عمومی

ماجرای تقلبی بودن واکسن‌های آسترازنکا در ایران چه بود؟

دکتر سید محسن زهرایی در بیانیه‌ای در فضای مجازی گفت: «واکسن استرازنکا که در ایران در سازمان بهداشت جهانی استفاده می‌شود، جعلی بوده است» در فضای مجازی.

رئیس اداره پیشگیری از بیماری های واکسن وزارت بهداشت افزود: با ذکر این خبر متوجه می شویم که سازمان بهداشت جهانی هشدار می دهد که واکسن آسترازنکا خارج از سیستم واکسیناسیون غیرقانونی استفاده شده است، کشور جعلی و پر است. بوده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر اخبار خانگی را در رسانه ها و صدا و سیما ذکر کنید، متوجه می شوید که در تابستان خبری، گروه ها و باندهای کلاهبردار اعلام کردند که مقادیر زیادی واکسن های پر شده، تقلبی یا واکسینه دریافت کرده اند. آنها به خارج از سیستم واکسیناسیون کشور به منازل، مشاغل یا مکان های زیرزمینی و غیرقانونی مردم وارد می شدند و پول می گرفتند و متأسفانه این افراد در دام این کلاهبرداران افتادند.

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت ادامه داد: این هشدار بسیار خطرناک است و مردم باید هوشیار باشند و در خارج از کشور واکسینه نشوند.

زهرایی با بیان اینکه این تجربه ای است که می تواند در کشورهای دیگر اتفاق بیفتد، افزود: به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی این نکته را منتشر کرده تا خطراتی را که مردم و کشورها می تواند کشور را تهدید کند، نشان دهد.

وی در پایان تاکید کرد: کلیه واکسن های مورد استفاده در سیستم واکسیناسیون کشور و مراکز و پایگاه های واکسیناسیون کشور از جمله آسترازنکا یا سایر واکسن ها؛ به طور مستقیم از شرکت های کشورهای تولید کننده خریداری شده و با دقت در سراسر کشور توزیع و مصرف شده است، بنابراین جای نگرانی نیست.

.

دکمه بازگشت به بالا