عمومی

نقش «رسانه ملی» در ارتقای حفظ محیط زیست ایران

امسال روز ملی هوای پاک با شعار «هوای پاک، حقوق عمومی، اراده ملی» برگزار می شود. “هوای پاک” برای بسیاری از شهروندان کلان شهرها بیشتر به یک خیال تبدیل شده است تا واقعیت. ما سال هاست که مراسم روز «هوای پاک» را انجام می دهیم، اما فقط مراسم را اجرا کرده ایم.

به گفته کارشناسان محیط زیست، «آلودگی هوا» از دهه 1970 به ویژه در تهران و شهرهای صنعتی افزایش یافته است. با توجه به شرایط فعلی هر روز در حال قطع درختان و تخریب فضای سبز شهر هستیم که در پاکسازی هوا بسیار موثر است، نیروگاه های ایران فسیلی و قدیمی هستند و با هم ایران را می سازند به خصوص تهران را. ، یکی از آلوده ترین کلان شهرهای جهان. به دلیل سیستم نامناسب حمل‌ونقل عمومی، شهروندان مجبور به استفاده از خودروهای شخصی هستند که باعث ترافیک سنگین در جاده‌ها و شریان‌های اصلی کلان شهرها می‌شود و بنزین بی‌کیفیت نیز یکی دیگر از عوامل مهم در آلودگی هوا است.

به گفته مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست، برای رفع آلودگی هوای کلانشهرها نیازی به هزینه های دولت نیست و می توان با اتخاذ قوانین، سیاست ها، اقدامات اداری و هماهنگی در اجرای برخی قوانین هوای پاک، آلودگی هوا را کاهش داد. به عنوان مثال، دولت باید برای توسعه حمل و نقل عمومی سرمایه گذاری کند و تولید خودروهای کم مصرف، بهبود استانداردهای خودرو و معاینه فنی موتورخانه ها نیز نیازمند سیاست های جدید است.

پدیده «آلودگی هوای کلان شهرها» یکی از پیامدهای انقلاب صنعتی است که بدون توجه به تخریب محیط زیست و با توسعه صنعت و رشد کلان شهرها، میزان و شدت آن روز به وقوع پیوست. روز به روز افزایش می یابد.

از قرن 19 به بعد، به دنبال مشاهده رابطه بین آلودگی هوا و تخریب محیط زیست، بسیاری از کشورهای صنعتی تحقیقات و مطالعاتی را برای کنترل آلاینده ها آغاز کردند. از اواخر دهه 1960، جنبش‌هایی در سرتاسر جهان وجود داشته است که به تخریب و آلودگی محیط زیست پاسخ داده است. دانشمندان علوم طبیعی نسبت به آینده کره زمین هشدار داده اند و فشار رسانه ها، اعتراض عمومی و ظهور سازمان های مردم نهاد، مسئولان و مدیران کلیدی را به اجرای قوانین زیست محیطی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست سوق داده است. اما امروزه محیط به شدت رو به وخامت است و امروزه رسانه ها به این موضوع واقف هستند که نقش بسزایی در حوزه اطلاع رسانی، شفافیت و تبیین رویدادهای جامعه دارند. رویدادهای زیست محیطی چیزی نیست که به سادگی فراموش شود، مشکلاتی است که محیط زیست برای فرآیند توسعه به ارمغان می آورد، بخشی است که محیط زیست قربانی توسعه عظیم صنعت می شود. مردم باید به تخریب روزافزون محیط زیست کشورمان در نتیجه سیاست ها و برنامه های دولت توجه کنند.

مفهوم “محیط جهانی” در دهه 1980 و 1990 معرفی شد. با پیدایش مشکلات زیست محیطی در جهان مانند انقراض جانوران و گیاهان، گرم شدن کره زمین و تخریب لایه اوزون، مفهوم «محیط زیست جهانی» در کنار مفاهیم «اقتصاد جهانی» به طور کامل قابل اجرا شد. «ارتباطات جهانی» و «مردم جهانی». همانطور که «محیط جهانی» یک «شبکه جهانی روابط اجتماعی» بین مکان‌ها و مردم و مکان‌های دورافتاده ایجاد می‌کند، محیط «مردم جهانی» سطح متفاوتی از رابطه بین مردم و مکان‌های دورافتاده را نشان می‌دهد.

مسلماً با توجه به اهمیت و نقش آموزش در آگاهی‌های زیست‌محیطی، رسانه‌ها باید از وسایل ارتباطی لازم استفاده کنند و در این میان شجاعت «تلوزیون» را می‌توان مهم‌ترین «رسانه جمعی» نامید. با قدرت خارق‌العاده‌ای که دارد، رسانه‌ای است که می‌تواند افراد را بدون توجه به گذشت زمان تجسم کند. علیرغم نفوذ رسانه های قدرتمندی مانند «تلویزیون»، مردم علاقه بیشتری به آشنایی با مسائل زیست محیطی دارند و هر چه بیشتر به مسائل و چالش های محیطی در قالب برنامه و گزارش زنده بپردازند، مخاطبان بیشتری خواهند داشت. و تمایل به استفاده از برنامه های “رسانه ملی” آنها در مراقبت از محیط زیست بسیار مشارکت خواهند داشت.

هرچه مردم به اهمیت مراقبت از محیط زیست بیشتر واقف شوند، مسئولیت مراقبت از خود را بیشتر به عهده می گیرند و مطمئناً در نحوه برخورد با محیط زیست و مقابله با توسعه ای که منجر به تخریب محیط زیست می شود، تغییراتی ایجاد خواهند کرد. .

آنها جزو انتظارات «رسانه ملی» هستند. افزایش اطلاعات کلی زیست محیطی و ارائه برنامه های آموزشی و فرهنگی، مقدمه ای جامع بر تنوع زیست محیطی کشور و ساخت برنامه های مرتبط با روش های پیشگیری از آلودگی محیط زیست است.

«هوای پاک، آب پاک و زمین پاک» یکی از حقوق اولیه مردم است و همه حق دارند از محیط زیست سالم برخوردار باشند و رسانه های گروهی، رادیو، تلویزیون، مطبوعات، مجلات و غیره. از جمله رایگان بودن از هر اندیشه سیاسی. آنها باید بتوانند تخریب محیط زیست را بدون هیچ محدودیتی بازگو کنند.

* کارشناس محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست

بیشتر بخوانید:

هشدار مدیر کل محیط زندگی کرده لرستان به واحدهای صنعت آلاینده

نکات جالب روسای سازمان تنظیم مقررات کیفیت خودرو

.

دکمه بازگشت به بالا