عمومی

پیک هفتم کرونا پس از نوروز می‌آید؟

با وجود آزادبودن سفرهای به شرط تزریق دز سوم نگرانی‌هایی درباره اوج‌گیری دوباره نوروز پس از آن

به گزارش اخبار استانی، روزنامه جام جم «تا پایان سال 17 روز بیشتر باقی نمانده است و با توجه به چراغ سبز ستاد ملی مقابله با سفر به مسافرت، خیلی ها این روزها برنامه ریزی برای سفرهای نوروزی دارند. این در حالی است که هنوز حدود تا هشت میلیون نفر در برابر شش واکسینه نشده‌اند. با این که بخشی از این آمار مربوط به حوزه کودکان و دانش‌آموزان است اما تخمین‌های اولیه نشان می‌دهد بین یکونیم تا دو میلیون پلاک خودرو متعلق به رانندگانی است که واکسینه‌نشده و تردد آنها ممکن است به شناسایی دوباره دامن بزند. در این بین مبارزه ملی با تاکید بر این است که یک میلیون تومانی برای هر 24 ساعت تردد برونشهری این افراد می توانند مانع از تردد آنها شوند و دوباره از آن خارج شوند. با این حال با توجه به این که هیچ برنامه ای برای کنترل وضعیت تزریق واکسن سرنشینان خودروها اعلام نشده و سازوکار مشخصی در این رابطه وجود ندارد، تحقیقات حوزه از این بابت بررسی می کنند.

سومین تعطیلات نوروز با سفر

30 بهمن ماه 1398 زمانی بود که نمایندگان در ایران اعلام شد و از آن مردم بسیاری از این بیماری را تشخیص دادند که با ترس از مرتکب شدن به این بیماری بودند، اگر به رعایت نکاتی توجه کنند که از سوی دیگر وزارت بهداشت اعلام می شود و دنبال آن هستند. از سفرهای نوروزی نیز کنسل شد. همچنین آن زمان به منظور جلوگیری از گسترش بیماری در کشور، بیش از حد از استانها اعلام کردند برای حفظ جان شهروندان از حضور شهروندان نوروزی در استان خود جلوگیری می کنند و مراکز اقامتی و اقامتی را به روی مردم بستند. به این شکل در نوروز ۱۳۹۹ برای اولین بار، تعداد قابل توجهی از مکان به جای حضور در سفرهای نورز

بنا بر اعلام وزارت راه و شهرسازی در نوروز 99 به نسبت سال قبل از آن، میزان سفرهای ریلی 94درصد، سفرهای جاده ای با ناوگان حملونقل عمومی 75درصد و سفرهای هوایی70درصد کاهش یافتند. دومین نوروزی اما رنگ و بوی دیگری داشت. با این وضعیت بیماری در کشور وخیم اعلام شد و شرایط بسیار زیادی از شهرها قرمز یا نارنجی اعلام شد و این وضعیت از وضعیت وخیم در کشور داشت، بسیاری از مردم که مدتها از ترس بیماری در خانه باقی مانده بودند، در خانه بودند. ماندن نداشتند و اینگونه شد که با آغاز سال ۱۴۰۰ سفرهای نوروزی به شکل غیر معمول آغاز شد.

در شرایطی که هنوز رنگ‌بندی مناطق مختلف کشور برای سفرهای نوروزی به صورت رسمی اعلام نشده بود، حسن روحانی، رئیسجمهور وقت، با سخنانش مبنی بر این که همه استانها شرایط خوبی دارند، سبزه سفرها را روشن کرد. در این زمان حتی جریمه یک میلیون و 500 تومانی ستاد ملی مقابله با ورود یا خروج از شه را که از بیش از دورزدن قانون را آغاز کرده بودند.

از عبور از جاده های فرعی و مخدوشکردن پلاک خودروها تا درگیری با ماموران خودرو پلیس راهور و کرایه تریلی حتی برای رساندن گرانقیمت ها و لاکی به مقصد، همه راهکارهایی بودند که افراد قانونگریز برای سفرکردن از آنها استفاده می کردند. بنا بر آمار اعلام شده از سوی مرکز مدیریت راه های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، ترددها در ایام نوروز 1400 در مقایسه با نوروز سال قبل آن 93درصد افزایش یافت.

این آمار از روز 20 اسفند 139 همزمان با آغاز طرح نوروزی وزارت راه و شهرسازی تا پایان روز 14 فروردین 1400 ثبت و نشان می دهد در این زمان به طور متوسط ​​روزانه یک میلیون و 779 هزار و 886 خودرو در معابر کشور ترد شده است. آن زمان به دلیل انجام شدن واکسین کامل، بار دیگر به تعداد افراد مبتلا به بیماری با شرایط وخیم اضافه شد و بیمارستان های کشور پر شد از تعداد بیماران با شرایط وخیم که نیازمند تخت های خالی در بخش مراقبت های ویژه بودند.

اکنون اما بیش از دو سال است که از بیماری بیماری در کشور می‌گذرد و ۱۴۰۱ سومین نوروزی نوروزی خواهد داشت. با این‌که وضعیت واکسیناسیون در کشور در حال حاضر روند مطلوبی را طی می‌کند اما تاکید بر توجه به این موضوع است

یشبینی بحران در جاده‌ها

شرایط آسان سفرهای این‌ها باعث ایجاد نگرانی می‌شود که آیا نهاد مسئول در حوزه نوروزی می‌تواند مانع سفرهای نوروزی شود که هر سه دز و آکسن خود را دریافت کنند. علیرضا اسماعیلی، عضو هیأت علمی دانشگاه پلیس، در این باره به جام جم میگوید: گفته می شود پلیس به چه صورت هوشمند است که دز سوم واکسن خود را دریافت نمی کند، جریمه کند و باید این طرح را ببیند تا حدی را که تهدید کند و بازدارنده باشد. بود.

وی می‌افزاید: بدون شک اگر در سومین سال ورود به کشور سفرهای نوروزی از سر گرفته شود، شاهد م. مردم بعد از دو سال در خانه ماندن می‌خواهند به سفر بروند و در مسیر جاده‌ها با بحران روبه‌رو ش.

عضو هیئت علمی دانشگاه پلیس از جاده‌های شمالی، جاده‌های منتهی به شهرهای زیارتی و جاده‌هایی که مسیر تردد به شهرهای جنوبی هستند، به عنوان مهمترین مناطق یاد شده که پذیرای مسافران نوروزی خواهند بود.

اسماعیلی با اشاره به مرزهای محدود جاده‌های کشور می‌گوید: باید بپذیریم جاده‌های کشور محدودی و طبیعی است اگر بین و مسیرها و تعداد سفرهاست همان، حفظ شود، ماموران پلیس راهور با مشکل مواجه شوند. در این بادهه بارندگی یا تبدیل شدن به بحران دوچندان بسیاری را در تجرافیکهای وادهای خواهند کرد.

وی تردد خودروها بر اساس طرح زوج و فرد در جاده ها یا تغییر زمان تعطیلات شاغلان در ادارات دولتی با سایر افراد را از جمله راهکارهایی دانست که می تواند مانع از تردد جاده شود. بدون شک در دو سال گذشته منطقه گردشگری با آسیب های جدی روبهرو بوده و تعداد زیادی از فعالان در این بخش تعطیل شده اند اما این مسائل نباید باعث ایجاد سفرهای نوروزی با هر شرایطی شود. ایران اکنون در یک و رعایتنکن از سوندان در سفرهان نوروزی نوروزی نوروزی نوروزی نوروزی نوروزی نوروزی نوج موجی از سفر در کشور است.

اما و اگرهای سفرهای نوروزی ۱۴۰۱

بر اساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، تا روز گذشته 62 میلیون و 930 هزار و 147 نفر دز اول، 55 میلیون و 553 هزار و 147 نفر دز دوم و 23 میلیون و 356 هزار و 372 نفر، دز سوم واکسن را تزریق کرده اند و مجموع. واکسنهای تزریق شده در کشور به 141 میلیون و 839 هزار و 666 دز رسید.

در این شرایط اما یک پیام توییتری از عباس شیرواژن، تشریفات ششم ستاد ملی مقابله با تنش در رابطه با جلوگیری از نسبی بیماری و از سرگیری سفرهای استانی مشروط به این موضوع که شهروندان هر سه دز واکسن را دریافت کنند، کافی بود تا برنامهریزی های بیماران را دریافت کنند. برای تعطیلات عید نوروز این بارات بدون دغدغه های گذشته از سر گرفته شود.

اکنون شهروندانی که طی دو سال قبل با سختگیری های زیاد ستاد مقابله با جلوی سفرهایشان تا حدود زیادی گرفته شده بودند در تعطیلات عید نوروز 1401 می توانند آسانتر از سالهای قبل سفر کنند.

بنا بر اعلام کمال هادیانفر، رئیس پلیس راهور پیشبینی می شود 50 تا 57درصد افزایش ترددها در ایام نوروز 1401 نسبت به مدت مشابه سال جاری بین را تجربه می کنیم و با این شرایط فراهم می کنیم برای سفرهای ایمن نوروزی به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری های خاص. در کشور، موضوعی است که باید به آن توجه شود.

در حال حاضر برای جلوگیری از سفر افراد واکسنگریز، سامانه ای تحت عنوان مدیریت تبادل اطلاعات در حوزه مدیریت وسایل هوشمند راه اندازی شده است که با این سامانه جلوی افرادی که اقدام به تزریق واکسن ساخته شده است، کمک می کند.

در فاز نخست بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، تصاویری که از 1700 دوربین بین شهری و 127 دوربین شهری احصا می شود، ملاک عمل قرار می گیرد.

افراد در حوزه بهداشت و درمان کشور همواره تاکید می کنند که تزریق سه دز واکسن در کاهش بیماری به شدت تاثیرگذار است و باید اقدام به تزریق سه دز واکسن بهتر از هرچه سریعتر نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.

بابک عشرتی، متخصص اپیدمیولوژی در این باره به جام جم میگوید: ستاد مبارزه با سفر، تزریق سه دز واکسن را شرط اصلی سفرهای نوروزی اعلام کرده است و اگر این شرط بهدرستی اجرا شود تصمیم درست خواهد بود که تا حدود زیادی جلوی پروازهای جدید را انجام دهد. رونا در کشور را می‌گیرند. درخواست ما این است که تا حد امکان مانع از سفرهای افراد شود که هنوز اقدام به تزریق واکسن نک.

وی معتقد است اگر کشور سفررفتن را بدون مانع اعلام کند بهتر است آموزش‌های لازم به منظو ر در شرایط تفریحی بهترین نوع سفر، مسافرت و معاشرت تنها با اعضای خانواده است و توصیه می شود از حضور در مراکز سرپوشیده یا حضور در دورهمی ها خودداری کنند.

این متخصص اپیدولوژی با تاکید بر این که ویروس‌های نوروزی نشان می‌دهند که می‌توانند جهش‌های وجود داشته باشد، می‌گوید: احتمال سویه‌های جدید همچنان وجود دارد و با توجه به این موضوع که این سرایتپذیری بسیار بالاست، ویروس‌ها بعد از تعطیلات عید آینده شاهد هستند. مختصری از بیماران کشوری در بیمارستان‌ها نباشیم.

بیعتگردی و بومگردی، چاره کار

با این که از زمان خود بیماری بیماری، منطقه گردشگری، تحت تأثیر این بیماری قرار می گیرد اما فعالان حاضر در این حوزه هستند که باید مسافرت های ایمن مانند بومگردی یا طبیعت گردی را در دستور کار قرار دهند.

ناصر رضایی، عضو پژوهشکده گردشگری، با اشاره به آماده‌بودن کشور برای سفرهای نوروزی به جام جم می‌گوید: در حال حاضر برای جلوگیری از سفرهای جدید بیماری سفر در کشور، باید مسافران به سفرهای طبیعتگردی یا بومگردی با تعداد محدود سوق داده شوند. این دو نوع گردشگری می‌تواند تا حدود زیادی بر روی رونق گردشگری در کشور شناسایی بیماری‌های پزشکی ش

وی بهترین نحوه سفر در شرایط فعلی مسافرت با خودروهای شخصی است، زیرا یک خانواده که همیشه با یکدیگر در ارتباط هستند، کمترین خطر را برای هم دارند.

همچنین به گفته وی، استفاده از اتوبوس یا هواپیما برای سفر به مراتب خطر بیشتری برای سلامت مردم به همراه خواهد داشت و این نوع سفرها باید به حداقل برسند.

این عضو پژوهشکده گردشگری می‌گوید: بدون شک تاثیری که بیماری بر چرخه گردشگری کشور داشت در هیچ. هتل ها، سرمایه گذاران فعال در حوزه گردشگری، آژانس های مسافرتی، افراد شاغل در مورد پذیرش از افراد، شرکت های حمل و نقل و حمل و نقل مسافران و حتی خرده فروشانی که اقدام به فروش سوغاتی میکردند، همه در ایام آسیب دیدند و افراد زیادی کار خود را از دست دادند.

از نظر این کارشناس فعال در حوزه گردشگری، حمل و نقل هوایی خطرناک ترین نوع حمل و نقل در ایام عید نوروز است و باید برای این موضوع تدابیر ویژه حمل و نقل شود. شرکت‌های متأسفانه فعال در حوزه حمل‌ونقل هوایی از کمترین توان برای سوار شدن در هواپیماها استفاده می‌کنند و با توجه به سرعت انتشار پرواز، این موضوع می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

وی درباره مسائل مطرح شده از سوی مقابله با مقابله با تهدید مبنی بر جلوگیری از سفر افراد واکسینهن، میگوید: در حال حاضر کنترل تمام امور مردم با کد ملی امکان پذیر است و در شرایطی که اعلام شده است که هنوز سه ماه از تزریق دز سوم واکسنشان نگذشته است. هم می‌توان راهی سفر کرد و به جمع واکسینه‌شدگان کامل بپیوندند و باید در اماکن گردشگری و مبادی.

در شرایطی که تزریق هر سه دز واکسن شرط اصلی سفر در اعلام شده نوروز 1401، نگرانی هایی برای افرادی که به طور کامل واکسینه شده اند نیز وجود دارد که مبادا پلاک خودرویشان به اشتباه جریمه می شود.

تیمور حسینی، جانشین پلیس راهور ناجا در این میگوید: برابر با تصویب ستاد ملی مقابله با مشکلات، افرادی که سه دز واکسن دیگر را برای سفر به شهرها در هیچ نوروزی محدودیتی ندارند، انجام دهند. حتی اگر شهرها در شرایط تخفیفی باشید. شرکت را که دزهای کامل واکسن را تزریق کرده و می خواهند برای نوروز عازم شهرهای دیگر می شوند، نیازی نیست مشخصات خود یا پلاک خودروی شخصی در سامانه های ثبت کنند. دوربین های هوشمند جاده ای شماره پلاک خودروها را ثبت کرده و اگر مالک خودرو سه دز واکسن را تزریق کند، تردد و سفرش غیرمجاز تلقی شده و روزانه یک میلیون تومان جریمه خواهد شد.

با وجود اعلام حسین قاسمی، دبیر کمیته اجتماعی، امنیت و مدیریت ستاد ملی مقابله با پلیس، مبنی بر استعلام و اکسیناسیون افراد سفری و سفری آنها بر اساس کد ملی برای جلوگیری از افراد واکسنزده یا مبتلا به بیمارستان، باید این تصمیم جدید بهدرستی اجرایی می شود. یا این که سرنوشت آن مانند سرنوشت طرح نه‌چندان موفق شد ترد شبانه خواهد بود. ممکن است با وجود نظر گرفتن جریمه یک میلیون تومانی برای هر 24 ساعت ترد مالکان خودروهای شخصی که سه دز واکسن را وارد کرده و این طرح را به گونه ای انجام دهد که نباید تاثیرگذار باشد. هر چند از سوی مرکز اطلاعات و ارتباطات سازمان مدیریت بحران پیشنهاد شده است که قبل از شروع سفرهای نوروزی به افرادی که هنوز واکسن تزریق نشده اند داده شده است که ممنوعالسفر هستند اما با وجود این هنوز ابهاماتی برای تردد شهروندان واکسن وجود دارد. برای مثال هنوز اعلام نشده است که نهادهای نظارتی که کد ملی راننده یک خودرو را کنترل می کند چگونه قرار است وضعیت تزریق واکسن سرنشینان خودروها را کنترل کنند.

می شود از مجموع 1800 دوربین ثبت تخلف، 85 درصد این دوربین ها یعنی معادل 1600 دوربین دوربین به کار و فعال هستند، همچنین 884 دوربین های نظارتی نیز ازسوی راهداری فعال بوده اند و این موضوع نیز می تواند به عنوان عامل بازدارنده باشد. سفرهای نوروزی افراد واکسینه نشده باشد. تصمیم‌گیری‌های جدید تصمیم‌گیری شده از سوی ستاد ملی مقابله با مقابله با تصمیم‌گیری برای ازسرگیری سفرهای نوروزی در 1401 و همکاری سایر نهادهای نظارتی و مدیریت با ستاد ملی مقابله با اقدامات، ممکن است مانع از سفرهای افراد واکسینه‌نشده شود یا این که قانون‌گریز بار دیگر شگرف باشد. برای فرار از قانون پیدا کنند و با رفتارهای پرخطر خود برای سایر افراد و کادر درمان دردسرساز شون.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا