عمومی

عرفات مبارزی که دو بار دفن شد

11 نوامبر مصادف با هفدهمین سالگرد درگذشت یاسر عرفات، رئیس سابق تشکیلات خودگردان فلسطین است.

وی از سال 1968 پس از ایجاد جنبش فتح به عنوان سخنگوی کمیته اجرایی نهضت آزادی فلسطین (ساف) و سپس دبیر انتخاب شد که در آن زمان نامش در رسانه های منطقه و جهان بر سر زبان ها افتاد.

محمد یاسر عبدالروف سلیمان عرفات القدوه الحسینی معروف به یاسر عرفات توانست با استفاده از هنر گفتمان رسانه ای موضوع فلسطین را به مدت نیم قرن به گوش جهانیان برساند.

او در مبارزات کم نظیر خود برای زنده نگه داشتن انقلاب فلسطین، برای زنده نگه داشتن ملت فلسطین از بیروت به دمشق، عمان، قاهره و تونس سفر کرد و سخنگوی ملت فلسطین به شمار می رفت.

عرفات ادبیات گفتمانی منحصر به فرد و پیچیده ای را برای بیان دیدگاه های سیاسی خود ایجاد کرد که در اوایل جهان عرب غیرمعمول بود. در سال 1988 خبرنگار خبرگزاری فرانسه در امان، پایتخت اردن از وی پرسید که آیا آمادگی صلح با رژیم صهیونیستی را دارد؟

او برای اولین بار از کلمه «لعم» که ترکیبی از لغات عربی «لا» و «نعم» است استفاده کرد و بعدها این واژه عجیب وارد ادبیات سیاسی جهان عرب شد. شاغل هستند.

او به عنوان یک آکروبات باز سیاسی ماهر در میان سیاستمداران عرب شناخته می شد، زیرا از درگیری های جهانی و منطقه ای برای حمایت از آرمان فلسطین نهایت استفاده را برد.

اما این اشتباه بزرگی بود که یاسر عرفات معتقد بود کلید حل بحران خاورمیانه در دست آمریکاست و هرگونه تغییر در منطقه یا صلح و جنگ پشت اراده آمریکاست.

بنابراین، در تهاجم عراق به کویت در سال 1990، یاسر عرفات و یارانش تصور می‌کردند که ارتش صدام حسین اشغال کویت را به دستور ایالات متحده انجام داده است و کویت برای همیشه بخشی از حاکمیت عراق خواهد بود.

یاسر عرفات در اینجا مرتکب یک اشتباه استراتژیک شد و در مقابل اشغال کویت در کنار صدام قرار گرفت که نتیجه آن کویت بود که سالانه 400 میلیون دلار کمک اقتصادی به مردم فلسطین می کرد و این کمک ها را قطع کرد.

در سال 1991، یاسر عرفات بار دیگر فریب نشانه های فریبنده جورج بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا را خورد و هیئت اردنی در کنفرانس مادرید که برای توافق بین اعراب و رژیم صهیونیستی تشکیل شده بود، شرکت کرد.

از آنجایی که عرفات حمایت سیاسی و مالی اکثر کشورهای عربی خلیج فارس را از دست داد، به لطف حمایت از صدام حسین دیکتاتور مخلوع، مذاکرات محرمانه ای را با مقامات اسرائیلی در اسلو پایتخت نروژ آغاز کرد و به امضای پیمان اسلو رسید. 1993.

این معامله خشم حافظ اسد رئیس جمهور سابق سوریه را برانگیخت و به مقامات سوری دستور داد به هیچ وجه اجازه ورود عرفات به دمشق را ندهند.

اما عرفات، یک آکروبات سیاسی باز ماهر که به خوبی از تأثیر سوریه بر درگیری های منطقه ای و معادلات بین المللی آگاه بود، به دنبال فرصتی برای حل پل های شکسته بین فلسطین و سوریه بود.

در ژانویه 1994، بازل اسد، پسر ارشد حافظ اسد سابق، در یک سانحه رانندگی در نزدیکی فرودگاه دمشق کشته شد و در زادگاهش قرضه در استان بندری لاذقیه به خاک سپرده شد.

در حالی که مرحوم حافظ در حال شرکت در تشییع جنازه فرزندش در قرضه بود، یاسر عرفات وارد سردخانه شد و مقامات ارشد سوری نیز در آنجا حضور داشتند و در حالی که سر برگردانده بود، عزاداری اسد را در آغوش گرفت و پیشانی او را بوسید.

رئیس جمهور سابق سوریه که از تعهدات عرفات در قبال رژیم صهیونیستی در اسلو عصبانی شده بود، به ابوعماری بی توجهی کرد و به سالن بعدی رفت.

عبدالحلیم خدام معاون رئیس جمهور، مصطفی طلاس وزیر دفاع و فاروق الشریعه وزیر خارجه وقت سوریه به دنبال حافظ اسد رفتند و از یاسر عرفات به خاطر بوسیدن پیشانی اسد عذرخواهی کردند!

حافظ اسد سابق در سوگ پسر کوچکش به مقامات سوری گفت: بالاخره شما این مرد را به خوبی نمی شناسید، رابین نخست وزیر اسرائیل را می بوسد!

به هر حال یاسر عرفات از همه امکانات خود برای اجرای انقلاب مردم فلسطین استفاده می کند، حتی اگر سرانجام به آرزوی آزادی قدس نرسد و در نهایت سرنوشت تلخ را بداند.

یاسر عرفات از سال 2002 بر سر اجرای توافقنامه اسلو با رژیم صهیونیستی وارد جنگ شد و به دستور آریل شارون نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی در مقر این رژیم در رام الله محاصره شد.

این محاصره تقریباً 30 ماه به طول انجامید و متأسفانه رهبران عرب حتی یک تماس تلفنی برای دلجویی از عرفات دریافت نکردند.

عرفات در نهایت توسط ماموران سازمان جاسوسی موساد اسرائیل با ماده ای حاوی پولوتونیوم در داروهایش مسموم شد و به بیمارستان پرسی در خارج از پاریس منتقل شد و دو هفته بعد به دلیل اینکه پزشکان فرانسوی قادر به استفاده از این سم نبودند درگذشت. زمان. ببینید چه اتفاقی افتاده است.

جسد ابوعمار را به رام الله بردند و طی مراسمی باشکوه به خاک سپردند.

یکی از وقایع عجیب مرگ عرفات این بود که جسد این چریک پیر در سه قاره اروپا «در پاریس، فرانسه» و در آفریقا «در قاهره مصر» و در آسیا «در رام الله، مقر تشکیلات خودگردان فلسطین» به خاک سپرده شد. و در نهایت در یک محل دفن. شد.

اما ابو عمار نوشت که او دو بار دفن خواهد شد، در سال 2012، زمانی که یک کمیسیون مشترک متشکل از کارشناسان روسی، سوئیسی و فرانسوی که ماهیت مسمومیت او را بررسی می کردند، مجبور شدند مقبره یاسر عرفات را برای آزمایش بقایای او دفن کنند.

امروز پس از گذشت 17 سال از مرگ یاسر عرفات «ابو عمار»، رئیس سابق تشکیلات خودگردان فلسطین، هنوز این پرسش وجود دارد که آیا عرفات برای جوانان فلسطینی به آرزوی خود برای نزدیک شدن به آزادی قدس شریف جامه عمل پوشاند یا آن آرزوی ابدی؟ دفن شد؟

۳۱۱۳۱۱

دکمه بازگشت به بالا