اخبار استانی

وضعیت شیوع دیابت بارداری در کشور

پژوهشگران کیشور در یک مطالعه مروری به بررسی شیوع دیابت بارداری در زنان استان های مختلف کیشور پرداخته و خواستار توجه ویژه به این بیماری مهم شده اند.

به گزارش اخبار استانی، دیابت در بارداری یکی از شایع ترین اختلالات متابولیک در بارداری است. این نوع دیابت شامل ناتوانی در تحمل گلوکز با شدت متغیر است که ابتدا در دوران بارداری شروع می شود. گروهی از هورمون‌ها با توقف فعالیت اولیه انسولین به پیشگیری از هیپوگلیسمی مادر کمک می‌کنند و هورمون‌هایی مانند پروژسترون، لاکتوژن، هورمون رشد و هورمون آزادکننده کورتیکوتروپین که از سطح جفت ترشح می‌شوند، با افزایش عدم تحمل گلوکز منجر به ایجاد عدم تحمل گلوکز می‌شوند. آنها انسولین را به بدن می رسانند. تغییر حساسیت به انسولین از ماه اول بارداری شروع می شود و با افزایش ترشح جنین افزایش می یابد.

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط متخصصان، عواملی که خطر ابتلا به دیابت بارداری را افزایش می دهند عبارتند از: چاقی مادر، سن بالای 25 سال، سابقه دیابت بارداری، سابقه دیابت نوع 2 در بستگان درجه یک، داشتن سابقه دیابت بارداری. مرده زایی یا در صورت وجود نقص در اندام، وجود مایع آمنیوتیک زیاد است و نژاد نشان داده می شود. دو عامل تفاوت نژادی و چاقی به عنوان دو عامل خطر مهم دیابت بارداری در نظر گرفته می شوند، اما توزیع جمعیتی چاقی و دیابت بارداری یکسان نیست. چاق ترین افراد در آمریکایی های آفریقایی تبار و کمترین چاقی در کشورهای آسیایی است. از سوی دیگر بیشترین میزان دیابت بارداری در آسیایی ها و کمترین آن در آمریکایی های آفریقایی تبار دیده می شود.

در رابطه با این مشکل بزرگ در دوران بارداری، محققان دانشگاه علوم پزشکی زابل در یک مطالعه مروری به بررسی شیوع دیابت بارداری در ایران پرداخته‌اند.

آنها برای انجام این تحقیق از اطلاعات ارائه شده در پایگاه های الکترونیکی SID، MagIran و Google Scholar استفاده کردند و سپس داده ها را مورد تجزیه و تحلیل و تجزیه و تحلیل قرار دادند.

یافته های این تحقیق که در فصل تحقیقات دانشگاهی “دیابت سالمندان” منتشر شده است، نشان می دهد که در مقالات منتشر شده، از 31 استان کیشور، تنها 14 استان اطلاعاتی در مورد شیوع دیابت بارداری دارند. بر این اساس کمترین میزان شیوع این بیماری مربوط به استان اردبیل با شیوع کمتر از دو درصد و بیشترین شیوع نیز در استان های تهران و مازندران با شیوع 24 و 23 درصد است. به ترتیب.

به گفته عبدالغنی عبدالحی محمد، استاد و محقق دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی زابل و همکارانش، «شیوع دیابت بارداری در کل کشور بالا و شیوع آن متفاوت است. در استان های کشور و شناسایی دلایل تفاوت شیوع دیابت بارداری در استان های مختلف و اتخاذ بهترین استراتژی و سیاست ها در حوزه بهداشت و درمان و کاهش عوارض و شیوع دیابت در بارداری، لازم است تحقیقات در تمام استان ها با یک روش غربالگری انجام شود.

آنها افزودند: با وجود بهبود کلی در نتایج بارداری در سال های اخیر، زنان مبتلا به دیابت بارداری در معرض خطر بالای عوارض بارداری قرار دارند. این عوارض شامل مادر، جنین و نوزاد می شود. عوارض دیابت مادر و بارداری عبارتند از: زایمان قبل از تولد، عفونت، پلی هیدرآمنیوس، افزایش فشار خون در بارداری و پیلونفریت.

تحقیقات نشان می دهد که در جوامعی که شیوع دو نوع دیابت بیشتر است، شیوع دیابت در بارداری نیز بیشتر است.

با توجه به اینکه بر اساس پیش بینی ها و برآوردهای سازمان جهانی بهداشت، تعداد مبتلایان به دیابت در جهان در سال 2025 به 300 میلیون نفر خواهد رسید، لازم است نسبت به این موضوع توجه ویژه ای برای حفاظت از سلامت مادران باردار و بچه دار شدن

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا