عمومی

عدم مدیریت منابع آبی بالادست/ روند خشکی تالاب های فارس ادامه دارد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه استان ها: در اقلیم عمدتاً خشک و نیمه خشک ایران که تبخیر آن به طور متوسط ​​بیش از 10 برابر بارندگی است، انتظار می رود حوضچه های بسیار کمی تشکیل شود، اما ایران که یکی از کوهستانی ترین مناطق به شمار می رود. کشورهای جهان دارای هزاران کیلومتر ساحل دریا، آبهای گرم در جنوب و آبهای معتدل در شمال، وجود وسعت بیابان با خاکهای شور و در نهایت موقعیت جغرافیایی ایران است. بخش روستونه درای درایک طبابه ها در جهان بهده; در ایران 24 حوضچه با اهمیت بین المللی در لیست رامسر کونگونی شده است.

تغییرات اقلیمی در مناطق مختلف جهان رخ داده است و تغییرات انسانی در رودخانه های بالادست تامین کننده آب حوضچه ها از مهم ترین عواملی است که حوضچه ها را تهدید می کند.

حوضچه هایی که معمولا در کف رودخانه وجود دارند دارای خاک ریزدانه و سبک هستند و با خشک شدن پدیده فرسایش بادی تشدید می شود و باعث حذف خاک سطحی بستر حوض می شود و پدیده گرد و غبار و در مناطقی که باد می وزد گرد و غبار رخ می دهد که تحت تأثیر این بلایای طبیعی هستند.

وضعیت برکه ها در فارس مطلوب نیست

اما در استان فارس به دریل کوکسالی‌های کند سله استیوطلابی استان به مربت کردید از دیر کوکت کیشور است.

عدم مدیریت منابع آب همچنان ادامه دارد

دستیار سازمان محیط زیست طبیعی و تنوع حیات محیط زیست استان فارس در گفتگو با خبرنگار آنلاین در خصوص وضعیت برکه های استان فارس اظهار داشت: پس از بارندگی، برکه ها خوش آب و هوا هستند. سرفه کردن و هفت بروم به دلیل ابر از قبل تا کودود کردی کیرد، اما تلاب‌های کافتر و پرستان اووا کوک هذاء

نبی – پیامبر خداوند در ادامه با بیان اینکه محیط زیست دستگاه اجرایی خاصی نیست، گفت: حوضچه ها زنده یا مرده هستند، نشان دهنده مدیریتی است که در حوزه آبخیز حوضچه بر روی منابع آب انجام شده است. و خاک

وی افزود: بسیاری بر این عقیده اند که استخرهای خشک به عواملی مانند خشکسالی مربوط می شود در حالی که تنها 20 درصد استخرهای خشک ناشی از خشکسالی و بقیه مربوط به مدیریت منابع آب و خاک است.

بسیاری بر این باورند که استخرهای خشک به عواملی مانند خشکسالی مربوط می شود، در حالی که تنها 20 درصد استخرهای خشک ناشی از خشکسالی است و بقیه مربوط به مدیریت منابع آب و خاک است.

معاون محیط زیست طبیعی از تعداد چاه های مجاز و غیرمجاز حفر شده در حوضه آبریز هر حوضچه انتقاد کرد و گفت: بیشترین حجم حوضه در استان فارس است و اگر مدیریت آب و خاک در حوزه آبریز است. حوض به درستی انجام شد، امروز من می بینم

وی کاترنشان کرد: وجود سدهای متعدد در بالادست رودخانه و کمبود منابع مدیریتی باعث شد تا شاهد خشک شدن حوض باشیم.

اعتقاد بر این است که در مورد کشاورزان هنوز به این نتیجه نرسیده اند که کشاورزی و آبیاری به روش سنتی باعث از بین رفتن کشاورزی می شود و اگر الگوی کشاورزی به این شکل ادامه یابد، وضعیت استخرها به وجود می آید. در آینده نزدیک بدتر می شود؛ اما شیوه جدید زراعت که از سوی وزارت کشاورزی اعلام شد و اجرای آن آغاز شد، شرایط را بهبود بخشید و روند نزولی تخریب زمین های کشاورزی و منابع آبی را بهبود بخشید.

در برازوری اب بهای نیمی‌شود با کیں اختی بهای کیں

وی کم شدن آبرزمینی را از درکس از در کیم در دشتها لبـها و ازمرد و اورمد افزود: این امر کاموک کے ہہے ہہےہے ہہےہے ہہے ہےہے ہہےہہے و کہ و فرونشست در آریہہ و دشتهای است.

این مسئول تاکید کرد: تلاش وزارتخانه های جهاد کشاورزی و نیرو باید بر جلوگیری از وقوع بحران باشد چرا که اگر آبخوان تخریب شود و ریزش اتفاق بیفتد در کوتاه مدت ترمیم نمی شود و شاهد حوادثی نخواهیم بود. مثل سیل در زیرزمین یا دروازه در آینده قرآن شیراز بود

این دستیار محیط زیست قیمت آب مصرفی در کشاورزی را رایگان عنوان کرد و گفت: در کشاورزی قیمت آب متناسب با قیمت واقعی نیست اما آب مجانی هیچ گاه نتوانسته کشاورزی را صرفه اقتصادی کند.

خشکی حوضچه ها باعث شده تا پرندگان کمتر از گذشته به استان بیایند و امسال تعداد کمی از آنها به این حوض مهاجرت کردند.

مورادی همچنین بیان کرد: خشکی حوضچه ها باعث شده است که پرندگان نسبت به گذشته کمتر به استان بیایند و امسال تنها تعداد کمی از مهاجران به حوضچه ها آمدند.

محمد جواد نعمت اللهی، مدرس دانشگاه و فعال محیط زیست استان فارس نیز در خصوص وضعیت خاص تالاب بختگان اظهار داشت: در 10 سال گذشته تالاب بختگان خشک شده و تنها در قسمت های خاص به صورت لکه ای وجود دارد. سطح آب دائمی در سطح 2 هزار هکتار؛ کارشناسان پرندگان وجود 220 گونه پرنده را در این منطقه ثبت کرده اند.

وی در کردی گفت: تناه مروند دیمینی اب طلاب، کشمه داخل اتاق 2 هزار لیتر در ثانیه است.

اب سد به بختگان نرسید

این دوستدار محیط زیست ادامه داد: امسال با کمک محیط بانان و همکاری استاندار فارس 100 میلیون مترمکعب آب از سد رهاسازی شد. حقابه کشاورزی بکار درکند

وی سدسازی در حوض برادست ابریز لھوک برای کے کے کے را کے کے کے کے کے کے

این مدرس دانشگاه همچنین گفت: مشکل نظر سایر کارشناسان مبنی بر هدر رفت آب ورودی به حوضچه بختگان است در حالی که این آب برای سیستم هیدرولوژیکی و چرخه بارندگی استان ذخیره می شود.

عدم مدیریت منابع آب همچنان ادامه دارد

نیمت اللهی وردید: حقابه با دریاچه و کاهش بارندگی شاهد ایجاد گرد و غبار و نمک در استان هستیم که باد را به سمت مزارع و ساکنان دریاچه آورده و منجر به ایجاد بیماری های تنفسی شده است.

با روند روند ورود حقابه با دریاچه و کاهش بارندگی شاهد ایجاد گرد و غبار و نمک در استان هستیم که وزش باد آن را به سمت مزارع و ساکنان دریاچه آورده و منجر به ایجاد بیماری های تنفسی شده است.

وی افزود: با بررسی های انجام شده در حوضه دریاچه بختگان تراز منفی هفت متری مشاهده می شود و به همین دلیل با وجود بارندگی های خوب تابستانی دریاچه به طور کامل زهکشی نشده و آب به سرعت خشک شد.

̇n konşığr מراق זراق ، עם בراق כל כל ש שר שר ר ר ר דר שקדש שקדש שרעם ר ברשמרד ברשמרד עדר עדר: ב ב ב סד סד סד סד סד סד סד סד סד סד סד סד סד סד סד סד סד סד סד סד סד סד סד סד סד ב ב ב ב ב ב י پیدا کرد درودزن و ملاصدرا، اب شرب استبدیل شیراز و مرودشت را تحمیل می‌کند; ما به جای اینکه روی مصرف آب برای فرهنگ سازی کار کنیم، این آب را فقط برای شهرهای بزرگ ساخته ایم، در حالی که پس از تامین آب شرب، حقابه जिस्ट मैबी अज है है।

لطف خداوند همچنین بیان کرد: احداث استخر یا شیب های تغذیه مصنوعی از دیگر مشکلاتی است که به بهانه تقویت آب های زیرزمینی و توسعه کشاورزی از ورود همه سیلاب ها به دریاچه جلوگیری می کند. این سیل آسیبی نیست و سیل یک حوضچه زهکشی طبیعی است. همچنین به دلیل خشکسالی و تغییر کاربری اراضی و ساختار و ساختار مسیرهای سیلابی، دسترسی سیلاب به دریاچه مسدود شده است.

وی تکید کرد: عیده خوبی بری تلاب نیمی‌شود و اغر بر همین وال بهده و اینده خوبی بری طلاب دیه شود و اغر بر همین وال بهده، لایند شود.

یکی از اعضای تیم ملی برکه های کشور نیز گفت: این حوضچه ها خدمات بسیار مهمی را به تمامی جوامع محلی ساکن در محوطه حوضچه ها و همچنین به طبیعت از نظر اکوسیستمی ارائه می کنند.

अधिया अब्धा अब दर बैष्ट वर्षविष्विष्ट اثر مستقیم دارد

سید علی اکبر کاظمینی ادامه داد: با توجه به افزایش سیستم کشاورزی و بهره برداری از منابع آب زیرزمینی و اراضی کشاورزی، میزان برداشت آب از رودخانه های زیرزمینی و آب های سطحی که به برکه ها ختم می شود افزایش چشمگیری داشته است. .

وی افزود: با افزایش حفر چاه و برداشت آب، سطح آب زیرزمینی به شدت کاهش یافته و در نتیجه میانگین بارندگی سالانه در استان نیز کاهش زیادی داشته است. بارندگی های نامنظم باعث شد آب برای ذخیره در حوضچه ها نداشته باشیم.

عضو تیم ملی برکه ها با اشاره به تقویم منظم و منظم بارندگی در گذشته، گفت: اکنون بارندگی های پاییزی قطع شده و در فصل تابستان شاهد بارندگی های شدید هستیم. در بارندگی های اخیر میزان بارندگی اطراف حادثه دیدگان 50 میلی متر بود که البته در زهکشی دریاچه موثر نبود.

كازميني بيان كرد: تاثير سدسازي در خشك شدن اين حوض را نمي توان ناديده گرفت، زيرا در واقع مقداري از آبي كه از رودخانه به طرف فقرا مي ريزد قطع مي كند.

वी बा तथाई बर बर अच्चाना अध्यू زایی وی در حوزه صنعت برای اهالی اطراف منطقه متمولین گفت: به دلیل عدم اشتغال در حوزه صنعت، همه به کشاورزی روی آورده اند تا بتوانند حداقل درآمد را برای خود به دست آورند. زندگی، در حالی که سطح مصرف آب در صنعت بسیار کمتر و درآمد بسیار بالاتر از سطح کشاورزی خواهد بود. در گذشته استان فارس برای کسب مقام اول در کشت گندم به قدری تلاش می کرد که استخرها خشک می شدند و ذخایر آب زیرزمینی از بین می رفت.

تنوع زندگی در منطقه با چالش مواجه است

این منطقه فعال محیط زیستی وضعیت حوضچه مختل را به ویژه بیان کرد: در اطراف حوضچه مزاحم بیش از هزار رودخانه مجاز و غیرمجاز است و این در حالی است که این برکه بزرگترین حوضچه آب شیرین کشور است و به نام یونسکو به عنوان ذخیره، تمام شد.

کاظمینی افزود: در حال کرید با کشک شدن پرستان و من و با از بین رفتن رطوبت اتمسفر در منطقه، بخشی از تنوع زیستی منطقه از بین رفته و بخشی دیگر در خطر است.

وی با ابراز نگرانی از میزان برداشت آب زیرزمینی گفت: در برخی مناطق عمق چاه های اطراف منطقه به 60 متر می رسد در حالی که در گذشته با حفر چاه های 5 تا 6 متری به راحتی به آب می رسید. .

ملی پوش استخرهای کشور تاکید کرد: باید مصرف آب و سطح گلخانه کاهش یابد و درآمد بهتری نصیب کشاورزان شود.

با تعليق به استوستو براس در فارس و علي فراس رزی مناسب برای بهره برداری از شناورهای جایگزین در استان، باید شاهد روند خشک شدن آب های زیرزمینی و حوضچه های فارس نیز باشیم.

دکمه بازگشت به بالا