اخبار استانی

پیش‌بینی برداشت ۳۸۰ تن سماق در گناباد

ايسنا/خراسان رضوی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گناباد از آغاز برداشت 1350 هکتار از این گیاه خبر داد و گفت: پیش بینی می شود تا پایان فصل برداشت سال های 1400 و 1401 حدود 380 تن سماق از اراضی کشاورزی برداشت شود. در گناباد

رمضانعلی قاسمی کرد در کیوگو با آسنا کرد کرد کرد کردیوگو با آسنا کرد: از سال ۱۳۹۶ کے کہہے کے کے کے ہےےے در کیبدار با کیریت در سماق در کانیک و زیرجان در روستای کانیک و زیرجان و آست آست است.

وی کرد: سطح زمین زیر کشت 1350 هکتار در شهرستان گناباد است و برداشت این محصول از اواسط ماه مهرماه آغاز شد.

قاسمی با اشاره به اینکه در فصل کاشت، برداشت و برداشت زمین برای اشتغال حدود 600 خانوار در تایوان فراهم شد، افزود: به منظور گسترش کشت این گیاه و با توجه به شرایط اقلیمی مساعد منطقه زیباد و خانه های توسعه سماق، سال گذشته بیش از 10 کلاس آموزشی ترویجی برای برداشت و فرآوری این محصول در منطقه برگزار شده است.

وی همچنین در رابطه با فروش این محصول در بازار خاطرنشان کرد: با توجه به ارگانیک بودن این محصول و اخذ گواهی بهداشت از آزمایشگاه های داخلی و همچنین از کشورهای آلمان و فرانسه، امکان صادرات سماق به نقاط مختلف دنیا وجود دارد. به ویژه روسیه، آلمان و فرانسه ارائه شده است. در حال حاضر به کشورهای حوزه خلیج فارس مانند امارات و عمان و همچنین کشور عراق صادر می شود.

پیش‌بینی توردین 152 تن عرگانیک سماق POUDER بری استراد و کیں کرینی

مدیر جهاد کشاورزی گناباد در پاسخ به این سوال که آیا زیرساخت های لازم برای فرآوری این محصول در شهرستان ایجاد شده است، تصریح کرد: طی سال های گذشته بیشترین فروش سماق به صورت خام بوده است. فروش بوده و تنها 10 درصد محصول تولیدی آسیاب شده و در داخل شهر مصرف می شده است که با ثبت شرکت تعاونی و ایجاد واحد فرآوری بهداشتی در خانه روستایی امکان فرآوری و تبدیل این محصول به پودر سماق وجود دارد.

قاسمی افزود: با جوانان روستا، دهیاران و شورای محلی، واحد فرآوری ساردین بهداشتی در این روستا راه اندازی شد و به منظور تکمیل چرخه تولید و افزایش سود و ارزش افزوده تولید. محصول، مقرر شد ساردین خام در روستا به فروش نرسد و محصول نهایی پس از فراوری و بسته شدن به بازار شود.

وی بیان کرد: در هل کاینت عرگانیک سماق کودر 300 هزار تومان می شود با توجه به تولید یک کیلو پودر از 2.5 کیلو دانه سماق، پیش بینی می شود امسال 152 تن پودر سماق ارگانیک برای صادرات و مصرف داخلی تولید شود. هماکنون یک خوشه سماق 75 هزار تومان خرید و فروش می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گناباد گفت: کاشت این محصول در مناطقی با میانگین بارندگی بالای 250 میلی متر در سال امکان پذیر نیست و کاشت آن در فصل زمستان توصیه نمی شود.

وی افزود: بیشتر مناطق کوهستانی مانند منازل، منازل و باغات برای کاشت سماق مناسب است و به استثنای کتابچه راهنمای کاشت گیاه در اراضی شیبدار، به ویژه احداث سیستم های آبی برای این گیاهان و آموزش استفاده کنندگان به رعایت اصول فنی. نکات، می توان از کاشت سماق درآمد خوبی داشت. با توجه به اینکه تمام هزینه های این گیاه در زمان کاشت و پس از آن به دلیل سازگاری خوب آن با محیط زیست انجام می شود، هر ساله فقط برداشت انجام می شود و تنها هر چند سال یکبار نیاز به بازسازی سیستم های آبی این گیاهان است. درختان.

درختی با نام علمی Rhus درختی کوهستانی است که میوه های زیبایی دارد و پس از له شدن میوه آن را به عنوان سس با غذاهایی مانند کباب استفاده می کنند و طعم آن به ترش می رود. فیدی سماق از راسته افراسانان(Sapindales) و تیره پیسته‌ایان(Anacardiaceae) است.

روستای خانیک از فیشتون بکش کاخک و در 32 کمیتری گونب کناباد وکیه شده است. در روستای کوهاستانی بتطبون سماق کیشور قبب است

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا