اخبار استانی

واکنش «محیط زیست» به حضور دام در «توران» و تولد یوز در پاییز

دستیار سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به انتقادات این سازمان پس از کشف دو لاک پشت در توران گفت: ادعای تکثیر حیات و ماهی در تمام فصول سال مردود است اما حذف حیوانات با حساسیت بالا مستلزم اعتبار زیادی که تاکنون ارائه نشده است.

به گزارش اخبار استانی، معاون سازمان حفاظت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست روز شنبه (12 آذرماه) از انتقال 2 کیلودا به گروه حفاظت شده به پاس حفاظت از جان آنها خبر داد. و زایمان به عنوان یک پدیده نادر در طبیعت توران حتی در نیمه دوم پاییز توصیف شد. این خبر واکنش های بسیاری را در انتقاد از عملکرد این سازمان در حفاظت از محیط زیست به دنبال داشت. برخی کارشناسان معتقدند تولد زندگی مربوط به فصل خاصی نیست و در واقع تولد این دو نوزاد پدیده عجیبی نخواهد بود. همچنین حضور احشام و چوپان در منطقه حفاظت شده و پارک ملی توران که زیستگاه بومی و برای وحشی ایرانی بسیار مهم است، نشان از عملکرد نادرست محیط زیست این سازمان است.

איא עשים המ זאמאני זאדאורי היאת והש אסט؟

حسن اکبری در گفت و گو با آسناوی در واکنش به انتقاد سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر اینکه تکثیر حیات وحش وابسته به فصل نیست، ابراز کرد: در طبیعت ما در هر فصلی حیوانات و حیات وحش نداریم که به دنیا بیایند. افراد باید در این زمینه ابراز وجود کنند و در نظر داشته باشند که به طور خاص در زندگی و زندگی کار کرده اند.

وی افزود: تجربه ای که طی سالیان متمادی از خانواده های ایرانی ثبت نام شده در توران نشان می دهد که ولادت ها در فصل بهار بوده است، همچنین از نظر شرایط اکولوژیکی نیز کاملا مشخص است که در فصل بهار دمای هوا بالا است. برای نوزادانی که هنوز بدن خود را به طور کامل نپوشانده اند و غذای بیشتری در دسترس است، مناسب تر است.

اکبری تصریح کرد: فصل بهار فصل تولید مثل شاهین نیز هست.

دستیار محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست درباره تولید مثل در فصل پاییز بیان کرد: هنگام تولد حیوانات در پاییز، حیواناتی که پوشش بدنی مناسبی ندارند در معرض هوای بسیار سرد قرار می گیرند و این عامل به تنهایی می تواند بحر، در عيزین بری فیرین و شیکار انها بری فیرین نیز رحت نیست.

اکبری ضمن اشاره به اینکه میش ها از نظر روند تکاملی منطقه امن را برای تکثیر انتخاب می کنند، تصریح کرد: میش ها را برای تکثیر بیشتر در فصل بهار از رویشگاه امن شناسایی کرده ام. این موضوع باعث می شود وقتی در فصل پاییز به زیستگاه هایی که در فصل بهار برای تکثیر ایمن به آن مراجعه کرده اند مراجعه می کنند با وجود سدها یا ناامنی های دیگر مواجه شوند.

وی با کیکل با کیکل در کیکل در گفت: كل و بز، قوھ، ميش و تومي تيكنه هايت وهش يك فسل جفتگيري و يك فسل درادين. به طور کلی حیوانات اهلی چون شرایط غذا و دما را تطبیق می دهیم در تمام طول سال تولید مثل می کنند اما در مورد حیوانات وحشی این گونه نیست و بسته به شرایط آب و هوا این روند در روند رشد حیوان تنظیم می شود.

اکبری تکید کرد ک کدای زاداوری هایت وهش در تومی فوسول 100 درصد ردود است.

هوزر دام در پارک ملی؟

دستیار محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این سوال که چرا باید اجازه حضور گوسفند و گاو در پارک ملی توران به عنوان زیستگاه مهم و بسیار حساس فیل ایرانی داده شود، توضیح داد: مردم بحرانی هستند. از این موضوع به دلیل شرایط، با قوانین و مقررات کیشور کیشور آشنا نیستند. طبق قانون فقط زمانی می توانیم از منطقه ای سد را برداریم که تمام هزینه ها را پرداخت کرده باشیم. این اقدام بسیار پرهزینه است و تاکنون دولت چنین بودجه ای را تامین نکرده است.

وی افزود: دولت ها نسبت به این موضوع بسیار شفاف هستند که همه آنها درخواست این اعتبارات را داشته اند اما تاکنون اعتباری که بتوانیم تمام خانه های یک منطقه حساس را حذف کنیم محقق نشده است.

معاون حفاظت محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست به وجود سدها در پارک ملی توران اشاره کرد و گفت: بخش هایی از منطقه توران که در پارک ملی قرار دارد آزاد شده و هیچ سدی در منطقه وجود ندارد. ثانیاً دولت چنین رویکردی ندارد، چرا که صنعت دامداری مدت هاست به آن مشغول بوده و در صورت ترک آن، شغل خود را گرفته اند.

وی با اشاره به اقدامات لازم برای مناطق با حساسیت بالا مانند توران توضیح داد: در مناطق با حساسیت بالا مانند توران و یا نقاطی که بیش از یک دلیل وجود دارد باید تعدیل صورت گیرد. یعنی در نقاطی مانند مواردی که حساسیت ویژه دارند آزادسازی کامل انجام شود و در نقاطی که دلیل مثبت وجود دارد کاهش یابد. این موضوع برای من قابل قبول نیست اما اعتبار سنگینی می خواهد که هنوز محقق نشده است.

اکبری در پیاین کاترنشان کرد: کوپانی که توله وزها را در پانهاگه هایت وهش توران هوزر است. به است براسی براسی بروانه حورز و آزادسازی که نماز به هوزر است براسی براسی برونه هوزر و ازادسازی است که کا کراکه کراکه بریا بریا بریا این نک دام و ازادکرد پرونهیشه .

بیشتر بخوانید:

اما و اغرهای تولد دو توله یوز در عیسی

لاحمن استوفو توله‌ یوزهای توران

تحویل غیرمنتظره 1 بار در فصل پاییز

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا