اخبار استانی

واردات منطقی خودرو ؛ حذف دخالت دولت و رفع انحصار موجب افزایش کیفیت خودرو می شود

به گزارش خبرگزاری برن قزوینتیک; لطف الله سیاهکلی سه شنبه شب در برنامه شبکه ایران کالا با انتقاد از وضعیت خودروسازی کشور گفت: مردم امروز از بی کیفیتی خودروها و گرانی های بی دلیل و غیرمنطقی راضی نیستند و این بی شک نتیجه شرایط کنونی تلاش مافیا است. ماشین آره.

وی افزود: ظاهراً در کشور «خودرو» همه قطعات را ندارم چون وارداتی هستیم و در حال مونتاژ خودرو هستیم و خودروی ملی نداریم.

عضو کمیته صنعتی مجلس تکرار شد: صنعت خودرو نیاز به تکنولوژی دارد و اکثر کارخانه هایی که به نمایندگی از خودروساز فعالیت می کنند حدود 10 تا 90 درصد قطعات خود را وارد و مونتاژ می کنند.

سیاهکلی تصریح کرد: گفته می شود 100 خودروساز در کشور وجود دارد و از این تعداد سایپا و ایران خودرو شاید 80 درصد تولید داخل باشد و مابقی چند درصد تولید باشد و مابقی وابسته به قطعات خارجی باشد و هنوز به خودروسازی ملی نرسیده ایم و برای مردم مشکل ایجاد کرده ایم.

غرور-3

وزیر صمت به جای دخالت در انتخاب مدیران خودرو باید سیاست گذاری کند

وی افزود: امروز انحصار است دولت برای برون رفت از این وضعیت در حالی ایجاد شد که دولت باید «تسلیم خودروسازان» شود و مدیران این کارخانه‌ها را دوباره به عنوان وزیر صمت منصوب نکند.

نماینده قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی وی تصریح کرد: چرا باید وزیر صمت رؤسا و مدیران کارخانه های سایپا و ایران خودرو را منصوب کند؟ وزیر باید خط مشی و تصمیم گیرنده اهداف و برنامه های کلان صنعت خودرو باشد تا زمانی که این سیاست حاکم است و ما انحصار داریم در مدیریت دخالت نکند. رقابت شرکت ها تعطیل می شوند و مدیر دولت را انتخاب می کند، هیچ تغییری انتظار نمی رود.

سیاهکلی تصریح کرد: دولت باید سهام خود را به دو شرکت بزرگ خودروسازی بسپارید و در مسیر درست و کنار هم حرکت کنید واردات خودرو همچنین برای رهایی از این وضعیت آزاد شد.

واردات خودرو باعث افزایش رقابت و کیفیت می شود

این نماینده جدول در چنین کشوری گفته شده است آلمان خودرویی که بهترین خودروهایی را که می بینید تولید می کند وارد كردن شما خودروی چینی و کره ای هستید هرچند از نظر کیفیت با بنز و بی ام و قابل قیاس نیستید اما این باعث ایجاد رقابت شده است نویسندگان این کشورها هیچ انحصاری ندارند.

وی افزود: رقابت می تواند کیفیت محصولات ما را ارتقا دهد و تولیدکننده باید بتواند در سطح جهانی تولید کند و هر صنعتی غیر صادراتی محکوم به شکست است.

سیاهکلی گفت: امروز دنیا کوچک شده و اینطور نیست که شما مثل 50 سال پیش انحصار داشتید و شرایط ما این است که تولید فقط برای مصرف داخلی است و هیچکس رقابت نمی کند و مردم پول می دهند.

وی تصریح کرد: تا زمانی که خودروهای خود را صادر نکنیم و مصرف داخلی نداشته باشیم به جایی نمی رسیم و هرگز کیفیت خوبی نخواهد داشت.

image_2022_2_1-23_13_28_971_ejQ

کمک اندازه و زمان بندی دارد

عضو کمیته صنعتی مجلس اسلم گفت: پشتیبانی تولید فضای داخلی باید یک اندازه و طول داشته باشد و پشتیبانی نامحدود معنایی ندارد و این روش باعث تنبلی و انحصار خودروسازان کشور شده است. حقوق مصرف کنندگان اهمیتی نمی دهند.

وی به نکته دیگری اشاره و خاطرنشان کرد: در صنعت لوازم خانگی به شرطی که حمایت درستی داشته باشد رشد ما آنجا بودیم و در جایی که حمایت بیشتر می شد و بی معنی می شد، شاهد افت کیفیت بودیم و افزایش قیمت بنابراین این تجربه باید در صنعت خودرو مورد توجه قرار گیرد.

سیاهکلی خاطرنشان کرد: باید به خودروسازان کمک کنیم تا کالاهای خود را در عین کیفیت صادر کنند، بنابراین اگر امروز توان صادرات خودرو را نداریم نشان می دهد که هنوز خودروساز نیستیم و در حال مونتاژ هستیم.

وی افزود: مهمترین وظیفه دولت تنظیم بازار و «سیاست انجام دادن» ورود به تولید و انتصاب مدیر نیست.

سیاهکلی درباره راهکار برون رفت از وضعیت فعلی در حوزه خودرو گفت: همانند سال گذشته بخش کشاورزی چه زمانی وارد شوید گوشت قرمز یا زمانی که به بیش از 1.5 میلیون وسیله نقلیه در سال نیاز دارید و قادر به تولید نیستید، از بد به بدتر می روید؟

دولت باید تولید را متوقف کند

وی گفت: ما به دولت توصیه می کنیم که تولید را متوقف کند بازنشستگی و نقش اصلی آن سیاست گذاری، کنترل بازار و تنظیم نحوه انجام کارها است.

نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی بار دیگر خطاب به وزیر صمت گفت: وزیر کار، کنترل کار و سیاست به عهده شماست، دست از انتخاب مدیران خودرو بردارید، این راه شماست.

گرفتن

وزیر صمت نباید در دام خودروسازان بیفتد

سیاهکلی بار دیگر از مافیای خودرو به عنوان عامل اخلال در بازار یاد کرد و اظهار داشت: مافیا و انحصار خودرو مانند دو تیغه است که به جان مردم افتاده و وزیر ما در دام خودروسازان افتاده و همیشه شکست خورده است.

وی گفت: وقتی واردات را ممنوع می کنیم، خودروی پراید قدیمی که فقط یک فرغونی است، مصرف کنندگان را مجبور می کند خودروی 200 تنی و خودروی چینی 300 میلیون تومانی را به قیمت هزار میلیون تومان و 700 میلیون تومان تحمیل کنند. و حقوق خود را از دست بدهند.»

عضوکمیسیون صنعتی مجلس شورای اسلامی واردات و صادرات مستقیم و اصل، تولید و نظارت واقعی را رمز راه حل دانست. مشکلات جاری است و تا زمانی که انحصار شکسته نشود و دولت از مداخله بیهوده دست نکشد و مافیای خودرو قطع نشود، نمی توان بهبود را تصور کرد.

صنعت خودرو پیچیده نیست

وی گفت: اگر خودرو کمی پیچیده بود باید 50 سال پیش می دانستیم، اما امروزه دیگر صنعت پیچیده ای به حساب نمی آید و اگر قبلا 3000 قطعه در تولید آن استفاده می شد، به زودی خودروهای برقی و تولیدی با آن ساخته می شود. 50 قسمت.” کسانی که معتقدند این صنعت هنوز پیچیده و فنی است در گذشته هستند و عقب مانده اند.

سیاهکلی بار دیگر از کیفیت خودروهای داخلی به شدت انتقاد کرد و یادآور شد: سالانه 16 هزار نفر در تصادفات جان خود را از دست می دهند. جاده ما این را داریم چون دوچرخه ای به نام ماشین را گران به مظلوم فروخته ایم و مورد سوء استفاده قرار گرفته ایم.

وی گفت: امروز بهترین خودروی بی ام و را در آلمان می توان با قیمت 500 میلیون تومان خریداری کرد اما در کشور ما بی کیفیت ترین خودروها را با یک میلیارد تومان به مردم تحمیل کرده ایم و نگذاشته ایم خودرویی را انتخاب کنند. قیمت 200 میلیون تومان. 1.5 میلیارد تومان فروخته ایم و به مردم آسیب رسانده ایم و هیچکس پاسخگو نیست.

سیاهکلی افزود: این چه چیزی است که می گوید سیاست و پول 200 میلیونی شدن پراید را از دست می دهیم، مدل حمایتی که در این سال ها انجام شده است در حالی است که باید با این خودروسازان برخورد کنیم. “

تولید خودرو

وی گفت: آیا خودروسازانی که پشت جیب مردم پنهان شده اند باید پاسخ دهند که چرا از صنعت خودرو عقب مانده اند و کیفیت تولیدشان پایین و قیمت محصولاتشان بالاست؟

وی افزود: 40 سال است که با حمایت های بی دلیل و انحصاری که ایجاد کرده ایم، مردم فرغونه چهار چرخ فروخته اند و باعث تضییع حقوق شهروندی شده اند و من هستم. قوه قضاییه مانند نماینده مردم من از شما می خواهم که در یافتن این موضوع با من همراه شوید پول بزرگان به کجا می روند و چرا سال ها مورد ظلم مردم مظلوم کشور بوده اند؟

سیاهکلی تصریح کرد: من به عنوان وکیل مردم تا حصول نتیجه به احقاق حق مردم ادامه می دهم و تا زمانی که وزیر صمت این شرایط و قیمت خودروها را اصلاح نکند ادامه خواهم داد. استیضاح من هم همینطور خواهم بود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا