اخبار استانی

سد بالاخانلو در صورت گنجاندن اعتبار آن در ردیف بودجه سال آینده آبگیری می شود

به گزارش خبرگزاری اخبار استانی در قزوین ؛ روح الله عباسپور ، رجب رحمانی و فاطمه محمد بیگی نمایندگان استان جلسه شورای هماهنگی صنعت آب و برق را روز شنبه در مجلس شورای اسلامی در شرکت آب منطقه ای قزوین برگزار کردند.

یدالله ملکی در این جلسه اظهار داشت که به منظور ساماندهی سریعتر موضوعات مربوط به خدمات صنعت آب و برق ، جلسات شورای هماهنگی به صورت مستمر برگزار می شود و هر دستور یکی از مدیران است.

ملکی خاطرنشان کرد: زندگی در دشت قزوین یک کانال آبرسانی است که حدود نیم قرن پیش ساخته شده است و اکنون نگهداری، تعمیر و بازسازی آن برای زنده نگه داشتن حیات کشاورزی قزوین ضروری است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین گفت: تا سال 75 سطح آب زیرزمینی به میزان قابل توجهی کاهش یافته و به 20 متر یعنی یک متر در سال رسیده است که برای حفاظت از منابع آب زیرزمینی استان اقدامات موثری برای تعادل بخشی و بستن طرح انجام شده است. منابع چاه های مجاز و کنترل سربار و نصب کنتورهای هوشمند به نتایج ارزشمندی دست یافتیم و از افت جدی آب های زیرزمینی جلوگیری کردیم.

2

وی بیان کرد: در استان 13 ایستگاه تبخیر و چندین ایستگاه هیدرومتری داریم و توزیع شرکت های آب در منطقه بسیار دقیق است و با 173 حلقه چاه پیزومتریک، نوسانات دشت قزوین را بر حسب میلی متر اندازه گیری می کنیم.

ملکی گفت: 70 حلقه چاه در استان وجود دارد که برای برنامه ریزی اساسی سالی دو بار نمونه برداری و سنجش کیفی انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی است که برای رساندن آب از رودخانه الموت به قزوین انجام داده ایم و با تشکیل یک تیم راهبردی توانسته ایم 80 تا 100 میلیون مترمکعب آب از این منطقه و 250 تا 300 میلیون مترمکعب آب را انتقال دهیم. متر بتواند نیاز آبی آینده استان را از دو هزار و سه هزار متر تا استان تامین کند

ملکی گفت: نگرانی ما این است که در سالهای آینده سهم انتقال آب از سد طالقان به تهران از 150 میلیون متر مکعب به 300 میلیون برسد که در این صورت سهمیه استان کاهش می یابد و با چالش جدی روبرو می شود. بنابراین ما باید از همه ظرفیت ها استفاده کرد.» از آب استان در حوزه های مختلف برای غلبه بر چالش ها استفاده شود.

تصویر

وی افزود: استفاده از فاضلاب یکی دیگر از منابع آب در دستور کار است و در کنار آن عملیات احداث نهب ، سد بالاخانلو و انتقال آب از سد طالقان را اجرا می کنند.

بزرگترین پروژه آب در استان انجام شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین گفت: در سال 96 پروژه انتقال آب از سد طالقان را آغاز کردیم که برآورد اولیه 600 میلیارد تومان بود که قرار بود از سوی دولت و 10 درصد هزینه معادل 60 باشد. میلیارد تومان به دولت و مابقی به بخش خصوصی ».

وی افزود: یک سال بعد با پیگیری های انجام شده سهم دولت را به 30 درصد رساندیم و در سال 98 فقط 15 میلیارد تکیه در این اعتبار لحاظ شد که نیاز به اعتبار دارد و باید مشارکت خصوصی را جذب کنیم، بخش.

ملکی یادآور شد: این در حالی است که اهالی شهرستان آبیک سال هاست که از کمبود آب گوارا و با کیفیت رنج می برند و باید انتقال آب به این شهرستان در اولویت قرار گیرد بنابراین انتقال آب را تعریف کردیم.

وی افزود: در سال گذشته بیش از 160 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته است که 120 میلیارد آن اسناد خزانه بوده و تاکنون 9.5 کیلومتر خط انتقال مشترک آن ایجاد شده است و به زودی پس از اتمام پروژه. آبیک از آب آشامیدنی گوارا لذت خواهد برد.

image_2021_10_23-14_27_9_5_z68

بزرگترین پروژه آب استان قزوین راه اندازی شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین با بیان اینکه تنها 4 کیلومتر خط آبرسانی به آبیک باقی مانده است و در صورت اعطای 100 هزار میلیون تومان اعتبار در نیمه دوم امسال این مهم به اتمام می رسد و آب شرب گوارا را برمی گردانیم. به آبیک.20 سال یکی از نیات دیرینه مردم را تامین و برآورده کند.

ملکی افزود: یکی دیگر از بخشهای مهم این پروژه انتقال آب از سد طالقان به استان قزوین است که 15 شهر و 194 روستا را به خود اختصاص می دهد. خصوصی است.

وی خاطرنشان کرد: بانک خاورمیانه، شرکت ساختمان و ساختمان قزوین، کنسرسیومی متشکل از سه شرکت لوله سازی، پس از فراخوان این پروژه، به زودی قرارداد فسخ و یک سوغات ارزشمند برای مردم ثبت می شود. در اجرای این پروژه

ملکی افزود: انتقال 5 میلیون مترمکعب آب شرب، انتقال 25 میلیون مترمکعب پساب، اعطای پروانه ساختمانی به شهرک های مختلف صنعتی، گلخانه ها و گردشگری از جمله کمک های دولت به بخش خصوصی است. انگیزه لازم برای این سرمایه گذاری را فراهم کند.

1

وی افزود: این پروژه با حضور سرمایه گذار بخش خصوصی در کمتر از سه سال به بهره برداری می رسد و نیاز دیرینه مردم را برای تامین و تامین آب مورد نیاز استان تا 25 سال آینده برآورده کرده است. “

به گفته ملکی، این پروژه یکی از مهم ترین، بزرگ ترین و کارآمدترین پروژه های ملی استان است که تا سال 1425 80 درصد آب استان را تامین می کند و همچنین موجب اشتغال هزاران نفر و سود اقتصادی برای استان می شود.

وی درباره تکمیل سد نهب گفت: از طریق سیلاب سدها نیازمند احداث کانال انتقال آب هستیم که بیش از 300 میلیارد اعتبار نیاز دارد و انتظار داریم نمایندگان از سد نهب و بالاخانلو اعتباراتی را لحاظ کنند. پیش نویس بودجه 1401 ” آن را بگیرید.

ملکی افزود: اگر 500 میلیارد تومان اعتبار بدهیم می توانیم رینگ آبرسانی شمالی و جنوبی را تکمیل و سال آینده سد بالاخانلو را به آبگیر منتقل کنیم.

وی گفت: سد بالاخانلو 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بیش از 40 میلیارد به پیمانکار بدهکار هستیم و در صورت تعیین ردیف بودجه می توانیم بهار سال آینده سد را آبیاری کنیم.

دکمه بازگشت به بالا