اخبار استانی

محمدآباد کتول، گذرگاه اصلی دوازده روستای ییلاقی گلستان

محمدآباد کتول ، گذرگاه اصلی دوازده روستای ییلاقی گلستان

محمد آباد کتول یکی از روستاهای استان گلستان ، شهرستان علی آباد کتول و گذرگاه اصلی دوازده روستای ی

به گزارش خبرگزاری اخبار استانی از گرگان ؛ محمد آباد کتول یکی از روستاهای استان گلستان ، شهرستان علی آباد کتول بوده که از شرق به روستای عباس آباد و علی آباد کتول از غرب به روستای الامن و شهر گرگان از شمال وصل به روستای رحمت آباد و شهر فاضل آباد و از جنوب به جنگل های سرسبز رشته کوه البرز که در امتداد آن دوازدهم است. روستای ییلاقی وصل بوده که گذرگاه اصلی دوازده روستای ییلاقی از داخل روستای محمد آباد کتول می باشد.

محمد آباد کتول یکی از روستاهای استان گلستان، شهرستان علی آباد کتول بوده که از شرق به روستای عباس آباد و علی آباد کتول از غرب به روستای الامن و شهر گرگان از شمال وصل به روستای رحمت آباد و شهر فاضل آباد و از جنوب به جنگل های سرسبز. رشته کوه البرز که در امتداد آن دوازده روستای ییلاقی وصل بوده که گذرگاه اصلی دوازده روستای ییلاقی بوده است.

روستای محمد آباد کتول از جمله روستاهای قدیمی است به خاطر مسائل اقلیمی بارها تغییر مکان داده ولی با توجه به بقایای بدست آمده بیش از 1500 سال قدمت داشته است که اگر قدمت ساکنین اصلی آن باشد یعنی دیلم و دیلمیان در بخشهای مختلف سکونتی بیش از 3000 سال قدمت دارند. ه از اندک بقایای باستانی در کوه ها که یکی از آنها منطقه مرتعی شفتی است که نزدیک به روستایی ییلاقی ماهیان می باشد نور سنگی به.

قبرستان شفتی که آخرین مکان دفن مردگان دیلم و دیلمیان می باشد همین نوشته ها را تصدیق می کند.

با توجه به پرس و جوی که از بزرگان و قدیمی های روستای ییلاقی ماهیان شده تا همین 50 سال بعد از مرتع شفتی، خرم بابا و کلاته به جهت کشت جو و گوارس که به نظر همین ارزن امروزی می شود استفاده کرد.

قبل از مکان فعلی روستای محمد آباد کتول معروفترین سکونتگاه روستائیان قسمت عطائیه که همان حد فاصل بین الامن کتول و محمد آباد در حال حاضر بوده است و ما قبل از آن در دهنه محمد آباد کتول که ولیک تنگه معروف بوده که در حوالی امامزاده شیخ زاده فعلی می باشد. باشد سکونت باشد. شرایط سخت، سیلاب ها و وجود چشمه سارهای زلال و مسائل امنیتی از امان بودن وجودین دلیل اصلی تغی.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا