اخبار استانی

وضعیت مهاجرت دانشجویان ایرانی به خارج از کشور

אנא ראשון מידהד;

آمارها نشان می دهد که میزان مهاجرت دانشجویان بین المللی از 2 میلیون نفر در سال 2020 به 6.3 میلیون نفر رسیده است و ایران نیز بخشی از این روند افزایشی نبوده است.

грохот данш в техническая информация Ана – پروین تالبیان; آخرین اطلاعات آماری از وضعیت مهاجرت به ایران نشان می دهد که سالانه حدود 65 هزار ایرانی از کشور خارج می شوند که بخش قابل توجهی از آنها را دانشجویان یا استعدادهای برتر تشکیل می دهند. بر اساس گزارش اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان، حدود 47 درصد از پناهندگان ایرانی دارای مدرک بالاتر از دیپلم هستند. بر اساس آمار رسمی وزارت امور خارجه کشور، حدود 4 میلیون ایرانی در خارج از کشور زندگی می کنند که از این تعداد حدود 1.5 میلیون نفر مستقیماً از ایران مهاجرت کرده اند.

**مهاجرت دائحویی

نتایج نشان می دهد که در 12 سال گذشته به طور متوسط ​​16000 مجوز تحصیل و 12000 مجوز کار برای ایرانیان در کشورهای مقصد اصلی یعنی آمریکا، کانادا، انگلستان و اتحادیه اروپا صادر شده است. به کرم بهرام صلواتی، مدیرخانه میگرت; از نظر مهاجرت دانشجویی جهانی، از 2 میلیون نفر در سال 2020 به 6.3 میلیون نفر رسیده است و ایران در این روند افزایشی نداشته است. تعداد دانشجویان رشته مهاجرت در ایران از 17 هزار نفر به 66 هزار نفر رسیده است.

وضعیت مهاجرت دانشجویان ایرانی به خارج از کشور

کشورهای آمریکا، کانادا، آلمان، ترکیه و انگلیس از مهمترین اهداف مهاجرت ایرانیان هستند. در آیین مین روسیا نیز به موکت به تدرین ایرانی شده سده است. برای هشدار نسبت به میزان مهاجرت دانشجویان ایرانی دعا کنید: نرخ مهاجرت دانشجویان بین المللی ایرانی از میزان مهاجرت دانشجویان بین المللی پیشی گرفته است. در گذشته انگیزه های تحصیلی، بورسیه ها و دوره ها و عوامل فنی مانند مشوق های تحصیلی در کشورهای دیگر از عوامل اصلی مهاجرت دانشجویان بوده است، اما در حال حاضر این عوامل کاهش یافته و عوامل فزاینده بر آن غالب شده است. ، متوقف شد و برهمین اساس باید خیر نگیزر بازنگشتن شد.

صلواتی عوامل ناامیدی اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را عامل اصلی مهاجرت دانش آموزان عنوان می کند و ضمن انتقاد از رفتارهایی مانند بحث آزادسازی مدرک تحصیلی می گوید: سن مهاجرت رو به کاهش است و اکنون خانواده ها در حال اعزام هستند. فرزندانشان بیرون بیایند.

** کیفیت بالاتر از خروجی مهاجران به ورودی مهاجران

بر اساس این گزارش، تعداد مهاجران ایران (بر اساس جمعیت ایرانیان مقیم خارج از کشور در سال 2020) از 232 نفر 54 نفر، تعداد مهاجران در ایران 23 نفر از 232 نفر، تعداد مهاجران در ایران 17 نفر است. 214، تعداد مهاجرت بالقوه جوانان (بین سالهای 2015 تا 2017) و فرارمغزها (در سال 2022) 106 از 177 است.

در حال حاضر رتبه ایران در پذیرش و اعزام مهاجر به جهان در سه ماهه اول است و رتبه پذیرش دانشجو و پذیرش دانشجو تقریباً برابر با کشور است، اما در شاخص هایی مانند رقابت پذیری استعدادیابی و مهاجرت، رتبه بندی شده است. در رده های پایین تر این موضوع به کیفیت ورود و خروج مهاجران به کشور اشاره دارد که نشان می دهد به دلیل عدم رقابت برای استعدادیابی، مهاجران خروجی از کشور کیفیت بالاتری نسبت به مهاجران ورودی به کشور دارند.

بر اساس آخرین آمارهای موجود که می‌توان از آن برای مقایسه بین‌المللی استفاده کرد، افزایش تعداد دانشجویان بین‌المللی در کشور و روند صعودی بازگشت متخصصان ایرانی، منجر به بهبود شاخص گردش مالی خالص نخبگان ایرانی شده است. 400 -) در سال 2016 به (+26607) در سال 2020 ثبت شده است.

این شاخص از تفاوت خروج دانشجویان ایرانی از کل دریافتی دانشجویان بین المللی و بازگشت متخصصان ایرانی خارج از کشور در جمعیت 100 هزار نفری به دست می آید. لازم به ذکر است که این شاخص کیفیت دانشجویان ورودی و خروجی و متخصصان بازگشته را در نظر می گیرد.

وضعیت مهاجرت دانشجویان ایرانی به خارج از کشور

جایگاه کشورهای برتر در شاخص رقابت پذیری جهانی نشان می دهد که جایگاه ایران در سال 2022 نسبت به سال گذشته 12 پله سقوط داشته و از 100 به 112 تغییر کرده است.

وضعیت مهاجرت دانشجویان ایرانی به خارج از کشور

ایران از نظر مناطق در بین هشت کشور برتر این منطقه در سال 2022 رتبه ششم را به خود اختصاص داده است. قزاقستان با رتبه 62، قرقیزستان رتبه 83، سریلانکا رتبه 92، هند با رتبه 101 و نپال رتبه 111، که بالاتر از ایران و پاکستان با رتبه 113 و بنگلادش در رتبه 122 قرار دارند.

** وضعیت جمعیت دانشجویان ایرانی در دانشگاه های برتر آمریکا و جهان

یکی از موضوعاتی که همواره در مبحث مهاجرت بین المللی در ایران مطرح بوده است، کیفیت دانشجویان و متخصصان ایرانی خارج از کشور است که به دلیل عدم دیدگاه آنها در این زمینه مورد انتقاد برخی افراد قرار گرفته است.

در این راستا یکی از شاخص های موجود برای سنجش کیفیت دانشجویان خروجی بر اساس داده های محدود موجود در زمینه مهاجرت بین المللی می تواند سهم پذیرش و حضور دانشجویان ایرانی در دانشگاه های برتر دنیا باشد. بر این اساس تعداد و سهم دانشجویان ایرانی در 25 دانشگاه برتر آمریکا که از بین 25 دانشگاه برتر جهان (بر اساس رتبه بندی QS در سال 2023) انتخاب شده اند تا حدودی می تواند گویای کیفیت دانشجویان ایرانی خارج از کشور باشد.

بر اساس اطلاعات سال مهاجرت به ایران، تعداد دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های برتر آمریکا همواره در سطح ثابتی (بین 246 تا 266) بوده است. بیشترین تعداد دانشجویان ایرانی در دانشگاه های برتر آمریکا با 266 دانشجو در سال 2015 و کمترین آن در سال 2017 با 246 دانشجو.

وضعیت مهاجرت دانشجویان ایرانی به خارج از کشور

** چاند شده میگرات كرде‌анд؟

بر اساس اطلاعات سازمان مهاجرتی ایران، در بررسی 20 کشور جهان، بیشترین جمعیت مهاجر ایرانی مربوط به امارات متحده عربی با 454 هزار نفر و کمترین آن مربوط به بلژیک با 13 هزار نفر است. پس از امارات، کشورهای آمریکا (397 هزار و 735 هزار)، کانادا (213 هزار و 160 هزار نفر)، آلمان (203 هزار نفر)، ترکیه (154 هزار و 965 هزار)، انگلیس (83 هزار و 531 هزار) ، سوئد (81 هزار نفر) و استرالیا (77 هزار و 780 هزار نفر) ) است. بر اساس آخرین داده های موجود از منابع سازمان های بین المللی، جمعیت ایرانیان مهاجر (متولد ایران) دو میلیون نفر برآورد شده است.

البته این عدد با آخرین آمار اعلام شده از سوی دبیرخانه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در سال ۲۰۲۰ که جمعیت ایرانیان مهاجر را حدود چهار میلیون نفر تخمین زده بود تفاوت چشمگیری دارد.

** مهاجرت های برگشتی

بر اساس اطلاعات سالنامه مهاجرت ایران، تحلیل یافته های گالوپ در سال 2018 نشان می دهد که تمایل به بازگشت در میان مهاجران ایرانی 1 درصد است که با میانگین جهانی 7 درصد فاصله زیادی دارد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا