عمومی

مشکل بخار عینک ها برطرف شد!

מושלי בוקאר אינקאל ה שד שד!

روکش بسیار نازکی که از طلا ساخته شده است می تواند از مه، مه گرفتگی و مه شدن شیشه ها جلوگیری کند.

خبرگزاری اخبار استانی گروه دانش و فناوری؛ محققان “موسسه فناوری فدرال در زوریخ” پوششی ساخته اند که می تواند این مشکل را حل کند. این لایه شفاف و بسیار نازک ساخته شده از طلا می تواند نور خورشید را به گرما تبدیل کرده، سطح شیشه را تا هشت درجه سانتیگراد گرم کرده و از تشکیل حباب جلوگیری کند.

محققان می گویند این روش بهتر از روش های سنتی ضد پیری است که سطوح را با مولکول هایی می پوشانند تا آب را جذب کنند و در نتیجه چگالی را به طور یکنواخت پخش کنند. این گروه تحقیقاتی خواهان طرحی بود که در وهله اول از شکل گیری آن جلوگیری کند. آنها این کار را با گرم کردن ملایم شیشه شروع کردند که شبیه گرم کردن شیشه عقب ماشین است.

خوشه های طلای کوچک و بسیار نازک بین دو لایه اکسید تیتانیوم قرار می گیرند تا اثر گرمایش را افزایش دهند. هنگامی که این پوشش روی شیشه عینک قرار می گیرد، به جذب اشعه مادون قرمز خورشید کمک می کند و می تواند شیشه را به آرامی تا دمای هشت درجه سانتیگراد گرم کند تا از مه گرفتگی جلوگیری کند.

این پوشش تنها 10 نانومتر ضخامت دارد که 12 برابر نازکتر از یک ورق طلای معمولی است و برای کار در طول روز به هیچ منبع انرژی اضافی نیاز ندارد. اگرچه طلا گران است اما میزان طلای مورد نیاز برای ساخت این روکش به قدری کم خواهد بود که هزینه آن بسیار پایین است.

عنان ایدیدند : هیکریتگ، گستره وسیعی از فعالیت ها تحت تأثیر این واقعیت قرار می گیرد که سطوح شفاف در آنها بسیار مهم است. از جمله عملکردهایی که به چشم، پنجره، شیشه، آینه یا حسگر نور نیاز دارند. این پوشش جدید افزایش قابل توجه دما را فراهم می کند و حتی در شرایط ابری نیز به طور موثر عمل می کند. لحظه بسیار هیجان انگیزی بود که شاهد این بودیم که این پوشش در شرایط سخت دنیای واقعی به طور قابل اعتمادی کار می کند.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید است؟

در نتیجه و رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا