اخبار استانی

فروشگاه‌های اینترنتی مجوز فروش دارو ندارند

اخبار استانی/کهارمهال و بختیاری پنجم شهریور ماه، روز بهروزداشت زکریای رازی است که به زحمات و کشفیات در هاکیم و شیمیدان برک ایرانی در آرانی دروسازی در آرنا دروسازی، آن روز به تیتی «روز داروساز» شده است.

به گزارش اخبار استانی، جامعه داروسازان ایران از سال 1354 پیگیر تعیین روزی به نام روز پزشکی هستند که برای اولین بار در ایران توسط یکی از دانشجویان دانشکده پزشکی تهران انجام شد و در سال 1355 برای اولین بار.

شغلی که علیرغم جذابیتی که دارد مانند سایر مشاغل با مشکلاتی نیز مواجه است اما مشکلات مانع از خدمات داروساز نمی شود چرا که هدف آن خدمت به مردم است هرچند کمبود دارو برای بیماران مختلف بر آن پوشیده نیست. هر کسی، اما داروساز هر روز فرصتی برای قدردانی از زحمات آن قصر است.

فروشگاه های اینترنتی مجوز فروش ندارند

محمد شاهقلی- رئیس انجمن داروسازی چهارمحال و بختیاری در گفت وگو با اخبار استانی گفت: از سال 74 در رشته پزشکی مشغول هستم.

وی در پاسخ به اینکه چرا فارغ التحصیلان این رشته به جای داروخانه به تاسیس داروخانه روی می آورند، افزود: دسترسی آسان به تاسیس داروخانه یکی از دلایل این امر است اما تعداد زیادی از آنها در بخش های مختلف نیز فعال هستند. صنعت داروسازی، به طوری که داروسازان معمولاً در تأسیس داروخانه ها، صنایع داروسازی یا صنایع وابسته و دانشگاه ها به عنوان اعضای تیم های علمی و پژوهشی فعال هستند، البته مسئولیت فنی توزیع و واردات را نیز بر عهده دارند. مواد مخدر و مشغول به فعالیت هستند.

شاهقلی گفت: مشکل اصلی صنعت دارو مربوط به چرخه دارو است که بخشی به صنعت و بخشی مربوط به داروخانه است، اکنون شاهد کمبود برخی داروها هستیم، البته کمبود دارو از هر چند وقت یکبار، اما در چند ماه اخیر بسیار بیشتر شده است، به طوری که امکان ارائه خدمات به مشتری وجود ندارد.

رئیس انجمن داروسازی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: در سال های گذشته قیمت داروهای نسخه ای باعث شده تا خرید مواد اولیه توسط شرکت های تولیدکننده کاهش یابد و کمبود دارو به این شکل خود را نشان می دهد، اگر این اجازه داده شود. قیمت می تواند شناور شود و بازار خودش را تنظیم کند.

وی تاکید کرد: امسال با اجرای طرح دارویی اصلاح کمی در تنظیم بازار انجام شد اما این اقدام کمی دیر انجام شد و این کاستی ها به حدی خود را نشان داد که در برخی موارد ما وقفه ای در تولید و توزیع مشاهده کنید، البته زمانی که بیمار به دنبال داروی مورد نیاز خود می گردد. لحظه ای و از دستش بیرون نمی آید.

شاهقلی تصریح کرد: طرح دارویی باعث شد تا قیمت داروها اندکی بهبود پیدا کند و صنعت داروسازی توانست خود را بازسازی کند، اما با تاخیر اجرایی شد و باید در سال های گذشته این کار انجام می شد، زیرا قیمت های نسخه ای و کنترل نادرست بود. صنعت داروسازی این وضعیت را به وجود آورده است، اکنون یک نارضایتی عمومی در بین مردم داریم، زیرا مردم فکر می‌کنند قیمت افزایش یافته، در حالی که تعهدات بیمه‌ای هم افزایش یافته است، یعنی پرداختی بیمار نسبت به ماه‌های قبل تفاوتی نداشته است. و فشار معمولا به داروخانه ها وارد می شود یعنی کوچکترین تاخیر در پرداخت داروخانه توسط بیمه باعث ورشکستگی یا تعطیلی آن می شود.

وی گفت: درست است که عمده تولید دارو مربوط به ورود است اما ممکن است در چرخه تولید مشکلاتی ایجاد شود و تولید کمی زمان ببرد، یعنی صرف داشتن کافی نیست. مواد اولیه یا وارداتی، اما باید ابعاد مختلف را در نظر گرفت

رئیس انجمن داروسازان چهارمحال و بختیاری با اشاره به تعطیلی یا ورشکستگی برخی داروخانه ها، تصریح کرد: در سال گذشته قیمت داروها بر اساس نرخ نصف یا یارانه ای تعدیل شد، در حالی که قیمت داروخانه ها بر اساس آن محاسبه شد. بازار آزاد و این موضوع تناسبی با یکدیگر نداشتند، به همین دلیل تعداد بسیاری از داروخانه ها با امید به آینده یا به سختی به کار خود ادامه دادند و یا تعدادی از آنها اعلام ورشکستگی کردند.

وی بیان کرد: ایجاد موسساتی که در فروش دارو و مکمل های دارویی دخالت می کنند کاملا غیرقانونی است زیرا فروش دارو باید زیر نظر موسساتی باشد که دارای مجوز از وزارت بهداشت هستند و این یعنی فروشگاه های اینترنتی مجاز نیستند. برای فروش مواد مخدر

شاهقلی در ادامه افزود: با توجه به اینکه دو سالی است که آموزش در رشته دارویی افزایش یافته است، به همین دلیل باید فکری به حال تحصیلات و انتظارات فارغ التحصیلی این نسل شود تا در سال های آینده با مشکل مواجه نشویم. اشتغال این افراد ، در غیر این صورت স্র্তা শিধ্ত্য্য্র্যা ন্যার্যা ক্র্যা কার্য ক্র্র ক্র্দ্র বাদা বাদা.

وی تاکید کرد: 55 درصد اقتصاد در اختیار داروخانه های دولتی است که باید کمتر از بنگاه دولتی باشد و به این ترتیب زمینه اشتغال داروسازان جدید فراهم می شود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان دارو چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: زنجیره تامین دارو به تولیدکننده، توزیع کننده و عرضه کننده متصل است، بنابراین دلالان و فروشندگان جایگاهی در این صنعت ندارند و بازار عرضه کاذب ندارد. و تقاضا.

وی در پاسخ به اینکه چرا قیمت فروش و قیمت درج شده در دارو با یکدیگر مطابقت ندارد، توضیح داد: این مزیت در چرخه تولید، توزیع و عرضه دارو نسبت به سایر کالاها و صنایعی که قیمت آنها مشخص شده است وجود دارد. رسمی در برخی موارد قیمت پکیج با قیمت فروش متفاوت است این موضوع بر اساس قیمت های اعلام شده در سایت توسط وزارت بهداشت می باشد قیمت ها کاملا مشخص و در سراسر کشور یکسان می باشد.

رئیس انجمن داروسازان چهارمحال و بختیاری یادآور شد: قیمت ها بر اساس اسناد و مدارک ارائه شده توسط کارخانه سازنده به وزارت بهداشت و توسط کمیته مربوطه تعیین می شود و شفاف ترین و علمی ترین سامانه کالا در کشور است. .

وی افزود: قیمت بر خلاف سایر کالاهایی که دارای نوسان قیمت در بازار هستند با تغییرات هیجانی بازار فاصله دارد.

شاهقلی به ویژه برای فروش داروهای بدون نسخه پزشک در داروخانه ها قوانینی را برای فروش دارو بدون نسخه پزشک تعریف کرده است به طوری که امکان عرضه 110 قلم دارو بدون نسخه پزشک به مردم وجود دارد که بر اساس آن در مورد توضیحات و اطلاعات مربوط به آن به صلاحدید خود بیمار است، البته مسئول فنی داروخانه مجاز است دارو را برای مدت محدود چند روزه تهیه کند، به عنوان مثال امکان فروش آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک. دریده و پرستیا می‌دروم دون برشینت دارو دروه دروی دروی بدون پرستین دروی کیپرید، زیرا رایکری های مکروبی و درمان می‌شود دشوارتر است.

رئیس انجمن داروسازان چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: در دوران شیوع ویروس کرونا به دلیل افزایش تعداد مبتلایان به کرونا، الگوی مصرف دارو تغییر کرده و افزایش یافته است و از سوی دیگر. با توجه به اینکه بسیاری از بیماران در مراحل مختلف ابتلا به ویروس کرونا به پزشک خود مراجعه نکردند، داروهای زیادی نیز مصرف کردند که کاهش یافته است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا