اخبار استانی

هشدارهای نماینده دامغان درباره کم آبی در این شهرستان

نماینده مردم دامغان در مجلس از میزان رسوب سد شهید شاهچراغی دامغان به چهار میلیون متر مکعب خبر داد و گفت که هر ساله حجم آب در دامغان 50 متر کاهش پیدا می کند.

علی اکبر علیزاده برمی در گفت‌وگو با گزارش درباره وضعیت آب شهرستان دامغان گفت: حیات آبی شهرستان د. متأسفانه بخش‌های بالادست سد شهید شاهچراغی به‌گونه‌ای ساخته نشده است. نتیجه این است که با باران فراوان، رسوبات زیادی وارد شده است. میلیون از ۲۰ میلیون متر مکعب ظرفیت این سد، فقط رسوب است. اگر رسوبزدایی صورت نگیرد، باید به مردم تحمیل شود.

نماینده مردم دامان در مجلس یازدهم از وزارت نیرو خواست تا هر چه سریعتر عملیات آبخیزداری و آبخوانداری را به سرعت انجام دهد تا رسوب بیشتر وارد سد شود.

این عضو کمیسیون کشاورزی بخش، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس یازدهم گفت: وزارت نیرو موظف است که با عملیات علاج از سد رسوبزدایی کرده و تجهیزات تخریب شده را احیا کنند. نام این عملیات علاجبخشی است. در سفر اخیر ریاست جمهوری به استان عملیات علاج‌بخشی مصوباتی بود که وزارت نیرو موظف کرد که هر هرچ.

اگر بارندگی در سال ۱۴۰۱ زیاد نباشد، مردم دامغان سال سختی خواهند داشت

علیزاده برمی درباره حجم آب سد شهید شاهچراغی دامغان گفت: در سال ۱۴۰۰ مشکلی نداشتیم اما اکنون با ۴ می آل آب سد ۸ میلیون متر مکعب است. اگر در سال آینده بارندگی‌ها کمک کند، مردم دامغان در سال ۱۴۰۱ سال سختی خواهند داشت.

بسیاری از روستاهای کم‌آب دامغان به مناطق غیرمسکونی بدل شدند

نماینده مردم دامغان با اشاره به تبعات اجتماعی کمآبی اظهار کرد: بسیاری از روستاهای کم آب دامغان ا بحران کشاورزی و دامپروری هم از دیگر مشکلات احتمالی است. دامغان منطقه وسیعی است. بنابراین عملیات آبخیزداری مهم‌ترین عملیاتی است که باید در مناطق کویری اجرا شود. بی‌شمار چاه در این مناطق وجود دارد که حجم‌های متأسفانه‌ای را نمی‌توان برداشت کرد. بیتا همیشه تراز منفی آب داریم.

در دامغان هر ساله حجم آب ۵۰ متر کم می شود

علیزاده با بیان اینکه حجم آب در دامغان هر ساله 50 متر پایین میرود، گفت: اگر خدایی نارده، حجم آب بیش از پیش کم شود، بیابانها افزایش پیدا کرده و فرونشست زمین اتفاق خواهد افتاد. باید تا آنجا که می‌توانیم آب را به زیرزمین وارد کنیم و مخازن زیرزمینی را تکمیل کنیم. برای این کار باید الگوی کشت رویم ؛ یعنی با مصرف کمترین مصرف آب بالاترین میران برداشت و گیفیت را داشته باشید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا