اخبار استانی

سل؛ از انتقال در غیاب بیمار تا تبدیل به سل مقاوم

ايسنا/خوزستان Каршанас грохоп профигания в компуть ба мерезихай мензарка хожать хозстан با اشاره به علائم سل ریوی گفت: شایع ترین علامت سل ریوی سرفه های مداوم به مدت دو هفته یا بیشتر است که معمولاً با خلط و گاهی خون همراه است. .

دوکتر فاطمه همتنیا وی در آستانه روز ملی مبارزه با سل در گفت و گو با اخبار استانی با بیان اینکه تخمین زده می شود یک چهارم جمعیت جهان به بیماری سل مبتلا باشند، گفت: در مرحله اول این بیماری واکنش سیستم ایمنی نسبت به سل قابل اثبات است و هیچ مدرکی از کریدی فیک سل در فرد هدید دیرده وجود ندارد.

وی افزود: سلول های میکروبی مانند سپتی سمی با ورود ذرات ریز آلوده موجود در هوا که حاوی مایکوباکتریوم سل هستند. با توجه به اینکه این ذرات میکروبی بسیار کوچک هستند، اگر این ذرات برای مدت طولانی در هوا در فضای بسته وجود داشته باشند، می توانند در هوا معلق بمانند.

سل جودة در غیاب ابعد هم منتدل می شود؟

काास गोरफ विश व व ब ब में बारयोगी मेंजान हैजान बियान कान: मेकरोब सल दर खल कमला जूषा जूष जूष मिष मिष मिष मिष. میکروب در هوا وجود دارد و هوا معلق است. این میکروب حداقل به مدت شش ماه در خاک سرد و سایه دار زندگی می کند و هفته ها و ماه ها در برابر پوسیدگی و تجزیه مقاوم است و به همین دلیل هوای اتاق آلوده به میکروب است و حتی در زمانی که بیمار بستری است باعث گسترش بیماری می شود. غایب.

عنوان شد: اگر یک فرد سالم در هوای آلوده به این ذرات میکروبی تنفس کند، میکروب وارد ریه ها می شود و میکروب به مدت 48 ساعت به نقاط مختلف بدن می رسد.

وی ادامه داد: انتقال میکروب از بیمار به نواحی اطراف به سه عامل مسری کننده بیماری، محیطی که تماس در آن رخ می دهد و مدت زمان تماس بستگی دارد. بهترین راه برای جلوگیری از انتقال بیماری دوری از بیماری از محیط اطراف و شروع درمان دارویی است.

چه افرادی در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند؟

گروه تخصصی پیشگیری و درمان بیماری های مرکز بهداشت خوزستان گفت: اگر همه انسان ها مستعد ابتلا به سل هستند اما کودکان، سالمندان، افراد دیابتی، افراد مبتلا به سوء تغذیه، افراد مبتلا به سرطان، افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی و ایدز و همچنین افرادی که از داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن مانند کورتیکواستروئیدها و داروهای ضد سرطان استفاده می کنند، بیش از سایر افراد در معرض خطر هستند.

از تبلت به سل تا تعلیق درمان

وی با اشاره به علائم سل ریوی گفت: شایع ترین علامت سل ریوی سرفه های مداوم به مدت دو هفته یا بیشتر است که معمولا با خلط و گاهی خلط خونی همراه است و علائمی مانند تنگی نفس و درد قفسه سینه نیز وجود دارد. ممکن است

همت‌نایا رماد داد: علائم عمومی و شایع بیماری تب، بی اشتهایی، کاهش وزن، کاهش اشتها، کم‌خوابی، پیری زودرس و ضعف عمومی است.

karshanas grohov profiganiя в контубать ба производительный мензарка хожестан хозстан др часы чтобы виноганизация сель сель биан керд: виноганизования سلь лирови در кад ол др часто др ондрах мшкоист до новыт те.

وی افزود: خوشبختانه امروز با داروهای موجود امکان بهبودی کامل بیماری وجود دارد. اکثر داروهای ضد بیماری غیر سمی هستند و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند. تول مدت درمان نیز میں شش مه و نگرم مـنزم و کامـل دارو، شـرط اصـلی ترمان سل است.

همت‌نایا گفت: فرد بیمار با استفاده از داروهای روزانه خود با نظارت و مشاهده مستقیم مراقب سلامت و یا فردی که آموزش دیده است، مبتلا به SEL است. به آیین روش «درمان توتام مدت با نصـرتم مسـتقیم رائنیا» و یـا بـه اختصـار داـس (DOTS) می‌گویند به آن روش از کود سرانه دارو و درمان کوتام دور با نصـرتم مسـتقیم رائنیا و یـا بـه ـه ـ به ترتیب می‌ برای جلوگیری از مقاومت میکروب سل در برابر داروهای موجود.

پاسخ: اگر داروهای ضد سلولیت به صورت سیستماتیک استفاده نشود، بیماری به داروی مقاوم به سلول تبدیل می شود. سـل مقـاوم بـه درمان

همت‌نایا وردین: تشخیص و درمان بیماری سل در کلی کنترس کامی سلامت و کانی کے کے کے کے

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا