اخبار استانی

وضعیت مناسبی در رصد و پایش شاخص های فرهنگی و اجتماعی نداریم

عبدالحسین کلانتری:

معاونت فرهنگی وزارت علوم گفت: در رصد و پرداخت شاخص های فرهنگی و اجتماعی وضعیت مناسبی نداریم چرا که هر تصمیم و هر تصمیمی در حوزه فرهنگی و اجتماعی باید بر اساس شواهد و داده های موثق و قابل اعتماد باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانمارک و فناوری، عبدالحسین کلانتری دستیار معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاحیه مرکز نظارت فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی ایران وی گفت: انصافاً باید بگوییم که در حوزه نظارت اجتماعی وضعیت خوبی نداریم یا حداقل از نظر شاخص های فرهنگی و اجتماعی در حوزه نظارت و پرداخت وضعیت مناسبی نداریم. و در زمینه دانشگاه. در صورتی که هر تصمیم گیری و هر تصمیم گیری در حوزه فرهنگی و اجتماعی باید مبتنی بر شواهد و داده های معتبر و قابل اعتماد باشد. جامعه هدف باید شناسایی و بر این اساس سیاست و برنامه ریزی شود وگرنه تمام نیروها، ظرفیت ها و سرمایه ها به هدر می رود.

وی گفت: اساساً جز استفاده از سازوکارهای نظارتی و نظارتی به ویژه در حوزه فرهنگی و اجتماعی راهی برای شناسایی وضعیت نداریم، اما متأسفانه این موضوع در جامعه به ویژه در حوزه فرهنگی و اجتماعی با تاخیر مواجه شده است. ; ما هم در دوره جدید هستیم که سرعت و سرعت تغییرات زیاد شده و با تغییر سلیقه و سبک مواجه هستیم که باید بر اساس آن برنامه ریزی کنیم.

کلانتری با اشاره به اینکه فناوری به عنوان طلایه دار تحولات فرهنگی و اجتماعی تاثیر بسزایی داشته است، افزود: مصداق این موضوع در اتفاقات اخیر خود را نشان داده و نشان می دهد که حتی نظام برنامه ریزی و سیاست گذاری آموزش عالی از آن تعلیمات لا درده و نیستی با آنها. این مشکل نشان می دهد که سازوکارهای لازم برای نظارت و توجه را نداریم و در صورت وقوع با عواقب چنین اشتباهی مواجه خواهیم شد.

وی گفت: متأسفانه همه خود را صاحب نظر در مسائل فرهنگی و اجتماعی می دانند و این مشکل برای هر کشوری و در حوزه آموزش عالی است. همه افراد وارد این حوزه می شوند، تصمیم می گیرند و سیاست گذاری می کنند، در حالی که پیچیده ترین حوزه دانش در تقسیم بندی کلاسیک و مدرن، رشته علوم اجتماعی است با همه تنوعی که دارد، اما تصمیم گیری در این زمینه بسیار پرهزینه است و دارد. عواقب بسیار زیادی برای مدیریت وجود دارد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه بخشی از مدیریت در این حوزه می تواند در سطح طایفه ای و بخشی در سطح رصد و نظارت صورت گیرد، گفت: وقتی عادت می کنیم بر اساس شواهد و قرائن صحبت کنیم. و داده ها، افراد در ماهیت آن هستند، دیگرانی که در این زمینه تخصص ندارند، دیر یا زود موظف به ورود به این حوزه می شوند.

وی با ابراز تاسف از اینکه آنچنان که باید توجه و توجه صورت نگرفت و شاید در حوزه فرهنگی هم توافقی صورت نگرفت، گفت: امیدوارم با تاکیدی که مهم ترین رهبرانقلاب دارند، جدیت داشته باشند. اتفاقاتی در این زمینه رخ خواهد داد و فرصتی برای ورود محققین به حوزه تخصصی مربوطه به صورت دقیق تری فراهم می شود.

کلانتری بر لزوم تخصیص بودجه مناسب برای عرصه های فرهنگی و اجتماعی تاکید کرد و گفت: امیدوارم با تخصیص بودجه مناسب این سیستم نظارتی پایدار بماند چرا که تجربه نشان داده متاسفانه علاوه بر تحولات سیاسی، مشکلاتی نیز وجود دارد. در منطقه بودجه اتفاق افتاده است که بسیاری از آنها कााहा निकी द दरण भोब शूकल गा अचा अचा अचा अचा शोन व व भह समर ना وجود دارد چنین سیستم های نظارتی و نظارتی زمانی می توانند به اهداف واقعی خود برسند که بازه زمانی محدودی داشته باشند و ادامه دهند.
وی مشخص کرد: برای از کادانه ها باید سازو کاریک کرد کرد کرد کرد کرد کرد کرد کرد کرد کرد کرد کرد کرد کرد کرد. در عين حال به دانشجويان و پژوهشگران اين حوزه خدمات داده شد و از داده ها و ظرفيت هاي آنان استفاده شد. امیدوارم با چنین اقداماتی تصویر دقیقی از وضعیت فرهنگی و اجتماعی در حوزه آموزش عالی داشته باشیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا