اخبار استانی

چالش‌های گذار از مادرانگی سنتی به مدرن

ايسنا/خراسان رضوی اگر مادر هستید، احتمالا بارها بین دنیای خود و فرزندانتان احساس کرده اید. یا حرف هم را نمی‌شوید یا پیک نیمی‌کودین به خوبی می‌شود و می‌گوید. این موضوع ریشه بسیاری از درگیری ها، تنش ها و دودستگی هایی است که در روابط والدین و فرزندان به وجود می آید که نمی توانند دنیا را به خوبی درک کنند.

مادری که در محیطی سنتی به دنیا آمده، بر بسیاری از کلیشه های جامعه غلبه کرده و احساسات سرکوب شده زیادی دارد، چگونه می تواند در دنیای مدرن که سرعت تغییرات آن اینقدر سریع است، مادری مطلوب و کافی برای فرزندش باشد؟ آیا نسخه ای به روز شده توسط مادر وجود دارد که خود و فرزندانش را راضی نگه دارد؟ اینها متقابل گفتوگوی آسنا با فریده مدرسزاده، فیک کے کے و فیکر وشتوکهای محرت فردزپروری است.

و در پاسخ به این سوال که نقش مادر در گذشته دارای کلیشه هایی نیست که مانعی بر سر راه فرزند پروری ایجاد کند، چگونه می توان این موانع را توضیح داد و برطرف کرد؟ ایکرد کرد: به میرسد به میرسد در کیپر که میخواهد باشد.

20 سال پیش دست مادران برای رویارویی با نسل جدید خالی ماند

وی افزود: حالا اگر در مسیر تربیت فرزند هستید، همه آنها و سیستم آموزشی اعم از مادر و معلم و جامعه در یک مقطع زمانی نقش مادر را بازی نکنید و تربیت نکنید. یک انسان بالغ برای همه سنین یا حداقل به قول امام رضا (علیه السلام) وقت آن رسیده است، طبیعی است که اجرای کلیشه یک مادر 20 سال پیش، امروز دست مادر را در برابر نسل جدید خالی می گذارد.

این مجری کارگاه های مهارت فرزند پروری افزود: ورود به عصر مدرنیته و تحول ارتباطات و انفجار اطلاعات، سرعت تحرک نسل ها را افزایش داده است در صورتی که قبلا شکاف نسلی مثلاً 25 سال در نظر گرفته می شد. امروز صحبت از دهه هشتم و نهم است و این سرعت در ایجاد تفاوت و حتی فاصله بین مادران دیروز و امروز موثر است.

وی با اشاره به اینکه مادری در روزگار خورشید احتمالاً قصد خودکشی دارد، ادامه داد: یک مدل قبلی برای زندگی وجود داشت و یک مدل جدید وجود دارد که مادر با رها کردن الگوی قدیمی و فداکاری، آن را داشته است. رد کرد و مدل جدید را پذیرفت.» اما مادر امروز هزار و یک انتخاب برای سبک زندگی خود دارد. از انتخاب فرزندان کودکان تا انتخاب مدارس، سبک های آموزشی و … .

این جامعه فعال افزود: اکنون نمی توانید این انتخاب ها را تنها با یک پرداخت مدیریت کنید. در عین حال مواجهه کودک با دنیای امروز نیز با دیروز کودک متفاوت است و این خود تفاوت های چشمگیری در جهان بینی کودک و والدین ایجاد می کند. کودک امروز هیچ مفهومی از دنیای بدون تلفن همراه یا دنیای بدون اینترنت و رسانه ندارد. این تغییرات خود باعث ایجاد نیازها و تمایلات متفاوتی در کودک می شود که احتمالاً در دنیای ذهن مادر شناخته شده نیست و یا خوش بینانه مورد توجه قرار گرفته است.

مدرس زاده در پاسخ به این سوال که یعنی مادر کم شده یا حاشیه دارد؟ تفاوت دیروز و امروز در این ویژگی چیست؟ گفت: تاکید می کنم که در شرایط مادر باستانی نیستم. بلا تولهم این است که فهم و یدیت قرآن عز مدری یروز و مروز كنم كنم.

مادر امرروزی نقش های متفاوتی را تجربه می کند

این مجری کارگاه های مهارت های فرزند پروری خاطرنشان کرد: شاید وضعیت زن سنتی به گونه ای بود که در نظام مردسالاری گذشته، هویتی جز همسر و مادر برای او میسر نبود و به همین دلیل خود را فدای هیچ چیز نمی کرد. خدمت در تربیت فرزندش در جهت تحقق آرزوها و آرزوهایش و نمی خواهم پسرش زندگی اش را تکرار کند. به عبارت دیگر، مادری که دائماً نقش های متفاوتی را تجربه می کند، این توانایی را دارد که فرزند خود را مستقل تربیت کند و دیگر به دنبال رویاهای برآورده شده خود نیست و احتمالاً نیازی به خودکفایی با آن تعریف از گذشته ندارد.

वी दर बेश एन सवाल कहा है एन आमर बा जेडी चालाय ज़ी अगा अगा ज़ेशन ज़ेशन देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें देखें بیان کرد: بیشتر اوقات وقتی لوازم برقی یا حتی لباس نو می‌خریم، کاتالوگ یا برچسب آن را با دقت مطالعه می‌کنیم، اما به ندرت پیش می‌آید که کسی قبل از بچه‌دار شدن به شرایط آموزشی فکر کند و برای آن آماده شود. می خواهم به شما بگویم که با انسانی روبرو هستم که تمام نیازها، نیازها و آرزوهای یک پدر و مادر را دارد. آیا ما با تمام امنیت وجود خود آشنا هستیم؟ آیا همه ابعاد روانی که ما قبول داریم برای خودمان است؟

کم کم دارم از خودم دوری می کنم

این معلم با بیان اینکه فاصله من با فرزندانم از فاصله من با خودم شروع می شود، تاکید کرد: برای والدین صحیح، بهتر و کمتر سردرگم به خودشناسی نیاز داریم. ما باید پدر و مادر فرزندان خود باشیم و ذاتاً خودشناسی مستلزم علم و آگاهی و مهارت است و در این مسیر به راهنمایی و تخصص و مطالعه و یادگیری نیز نیاز است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا