اخبار استانی

ظرفیت افزایش ترانزیت ایران و کشور‌های حاشیه خزر به ۵۰ میلیون تن

استخدام وزیر راه مترح کرد

دستیار وزیر حمل و نقل وزارت راه و شهرها گفت: در صورت تکمیل زیرساخت های حمل و نقل کشور، ایران، روسیه، آذربایجان و سایر کشورهای حاشیه می توانند وضعیت ترانزیتی خود را در سال های آینده به 50 میلیون تن برسانند.

به گزارش گروه اقتصاد و کارآفرینی خبرگزاری آنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، شهریار افندی زاده در دومین همایش اقتصادی خزریان در مسکو با اشاره به اتصال ایران به کشورهای CIS از طریق آذربایجان و روسیه و از طریق ترکمنستان.گفت: مجموع خزر همایشی که همم است میتوانی.

و با بیان اینکه در سیزدهمین کمیته مشترک ایران و روسیه که دو هفته پیش برگزار شد، هدف گذاری برای ترانزیت کالا به ده میلیون تن در سال 2023 تعیین و برنامه عملیاتی برای توسعه زیرساخت ها تعیین شد. تا در سریع ترین زمان ممکن اجرا شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ایران سرمایه گذاری در ساخت املاک را آغاز کرده و طرف روسی نیز راه سازی و راه آهن را به پایان رسانده است.

وی با بیان اینکه در مجمع اقتصادی خزریان برنامه ریزی برای افزایش حجم ترانزیت کالا به 50 میلیون تن تا سال 2030 در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: این سطح ترانزیت از طریق حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی و با تنگناهای مرزی انجام می شود. و ایجاد کریدورهای سبز برای کوتاه کردن زمان ترانزیت کالا برای این منظور دسترسی آسانی خواهد داشت.

افندی زاده با اشاره به علاقه روس ها برای صرف سرمایه در بنادر شمالی و جنوبی کشور مانند چابهار و بنادر گفت: پیشنهاد فعلی تکمیل خط ریلی رشت به انزلی به منظور ایجاد هاب ترانزیتی است. با انتقال کالا با کشتی به بندر انزلی و از آنجا.

وی به همکاری ایران، ترکمنستان و قزاقستان برای حمل کالا به شبه قاره هند اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 85 درصد از حمل و نقل کالا از طریق جاده در کشور انجام می شود که باید با تکمیل زیرساخت ها و تامین ریل این کالاها تکمیل شود. ناوگان ترانزیت کالا ترق ریل و بنادر کابهار و بندرعباس تنمر داد.

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در مجمع اقتصادی خزریان تمرکز بر اجرای تفاهم نامه های دوجانبه و چندجانبه بود، گفت: در این جلسه کاهش تعرفه ها، ایجاد کریدورهای سبز، رفع موانع داخلی و خارجی و جذب سرمایه.

وی افزود: کیشورمان می تواند در انتقال 60 میلیون تن کالایی که از چین به اروپا منتقل می شود سهم داشته باشد و باید نقش خود را در این زمینه نیز گسترش دهیم.

12 نشست کارشناسی در نشست 2 روزه مجمع اقتصادی خزر با حضور مسئولان و کارشناسان محلی برگزار شد.

تبادل اطلاعات اقتصادی و تجاری به منظور رفع نیازهای متقابل در شرایط تحریم، جذب سرمایه گذاری از این کشورها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران، گسترش و تکمیل ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر در بخش های ریلی و جاده ای، توسعه کشتیرانی. بین دو کشور، تجارت کالا، ایجاد خطوط انتقال برق و گاز، همکاری های تاریخی و صنعتی، ایجاد بانک مشترک و استفاده از ارزهای ملی در مبادلات تجاری، تسهیل ورود بازرگانان و لغو ورود تولیدکنندگان. صادرات محصولات کشاورزی و کشاورزی فرازمینی، پاکسازی محیط زیست، دریا و سواحل اطراف و توسعه گردشگری از موضوعاتی است که هیئت های عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران در این همایش به آن پرداختند.

اولین همایش اقتصادی خزریان در 21 مرداد 1398 مصادف با روز خزریان در منطقه گردشگری ترکمنستان برگزار شد.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا