عمومی

پیش شرط‌های کلیدی برای توسعه روابط ایران و روسیه

اگرچه روسیه در قرون گذشته روابط مختلطی با ایران داشت و حتی کالاهایی را از سرزمین ایران به اشغال این کشور وارد می کرد. اما در سال های اخیر شرایطی به وجود آمده که در قالب همکاری و نزدیکی با روسیه به گزینه ای جدی برای ایران تبدیل شده است. واقعیت این است که روابط ایران و روسیه سابقه همکاری طولانی در موضوعات خاص مورد علاقه مشترک دارد و در نتیجه سیاست های آمریکا علیه ایران تقویت شده است.

در سال های گذشته نزدیکی و همکاری ایران با روسیه باعث شد تا بازار جهانی نفت قدرت بیشتری پیدا کند و البته با همکاری برخی دیگر از کشورها «اوپک گازی» نیز شکل گرفت تا کشورهای دارای این منبع استراتژیک. کنترل بیشتری بر قدرت، منابع و سود خود دارند تا به نفع خود باشند. از سوی دیر، تلاش آمریکا برای فراگیرتر کردن جهان و جهانی کردن نظام خود و جهانی کردن جهان با هر کشور ایران و روسیه مخالف است. بر آن اساس اینگی دیر ساکریک دو کیشور، بر آن اساس اینگ یک نیزم کانکتبی

و کوں با یک کے کے کریں آمریکا بوده است. منافع مشترک ایران و روسیه در بستن پایگاه های آمریکا و سایر کشورهای غربی در منطقه غرب آسیا، مقابله با تهدید داعش و تروریسم، جلب همکاری های نظامی و تسلیحاتی و در ماه های اخیر روسیه نیز تحریم‌های کشورهای غربی به دلیل حمله به اوکراین و تصمیم قرار دادن دو کشور در شرایط مشابه و تلاش برای مؤثرتر کردن تحریم‌ها، ایران و روسیه را به دلایل و انگیزه‌های دیگری به یکدیگر نزدیک کرد.

در این سال‌ها روابط ایران و روسیه با چالش‌های جدی مواجه بود. موضع نه چندان دوستانه روس ها در مورد پرونده هسته ای ایران و قطعنامه هایی که در سال های گذشته علیه ایران صادر شد، تاخیر در راه اندازی نیروگاه بوشهر، عدم تحویل اس 300 سامانه دفاعی به ایران، تلاش روسیه برای جلوگیری از حضور نیروی دریایی ایران در دریای کازر و دیر سلمه شده تا در در دریای زرای و دیر اسلامة ایران و روسیای و بودین ایران و روسیای و بودین ایران در کازر بود. این در در دریای دریای دریا در دریای ادیر اسلامع امعد امراد تا در مدر مدر ایران و روسیه و بدون آن بودون بودون دراء.

برخی از تحلیلگران معتقدند جمهوری اسلامی ایران به دلیل قدرت استراتژیک، ژئوپلیتیک و منطقه‌ای، جایگاه مهمی در سیاست خارجی روسیه دارد و این امر به روابط راهبردی ایران و روسیه کمک می‌کند. در این میان به ویژه توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و نظامی ایران و روسیه در سطح طایفه ای و ایجاد نقشه روابط راهبردی دو کشور، ضمن تامین منافع و امنیت دو کشور، موجب شده است. و تا حد جديد مي‌توادني بلوك قدرة انتيامريكايي در جهان را كند را كند.

در مقابل، برخی از تحلیلگران بر این باورند که روسیه برخلاف ایران، نگاه استراتژیک به تهران ندارد. این کشور به دلیل پیروی از رفتار سایر کشورها، به دنبال منافع ملی خود است و از آنجایی که سیاست خارجی ایران همواره با غرب و به ویژه با آمریکا در تنش است، مسکو در شرایط عادی (نه در شرایط کنونی) حضور ندارد. جنگ با اوکراین است) اعتبار و وزن بین‌المللی او را بر پشت چنین موقعیت‌های تنش‌باری گذاشته و ارتباطات او را با آمریکا و سایر نقاط جهان مختل می‌کند. همچنین روسیه روابط گسترده ای با رژیم اسرائیل و کشورهای منطقه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی دارد و روابط راهبردی این کشور با ایران که رویکرد تنش آمیزی به این بازیگران دارد، طبیعتا اثرات منفی بر روابط و سود مسکو خواهد داشت. در اين زمينه. بنابراین بر اساس دیدگاه این گروه، امکان اجرای روابط راهبردی بین دو کشور وجود ندارد.

در جمع بندی و تحلیل نهایی این نظرات و دیدگاه ها باید گفت که در حوزه روابط بین الملل، توسعه روابط با کشورها و پرهیز از انزوای استراتژیک، این مهارتی است که از دیپلمات های همه کشورها انتظار می رود. و جمهوری اسلامی ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین گسترش روابط با کشورهای قدرتمند غیرغربی مانند روسیه و چین نیز به طور کلی مثبت بوده و سودهای پایداری دارد. با این وجود؛ دیپلمات های ایرانی باید دو اصل اساسی را در توسعه روابط بین الملل از جمله روابط با روسیه در نظر بگیرند.

প্র্ত্য ক্যাক কাক্যান অ্য়্য্যান্য্য্য্যা “নিবাদ্য মেন ক্মা ক্ম্র্গেমামামান দ্র ব্দ কিক কিকা কির্র বাচ্যান” ؛ به عبارت دیگر، توسعه روابط باید متوازن باشد و طیف وسیعی از کشورها و بازیگران مختلف را شامل شود. در شرایط عادی و اضطراری می توانیم از مزایای گسترده و متنوع این گونه روابط بهره مند شویم و هیچ کشوری نمی تواند آنها را تحت فشار و انزوا قرار دهد.

dom که باید از پتانسیل ها و توانمندی های داخلی مانند به روز رسانی زیرساخت های انرژی، گسترش مسیرهای ترانزیتی و تلاش برای فعال سازی آن ها در سطح منطقه ای و جهانی، افزایش تولید محصولات استراتژیک کشاورزی و صنعتی و … گسترش و بهره برداری بهینه شود. و بازیگران منطقه ای و بین المللی مرتبط با کشور، روابط خارجی را با همه کشورها از جمله روسیه به گونه ای سامان دهند که دوری از ایران، بد نیت و اعمال فشار بر کشور، ضرر و زیان جدی به سود آنها نیز وارد کند. و لااقل نقولة به تطبیق الولین بلاستان به ساعة کینی بروند

* رئیس موسسه آموزشی

دکمه بازگشت به بالا