اخبار استانی

نگاه جهانیان به ابعاد ۱۳ میلیارد سال نوری/انفجار اطلاعات در حوزه شناخت منشأ جهان

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به رونمایی از اولین تصاویر ارسال شده از سوی تلسکوپ «جیمز وب»، گفت: این تلسکوپ در نقاطی از فضایی که بدون نیاز به تعمیر گرفته شده است، تصاویری با وضوح بسیار بالا از آغاز پیدایش کائنات در اختیار دانشمندان است. قرار می‌دهد و می‌توانم احتمال وقوع اطلاعاتی در حوزه کیهان شناسی و شناخت منشأ عالم بود.

مهندس مسعود عتیقی در گفت‌وگو با اخبار استانی، گفت: از زمانی که گالیله برای اولین بار تلسکوپ خود را به سوی اجرام آسمانی نشانه رفت، نگاه متفاوتی در اختیار بشر قرار گرفت تا با جزئیات بیشتر، به بررسی اجرام آسمانی بپردازد.

وی اضافه کرد: این در حالی است که بسیار پیشتر از گالیله، منجمان ایرانی بزرگ در رصدخانه مراغه و سمرقند و حتی تا رصدخانه پکن چین و نقاط دیگر جهان به بررسی وضعیت اجرام آسمانی و نحوه اجرای پدیده ها و رویدادهای نجومی پرداخته بودند.

اتیقی پیشرفته گفت: با مروری بر تلسکوپ‌های بزرگ‌تر و با قطر دهانه بزرگ‌تر، راه برای این گونه مطالعات بیشتر شد و نگاه ژرف‌تری را برای بشر فراهم کرد. با ساخت تلسکوپ‌هایی مانند «پالومار» با قطر پنج متر، تلسکوپ‌های دوقلوی ۱۰ متری «کوه کک» و در ادامه ساخت تلسکوپ‌های به مراتب بزرگ‌تر که در «لاسیلای» شیلی و برخی نقاط دیگر مستقر شدند، نگاه بسیار متفاوت نسبت به عمق کیهان ایجاد شد. .

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اضافه کرد: اما با ارسال تلسکوپ ۲.۵ متری «هابل» و حتی تلسکوپ‌های فضای «چاندرا» و «اسپیتزر» به فضا، مشکل برنامه جوی در رصدها و مطالعات فرامنظومه‌های تغییر و شرایط متفاوتی برای مطالعات کاربردی است. در آسمان فراهم شد.

وی ادامه داد: پروژه‌های اکنون به افتخار «جیمز ادوین وب» که از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۸ میلادی در طول برنامه‌های «مرکوری»، پروژه «جمینی و آپولو» مدیر ناسا بود، نامگذاری شده است که از قرن بیستم میلادی شروع به انجام مطالعات کرد. و اجرا شد و حتی قرار بود به عنوان جایگزین تلسکوپ فضایی هابل، تا سال ۲۰۰۷ با بودجه‌ای معادل ۵۰۰ میلی‌متر. این تلسکوپ که پیچیده‌ترین تلسکوپسرخ جهان است، یک انقلاب علمی نوین در عرصه کیهان شناسی و شناخت کائنات ایجاد می‌کند و از آن با عنوان تلسکوپ «جیمز وب» یاد می‌شود.

عتیقی یادآور شد: لازم به توضیح است که این پروژه در ابتدا Next Generation Space Telescope و یا NGST(تلسکوپ فضایی نسل جدید) نامیده می‌شد و در سال ۲۰۰۲ به تلسکوپ جیمز وب(James Webb Space Telescope یا (JSWT) تغییر نام داد.

وی اظهار کرد: با وجود آزمایش ناموفق و بروز برخی مشکلات در طراحی و پرتاب آن، آزمایش نهاید اک

نگاه جهانیان به ۱۳ میلیارد سال نوری

ایده ذهنی هنرمند از پرتاب تلسکوپ وب به فضا

به وی این تلسکوپ آذر ماه گفته سال گذشته به گویان فرانسه در سواحل شمال شرقی آمریکای جنوبی رسید و با توجه به وزن و شرایط تلسکوپ وب، قدرتمندترین پرتابگر اروپا یعنی موشک “آریان” برای پرتاب این تلسکوپی به فاصله 1.5 میلیون کیلومتری از زمین شد تا انسان به جز رصد اعماق آسمان و مطالعه جو سیارات فرا خورشیدی، به جستجوی حیات فرازمینی و همچنین چرخه زندگی استارگان، انتخاب شکل‌گیری و مکان تولد آنها بپردازد. از آنجایی که این تلسکوپ در طول موج فروسرخ مطالعات رصدی خود را انجام می دهد، امکان بررسی پرورشگاه ها یا مهدکودک های ستاره های میان ابرهای گاز و غبار برای این تلسکوپ فوق پیشرفته مهیا است.

عتیقی اضافه کرد: نهایتاً در سال 2022 میلادی، این تلسکوپ با بودجه‌ای معادل 100 میلیارد دلار در روز چهارم دی 1400 پرتاب و یک بعد از آن در ساعت 22:30 دوشنبه، چهارم بهمن سال قبل، به یکی از پرهزینه‌ترین پروژه‌ها و درعین حال بزرگترین مطالعات انجام شده است. تلسکوپ فضایی ، به نقطه خاصی از فضا یعنی منطقه L-2 (لاگرانژی ۲) رسید.

نگاه جهانیان به ۱۳ میلیارد سال نوری

نمای کلی از موقعیت قرارگیری تلسکوپ جیمز وب

وی با بیان اینکه پس از کامل شدن تراز آینه‌ها، در روزهای قبل از نوروز امسال، اولین تصویر آزمایشی وب از یک ستاره با تیغه‌های درخشان نور در اطراف آن منتشر شد، گفت: خبر شوکه‌کننده یک ریز شهاب بین روزهای ۲ تا ۴ خرداد ماه است. امسال به یکی از بخش‌های آینه اصلی منتشر شد، اما مهندس طراح این تلسکوپ چنین برخوردهایی را در ساخت و آزمایش آینه بر روی زمین کاملاً پیش‌بینی کرد و این مشکل را در فضایی برای تلسکوپ وب ایجاد کرد.

نگاه جهانیان به ۱۳ میلیارد سال نوری

مقایسه آینه تلسکوپ وب و هابل

ما فرصت ایجاد تغییر در جهان را داریم: ما وب را داریم و این فرصت را داریم که آن را از آن خود کنیم. مکانی که تعمیرات بسیار پرهزینه و چه بسا برای اعزام انسان را انجام می دهد، با مشکلات زیادی روبرو می شود

وی اضافه کرد: ولی در طراحی این تلسکوپ فضایی و قرار دادن ابزارهای متعدد مطالعاتی و پیش‌بینی صفحات محافظ حتی برای جلوگیری از نفوذ نور و گرمای در طول موج فروسرخ به این تلسکوپ فضایی، به گونه‌ای عمل کرد که بدون نیاز به تعمیر و یا رفع نیاز است. مشکلی که در منطقه‌ای فضایی قرار می‌گیرد که از زمین‌ها و محیط‌های گرمایشی و همچنین تأثیرگذاری بر گرانشی و نیروهای وارده، در شرایط مطلوب و مکان‌های لاگرانژی باشد، می‌توان چنین موقعیتی را در فضا برای چنین دست‌ساز بشری ایجاد کرد. جالب اینجاست که حتی در 1.5 میلیون کیلومتری زمین، به منظور خنک نگه‌داشتن تلسکوپ جیمز وب برای مشاهده هشدارهای فروسرخ ضعیف، این تلسکوپ باید سرد نگه داشته شود و در آن بسیار سرد باشد، یعنی تا منفی 223 درجه سانتی‌گراد، پایین نگه داشته شود. ابزارهای پیشرفته وب قابلیت منظور در تلسکوپ تعبیه شده است.

عتیقی یادآور شد: پس از رسیدن به وب به منطقه L-2، کار بسیار دقیق انجام شده و تراز آینه های 18 گانه ششضلعی آن با روکش طلا بود که موتورهای بسیار حساس و دقیقی این کار را برای کارکردن میسر انجام دادند، در نهایت از ارسال بسیار زیاد بود. تصویر آزمایشی، از چندین وعده داده شد که در تابستان امسال تصاویر این تلسکوپ فضایی ب.

نگاه جهانیان به ۱۳ میلیارد سال نوری

اولین تصویر برای آزمایش آینه تلسکوپ وب که در اسفند ۱۴۰۰ به زمین ارسال شد

وی اظهار کرد: پس از شمارش معکوس در روزها و هفته های گذشته در ساعت 3 بامداد روز سه شنبه، 21 تیرماه 1001 به وقت کشورمان این وعده محقق شد و پیشنمایش اولین تصویر تمام رنگی اعماق آسمانی تلسکوپ وب انجام و در شامگاه روز سه شنبه، 21 تیر ماه. هار تصویر جالب از این تلسکوپ از سوی ناسا رونمایی و اطلاعات آن منتشر شد و همه جهانیان را شگفت‌زده کرد.

عتیقی یادآور شد: از جمله ابزارهای تلسکوپ فضایی جیمز وب می‌توانم بهNIRCam (Near InfraRed Camera) که به استارگان و لایه‌های نوری حساس و ابزار MIRI (Mid-InfraRed Instrument) می‌پردازد که در اعماق آسمان را به خوبی نمایان می‌کند، اشاره کرد.

نگاه جهانیان به ۱۳ میلیارد سال نوری

NIRCam و MIRI تصویر یک سحابی حلقوی توسط

این فعال حوزه نجومی تاکید کرد: نکته قابل توجه در زمینه این تصاویر آن است که در منطقه محدودی از فضا است و تصاویر با نمایش و جزئیات از سوی تلسکوپ وب برای زمین ارسال شده است.

وی با اشاره به میزان وضوح تصاویر ارسال شده از سوی این تلسکوپی، توضیح داد: برای مقایسه، این مثال گویای نواحی مورد تلسکوپ وب است که اگر فردی یک دانه را در فاصله یک دست کشیده خود و در مقابل چشم قرار دهد. منطقه جدید مطالعه تلسکوپ وب در اولین تصویر ارسالی، به اندازه یک دانه شن بوده است!

عتيقي گفت: اين در حالي است كه كوشان‌ها و اجرام از اعماق آسمان در اين تصوير با جزئيات است.

نگاه جهانیان به ۱۳ میلیارد سال نوری

ره کیهانی و اعجاب تصاویر تمام رنگی تلسکوپی فضای وب

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به اینکه تلسکوپ جیمزوب است که در فروسرخ و نزدیک به مطالعه آسمان آن را انجام می دهد، بسیار مناسب برای نگاه کائنات اولیه است، نگاهان کرد: نمایش کیهان فعلی حدود 13.7 میلیارد سال نوری است و اولین سال نوری است. تصویر تلسکوپ وب نیز به ۱۳ میلیارد سال نوری دورتر نگاه کرده است. این شرایطی است که با ابزارهای مطالعاتی قبلی و ماموریت‌های غیر فروسرخ، توسط COBE و WMAP تا 38 میلیون سال پس از آغاز عالم و زمانی که تابش پس‌زمینه کیهانی وجود داشت و به آن «مهبانگ» (بیگ بنگ) گفته می‌شود، نگاه کرده‌اند. .

نگاه جهانیان به ۱۳ میلیارد سال نوری

یشنمایش اولین تصویر از اعماق آسمان که در ۱۳ میلیارد سال نوری از ما قرار دارد

وی تاکید کرد: اما همانگونه که اشاره شد، تلسکوپ جیمز وب در ورای مدار زمین و در نقاط دوردست از کره خاکی ما با ابزارهای اندازه گیری دقیقی مستقر شده است و در ادامه فعالیت های آن می توان اطلاعات گسترده ای را در حوزه کیهان شناسی و شناخت منشأ عالم بود. .

عتیقی اضافه کرد: بدیهی است به جز اعماق آسمان، قرار است تلس وب به سیارات منظومه خورشیدی، سیارک‌ها و حتی دنباله‌دارها نیز گاهی نگاهی داشته باشد و اطلاعات ذیقیمتی برای ارسال کند.

نگاه جهانیان به ۱۳ میلیارد سال نوری

نمایش از پنج کهکشان محصولی

وی ادامه داد: به این دلیل تلسکوپ وب را در دور فروسرخ مطالعات خود می‌دهد که اجرام اعماق آسمان به ویژه هرچه فاصله آنها از آنها و دورتر می‌شود، قرمزرنگ (Red Shift) بیشتر دارد و می‌توانند فروسرخ را مطالعه کنند.

عتیقی بیان کرد: پروژه تلسکوپ وب ارتباط بین آژانس اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا (NASA) با آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی کانادا (CSA) است و ماموریت اولیه “جیمز وب” قرار است 10 سال طول بکشد و چه بسا تا تا سال نیز ادامه.

نگاه جهانیان به ۱۳ میلیارد سال نوری

مطالعه تلسکوپ وب بر روی سیاره فرازمینی که قبلا شناسایی شده بود. تلسکوپ وب وجود ابر، مه و آب را در جو این سیاره تشخیص داد!

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا