عمومی

محمود بیاتی که بود؟ – اخبار استانی

قدیمی ها از محمود بیاتی یاد می کنند و نقل می کنند که با تاج بازی می کرد و با «پرویز کوزه کنانی» زوج موفقی ساختند.»

به گزارش اخبار استانی، عصر ایران نوشت: «درگذشت «محمود بیاتی»، پیشکوت کلبوم ایستل (تاج) و افرینندی پریمی افتیکر ملی بری فوتبل ایران، آبانه‌های است تا بازگیم از از رکدادها و کرنامۀ او راگویم.

قرار است اولین قهرمانی بزرگ فوتبال ایران، اولین قهرمانی در آسیا با قهرمانی تیم ملی در اسرائیل با مربیگری و با گل های هامایون بهزادی و پرویز قلیچ خانی باشد. دو خورشید در آسیا در سال 1347.

و خود در سال 1958 – که تیم ملی فوتدل ایران نیب‌قهرمان ولین دره بازیهای آسیایی شد – بود تیم ملی بود و حم به ایدد و از تیم ملی فوتدل ایران ترکیب کلیب تاج (استیکل) هم به اید; קרא קה אז אז 1328 تا 1341 בה רואת פירותה אנ בודה אסט. امجدیه‌روهای به لادید به دردان و نیکند محمود بیاتی که نوک همله تاج بازی کرد، یک کلزن کهار بود و با «پرویز کوزهکنانی» یک موقف را شکل داد.

جالب است بدانید محمود بیاتی بازیکن نظامی نبود و مشمول قانون هم نبود. قانونی که تاج را ساخت بازیکنانی چون حسن حبیبی، هاشم مهاجرانی، محمد رنجبر و اصغر شرفی. اما چرا این قانون شامل نمی شود؟ زیرا او در سال 1341 و قبل از تصویب و ابلاغ این قانون (1342) فوتبال را رها کرد!

و که بعدها برای حضور در پست سرمربیگری در فوتبال آماده شد، جانشین علی دانایی فر شد که از سال 1324 تا 1343 سرمربی بود. بیاتی که تا سال 45 سرمربی بود جای خود را به همان داناییفری داد که جایگزین او شد و در این بین مرحوم داناییفر با نام علی پروین در پرسپولیس به عنوان رکورددار مربیگری این باشگاه در ایران شناخته می شود.

در سال 1347 و پس از مالک و مالک باشگاه تاج، این تیم به معاونت نخست وزیری و رئیس سازمان تربیت بدنی رسید، حسین فکری از تیم ملی برکنار شد و محمود بیاتی سرمربی تیم ملی فوتبال شد. ایران و اولین قهرمانی در رده ملی را به دست آورد و مقابل چین، هنگ کنگ و اسرائیل به مقام قهرمانی دست یافت.

این مربی موفق به بهانه اینکه امروز برای هماهنگی با فوتبال به مربیان خارجی نیاز است کنار گذاشته شد. پس به جای و رایکوف آمد. این شروع اختلاف بود و با خسروانی و تاج و او در حاشیه بود و رئیس فدراسیون قبل از المپیک 1972 بود. هم و که تیم را به ولمیکه بوده!

اختلافات خسروانی و خسروانی آنقدر عمیق بود که بازیکنان – ناصر حجازی، حسین کلانی، هامایون بهزادی، غلامحسین مظلومی و مصطفی عرب – با خود و با علی جباری دعوا نکردند. چادان چاند کچت о از مارگارستان ایمنا در باکت پای بر زفور ایمنا در باد هوم و بخت زینگ زیگنы در دَر دانمارک: چاه بر زفور. با این دو باخت سنگین دیگر هیچ امیدی به تیم نداشت و همه منتظر شکست مقابل برزیل بودند اما تیم المپیک ایران با گل مجید حلوایی و نتیجه یک بر صفر برزیل ابرقدرت تیم ملی را شکست داد. جهان، و همه را شگفت زده کرد.

ایران برای راهیابی به جام جهانی 1974 باید به بازی و بازی با استرالیا برمی گشت. یازی ریفت را سه بر سفر باختیم و مسئولیت آن ترید بیاتی شد; چرا که اصرار او برای بازی دوستانه با نیوزلند باعث مصدومیت بازیکنان کلیدی ایران از جمله علی پروین شد.

در بازی برکس باید جبران می‌شد و کره‌ای نکتده به کره‌ای با کوسروانی به کسروانی به تاج میدان. او این کار را به صورت مشروط انجام داد و از ناصر حجازی، منصور رشیدی، کارو حق وردیان، اکبر کارگرجم، جواد قراب و رضا عادل خانی خواست متنی را امضا کنند که شامل اعلام وفاداری به تیم ملی بدون توجه به روابط باشگاهی و خویشاوندی شخصی بود. همه صندو کرد علا ناسر حجازی به این هدین که “من علیه کسی که نان و نمک و را کوردم یک برغه‌ای کنم کنم.”

محمود بیاتی هم به همین کرید را خت زد را ناسر هجازی و رشیدی درون دروزا استاد. روحیه تیم پایین آمد، اما ایران دو گل از پرویز قالیچ خانی – یکی از روی نقطه پنالتی و دیگری از روی ضربه 40 متری – به پیروزی رسید، اما این برد برای صعود کافی نبود زیرا آنها گل قبلی را باخته بودند. بازی به سه گل رسید در آرون در آران شد هلمت و بياتي بياتي اماج شرفت شد فرك و بركنار شد و فرنك وفارل جا و را را كريت كرد.

پرویز خسروانی از بازی حذف شد و بازیکنانی که آن را امضا کردند، اما فوتبال ظلم های خاص خود را دارد و بازی های مقدماتی جام جهانی 1974 پایان حضور محمود بیاتی در دنیای فوتبال بود. معروف به «منوک فنر».

این هم نشان از خوشحالی دارد که منصور پورحیدری یک سال بعد برای تماشای دیدار استقلال و پرسپولیس در ورزشگاه آزادی به ایران آمد. استقلال بازی را با دو گل برد، اما در میان انبوه تماشاگران و خبرنگاران ورزشی، کمتر کسی مردی را که تیم ملی فوتبال ایران با او به اولین پیروزی یعنی قهرمانی در آسیا دست یافته بود، شناخت.

(یا در این عصرها که مجریان ورزشی در تلویزیون، از لپ تاپ و اینترنت، اطلاعات بازیکنان تیم های خارجی را به اشتراک می گذارند و تصویر بزرگ خود را به دیوار می اندازند و به قول خودشان “وال” انجام می دهند. سهم محمود بیاتی را هم در نظر بگیرید؟)

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا