اخبار استانی

شهر امام حسن (ع) دقیقا کجاست؟

شهر امام حسن (ع) دقیقا کجاست؟

نجف شهر امیرالمؤمنین و کربلا شهر امام حسین (ع) است. در مبادی «حِلّه» نیز عبارت به شهر امام حسن مجتبی (ع) خوش آمدید، خودنمایی می‌کند. اما دلیل این انتساب چیست؟

به گزارش اخبار استانی حِلّه شهری در بخش مرکزی عراق است که در قرن پنجم نزدیک ویرانه‌های شهر قدیم بابِل بنا شده و. معجزه «ردالشمس» ‌ (بازگشت خورشید پس از غروب) نیز در این منطقه رخ داده و اکنون مسجد و مقامی به همی است.

به گفته حسن علی الحلی از شخصیت‌های محلی، در نیمه قرن بیستم میلادی، مرجعیت شیعه شهر حله را شهر. مرجعی نیز برای این موضوع بیان شده است، از جمله اینکه آرامگاه ابراهیم بن عبدالله المحض بن الحسن المثنی فرزند امام حسن مجتبی علیه السلام در این شهر است. وی عالمی شجاع بود که در سال ۱۴۵ هجری علیه ابوجعفر منصور قیام کرد و به شهادت رسید.

سرسبز بودن حله و تعلق رنگ سبز به سادات حسنی نیز یکی دیگر از وجوه نسبت‌دادن حله به امام حسن (ع) است. همچنین حله را تکمیل‌کننده ضلع سوم مثلث کربلا و نجف است. یکی دیگر از مواردی است که بر این نامگذاری اقامه می‌شود، بخشندگی مردم حله است که این جود و کرم را می‌کند. همچنین دو تن از برادران ناتنی امام حسن (ع) به نامهای «بکر (ابوبکر) بن علی» و «عمران بن علی».

رفته عمران در جنگ نهروان مجروح شد و هنگام انتقال به کوفه در نزدیکی حله به شهادت رسید. نامگذاری حله به شهر امام حسن مجتبی (ع) جشنواره‌ای به همین نام را رقم زده است.

دکمه بازگشت به بالا