ایجاد واکسن موثر و قوی علیه A. baumannii، واکسن های ژنی با فرمولاسیون های مختلف طراحی و ساخته شد.

peri dredtь madae в рошо кар керд керд: روش های ایمونوانفورماتیک مبتنی بر واکسینولوژی معکوس، برای پیش بینی و شناسایی آنتی ژن های ایمنی A. baumannii استفاده شد. ژن‌های hcp و OmpC در وکتور pcDNA3.1 (+) کلون شدند.

دانش‌آموخته دوکتری فیلم‌تری جیست تکلیک مکروبی (تکنولوژی میکروبیوم) گفت: ادجوانت CPG-ODN C274 به‌طور جداگانه در ناقل pcDNA3.1 (+) کلون شد و سلامت شبیه‌سازی با روش PCR و هضم آنزیمی بررسی شد.

وی ادامه داد: واکسن های ژنی سنتز شده در نانوذرات کیتوزان با استفاده از تکنیک کواسرواسیون کپسوله شدند. نانواواکسن‌های سنتز شده آزمون‌های MICROSCOPIC (SEM, TEM), DLS, TGI شهره‌یابی شد.

پیری با بیان اینکه پایداری نانوواکسن ها با هضم آنزیمی توسط DNase I و کیتوزاناز مورد بررسی قرار گرفت، افزود: فرمولاسیون های مختلف واکسن های سنتز شده به صورت IM به گروه های مختلف موش BALB/c تزریق شد.

فارگ‌التحسیل دکتری التحمیل جیست تکلیک مکروبی از ایده شهرکرد و شد: پاسخ‌های ایمنی ایجاد شده در موش‌ها با استفاده از روش‌های PCR نوری و زمان واقعی 60 روز پس از آخرین واکسیناسیون مورد بررسی قرار گرفت. علاوه بر این، ظرفیت حفاظتی نانوواکسن‌های ژنی در موش‌های BALB/c با تفکیک آن‌ها در مواجهه با A. baumannii با آزمایش چالش باکتریایی و بررسی بار باکتری نشان داده شد و در نهایت آسیب‌های پاتولوژیک احتمالی با رنگ‌آمیزی H&E مورد بررسی قرار گرفت. .

وی در توضیح یافته های پژوهش اظهار داشت: ژن های hcp و OmpC به ترتیب با 5 و 7 به عنوان آنتی ژن های ایمنی با امتیاز ایمنی زایی 0.88 و 0.79 انتخاب شدند. میانگین قطر pDNA-hcp-CSNP، pDNA-OmpC-CSNP و pDNA-CPG-CSNP به ترتیب 69.62 نانومتر، 75.58 نانومتر و 79.21 نانومتر است.

پیری با بیان اینکه این نانوواکسن ها همگی دارای بار مثبت هستند، افزود: همچنین نشان داده شد که کپسوله کردن پلاسمیدهای DNA در کیتوزان از هضم DNase I جلوگیری می کند.

دانش ‌ IL-1b، IL-6) و سایتوکین های التهابی (IL-12، IL-23) در مایع طحال القا شدند. سطح رونویسی سلول های عملکردی (IFN-γ، IL-1b، IL-6)، سلول های پیش التهابی (IL-12، IL-23) تا 30 روز پس از واکسیناسیون افزایش یافت.

به گزارش آنا، گروه زیست شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد در سال 1388 با راه اندازی مقطع کارشناسی میکروبیولوژی شروع به کار کرد و هم اکنون با دروس ژنتیک یکی از مهم ترین گروه های دانشگاهی دانشکده علوم است. فن آوری زندگی و میکروبیولوژی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا.

با توجه به حضور اساتید و کادر علمی مجرب و وجود فضا و امکانات آزمایشگاهی پیشرفته و منحصر به فرد، تنها دانشگاه در بین دانشگاه های آزاد اسلامی در کل کشور است که رشته فناوری حیات میکروبی را در مقطع دکتری تخصصی ارائه می دهد. .

انتهای پیام/40062/

دکمه بازگشت به بالا