اخبار استانی

مداخله دولتی توسعه صنعت را با مشکل مواجه می‌کند/ شناسایی ۱۶۰۰ نیاز فناورانه

اخبار استانی/ سمنان معاون وزیر صنعت و تجارت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی است که مداخله بیشتر دولت، توسعه صنعتی را بیش از پیش با مشکل می‌کند.

علی رسولیان ۱۲ تیرماه در همایش تجلیل از واحدهای نمونه صنعتی و معدنی شهرستان گرمسار و آرادان که با حضور استانی در فرهنگسرای خورشید تابان گرم برگزار می شود اظهار کرد: دولت باید از مداخله بیش از حد در صنعت خودداری کند.

وی با بیان اینکه سیاست دولت سیزدهم برای توسعه بخش صنعت هدایتگری، حمایت و تشدید نظارت‌هاست، اظهار کرد: سال گذشته و با حمایت از شهروندان کشوری 80 راضی به نواحی صنعتی کشور اضافه شد.

وی با اشاره به وزارت صمت برای صنعت شدن، توسعه و ایجاد در کشور، بررسیان کرد: نگاه وزارت صنعت، معدن و تجارت حکمرانی در حوزه صنعت، از این رو وزارت صمت چهار وظیفه اساسی برای صنعتی شدن و ایجاد کشور را کار خود قرار می دهد که عبارتند از اولویت بندی، هدایت گری درست، حمایت و نظارت.

وی با بیان اینکه اولویت بندی بر اساس جغرافیای منطقه، موقعیت‌ها و زیرساخت‌های حاکم بر هر منطقه باشد، گفت: حمایت از وظیفه دولت است که امکانات را به منظور توسعه کلان فراهم می‌کند.

رسولیان با اشاره به مهم‌ترین بخش‌های نظارت افزود: مهمترین بخش در این حوزه، بخش نظارت است و دولت باید از مداخله بیش از حد در بخش صنعت خودداری کند چرا که مداخله بیشتر توسط دولت، صنعتی توسعه را با مشکل می‌کند.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی بیان کرد: در هر جای دنیا که توسعه تجارت و تولید دیجیتال است، بخش خصوصی کار اصلی را برعهده داشت و نقش نظارت را برعهده داشت، بنابراین سیاست دولت سیزدهم نیز هدایت گری، حمایت و نظارت بر توسعه است. کنعتی کشور است.

معاون وزیر صنعت و تجارت با اشاره به شکوفایی محصولات داخلی، افزود: در حال حاضر فعالان بخش محصولات ویژه تولید می کنند که قابل باور نیست و شرکت های دانش بنیان به سرعت در حال رشد هستند.

به گفته وی، یک‌هزار و ۶۰۰ نیاز فناورانه شناسایی و ۱۲۳ محصول و قطعه جدید در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشو.

رسولیان ادامه داد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران باید در حمایت‌گری نقش ایفا کند و با زیرساخت‌های صنعت‌قرار صنایع به این وظیفه خود جامه عمل بپوشاند.

وی به تحقیقات صورت گرفته برای اجرای اراضی بیشتر به شهرک‌ها و بخش‌های صنعتی گفت: در سال ۹۹ تنها ۵۷۰۰ قطعه اراضی در سه‌رک‌ها و نواحی صنعتی به فعالان اقتصادی و یک‌هزار و ۶۰۰ زمین زمین به شهرک‌ها و نواحی‌های صنعتی اضافه شد اما سال گذشته بود. با حمایت از هشت هزار هزار اراضی به شهرک ها و نواحی صنعتی کشور اضافه شد.

معاون وزیر صمت با اشاره به برنامه توسعه اراضی در گرمسار و آرادان گفت: در این نواحی توسعه ۴۰۰ مورد در دست اجرا داریم تا شرایط را برای فعالیت های اقتصادی فراهم کنیم.

وی ادامه داد: در تهران و البرز زمین وجود دارد و با محدودیت زمین وجود دارد از همنمین رو به حرکت استقرار صنایع به سمت استان سمنان است بنابراین باید زیرساخت ها در این استان فراهم شود.

وی گفت: بحث از منابع آبی یک موضوع جدی است و در حال حاضر بهره وری آب در واحدهای صنعتی افزایش ی.

سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ادامه داد: سیاست سازمان کوچک و شهرک های صنعتی ایران از پساب شهرها برای صنایع مستقر در شهرک ها و کشور های صنعتی نواحی استفاده می شود.

و به همین ترتیب، و غیره.

وی حمایت از صنایع به ویژه صنایع کوچک را یکی دیگر از اولویت ها و وظایف سازمان ها و شهرک های صنعتی ایران دانست و افزود: ۵۸۰ طرح صنعتی در شهرک ها و نواحی صنعتی شهرستان گرمسار آرادان در دست اجرا.

رسولیان بیان کرد: احداث واحدهای کارگاهی خرد از دیگر برنامه‌های سازمان صنایع کوچک و صنعتی ایران است، هر واحد کارگاهی خود برای حدود 9 نفر ایجاد می‌کند.

سازمان سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی اظهار کرد: بحث احیای واحدهای صنعتی راکد از موضوعاتی است که به مقام معظم رهبری توجه می‌شود و جزو اولویت‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد.

معاون وزیر صنعت و تجارت افزود: یک هزار و 575 واحد صنعتی راکد در دولت سیزدهم احیا و 30 درصد از این واحدها توسط افراد توانمند حوزه صنعت با سرمایه گذاری جدید از خارج خارج شده است.
انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا