اخبار استانی

فاجعه فقدان سردخانه انتقال خون در گلستان

Есна/گولستان مدیر سازمان انتقال خون جمهوری اسلامی ایران گفت: در استان گلستان کمبود انتقال خون وجود دارد و خون های اهدایی برای غربالگری به استان مازندران ارسال می شود.

مصطفی جمالی ظهر امروز در جریان سفر به گلستان در جمع خبرنگاران حاضر شد و ضمن پاسخ به سوالات آنان، نتایج دیدار با مسئولان استانی را مناسب ارزیابی کرد و توضیح داد: در این دیدارها تاکید و قول های ویژه ای به این موضوع داده شد. مجموعه دارایی ها این زمینه داده شد.

مدیر سازمان انتقال خون ایران با تاکید بر اینکه سیستم سیار خونگیری برای شهرهای کوچکتر، بخشها و روستاهایی که امکان اهدای خون برای آنها زیاد نیست، بسیار نیازمند است، ادامه داد: شهرهای کوچکتر دارای سردخانه و سردخانه هستند. اصلا قابل قبول نیست که استان مرکزی این اهمیت را نداشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه هیچ استانی در کشور بدون یخچال به خصوص نصب و راه اندازی دستگاه جدید غربالگری در گلستان وجود ندارد، گفت: این دستگاه گران قیمت را خریداری و به استان ارسال کرده ایم و هفته آینده نصب می شود. از مازندران می کند و دیر خون‌هایی جولستان بری تست بای استان نیمی می شود بای استان مازندران می شود و کولستان شک کلستان برایت کرد کردت کرد.

جمالی با اشاره به اینکه گلستان بدترین وضعیت را در بحث بودجه جاری دارد، خاطرنشان کرد: در جلسه با گلستان این موضوع را مطرح کردیم اما صحبت ها درباره اصلاح بودجه ما را قانع نکرد و به نتیجه نرسیدیم. به ویژه باید بگوییم که بیشتر استان ها بین 35 تا 60 درصد بودجه انتقال خون را افزایش داده اند و در گلستان شاهد این موضوع نبوده ایم.

وی با تاکید بر اینکه اهداکنندگان خون در دنیا مورد تکریم هستند، افزود: متاسفانه ما اهداکنندگان را با ارزان ترین و غیرخاص ترین خون نمی پذیریم و بودجه کافی برای خرید آنها نداریم.

مدیر سازمان انتقال خون به ایران با تاکید بر اینکه در مدیریت استان حرف می شنویم اما عمل و حمایت نمی بینیم، تصریح کرد: اما این نگاه در گلستان وجود ندارد و متاسفانه باید بگوییم که این مدیریت اعتقادی به انتقال خون ندارد.

وی با اشاره به اینکه گلستان نباید کمتر از تهران باشد، یادآور شد: پزشکان و پرستاران فعال در مراکز انتقال خون نیز در معرض این ویروس قرار داشتند، اما حمایت های دانشگاه علوم پزشکی و سازمان انتقال خون نبود.

این مسئول با هشدار به اینکه این سازمان در حال از دست دادن نیروهای خود است، افزود: پزشکان و نیروهای فعال در این زمینه متخصص هستند و همه روزهای سال مانند 13 بدر، تاسوعا، عاشورا و دیگر اعیاد در آنجا حضور دارند و خودشان هستند. فداکاری و ایثار و باید حداقل حق خود از جمله پرداخت اضافی را رعایت کنند

مصطفی جمالی با تاکید بر اینکه افزایش بودجه برای من بسیار مهم است و باید توجه داشته باشیم که یک مرکز انتقال خون در گلستان تمام بیمارستان های استان را پوشش می دهد، افزود: اگر اتوبوس خون گیری به ظرفیت بیمارستان ها اضافه شود. استان، تا 5 سال اینده در کون های هدایی هیک کیں را کیں داشت

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به آخرین وضعیت پرسنل و به ویژه انتقال خون مستمری بگیران به کشور اشاره کرد و گفت: پرسنل ما در مضیقه هستند و باعث تاسف است که بازنشستگان از مزایای خود در این مدت برخوردار نشدند. سال های 1400 و 1401 و به دلیل تورم אינ קשלם בה אנה מי בהדה

جمالی با بیان اینکه در استان های همدان و زنجان بودجه نداریم، خاطرنشان کرد: متاسفانه با توجه به گسترش بیمارستان ها در 10 سال گذشته رشدی در انتقال خون نداشته ایم و با توجه به افزایش قیمت ها باید حدود 40 درصد افزایش اعتبار داشته باشیم.

وی در پایان سخنان خود به دستگاه های مورد استفاده در مراکز انتقال خون در سطح استان پرداخت و توضیح داد: خرید برخی از دستگاه های اصلی و حیاتی مورد استفاده در مراکز خارج از بودجه استان است. تامین کننده آنها و به ویژه تجهیزات تست غربالگری نیز پیش قراردادی است و تا پایان سال نصب و به بهره برداری می رسد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا