عمومی

چرا ایران پیشوای جریان جهانی مقاومت است؟

راههای راههای که حزبا … لبنان امروز طی کرده و پیروزی بزرگی که به دست آورده است، مرهون مجاهدت و تلاشهای شهدایی است که از جان خود برای رسیدن به هدفها این گروه، یعنی بیرون راندن از سرزمینهای اسلامی و آزادی قدس شریف. شتند. یکی از برجسته ترین شخصیت های تاریخ حزبا … که از بنیانگذاران، فعالان و شکل دهندگان اندیشه مقاومت در این جنبش بزرگ اسلامی می شود، شهید سیدعباس موسوی است; مبارزی بدون مرز که سالهای عمر خود را صرف نبرد بیامان با رژیم غذایی و استکبار جهانی در دنیا کرد.

به گزارش اخبار استانی، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: شهید موسوی شاگرد برجسته شهید محمدباقر صدر و اپ اخ. او بعد از برخی از سستیها در میان جریانهای مبارز شیعه لبنان که در پی ناپدیدشدن امام موسی صدر به آن بود، با همکاری دوستانی مانند شهید شیخ راغب حرب، سید حسن نصرا … و … دست به تشکیل حزبا … لبنان زد. روحی که امروز، وزنه‌های سنگین در معادلات منطقه‌ای را می‌سازد، می‌شود وحشتناک دایمی و دیدنی‌ها. شهید موسوی، تقریباً با همه جریان‌های مبارز مسلمان در ارتباط بود. مجاهدان افغانستانی که با نیروهای شوروی میجنگیدند، مبارزان فلسطینی، مبارزان عراقی که علیه صدام هستند. او‌ویژگی‌های یک فرمانده پرشور و تیزبین را داشت و به همین دلیل، دبیرکلی حزب‌ا … لبنان را برعهده گ. موجی که شهید موسوی ایجاد کرد، چنان توفنده و تأثیرگذار بود که باعث شد زودتر در رژیم غذایی فهرست ترور ایجاد شود. او روز ۲۷ بهمن سال ۱۳۷۰، در حالی که در مراسم سالگرد شهید شیخ راغب حرب، به سوی بیروت بازمی‌گشت، تون. نها خودروی وی را، با راکت بالگرد هدف قرار دادند و در این اقدام، همسر و فرزند خردسال شهید مو. آیتا … خامنه های در دیداری که حدود یک ماه بعد از شهادت سیدعباس موسوی، با اعضای مرکزی مرکزی حزبا … لبنان بودند، به ویژگی های شخصیتی وی اشاره کردند و گفتند “مرحوم شهید سیدعباس موسوی شخصیت برجسته بود; در او خصوصیات بسیار خوبی با هم جمع شده بود. دین و تقوا و متانت را، با هوش و شجاعت همراه کرده بود. ما فداکاری او را در صحنه‌های لبنان تجربه کرده بودیم. ما در این جا خودمان از نزدیک جوش و خروش و همّ و غم او را برای موضوع لبنان لمس کرده بودیم. من آن روزهای سخت و محنتبار درگیری های داخلی لبنان را فراموش نمی کنم که آنها اینجا پیش ما آمدند و تقریباً هفت ساعت با ما در یک جلسه نشست، برای اینکه به نتیجه برسیم; و من می‌دیدم که چقدر ایشان پُرخروش و مهتم به مسائل مردم و مجاهدان بودند. خداوند او را رحمت کند و با اولیایش محشور کند و به این مظلومیتی که علاوه بر شهادت برای او پیش باشد.

درباره این مصاحبه

اما درباره مصاحبه پیش روی شما ; این مصاحبه، گفت‌وگوی اختصاصی روزنامه خراسان با شهید سیدعباس موسوی است. مصاحبه‌ای که در ۲۳ آذرماه سال ۱۳۶۶ و در صفحه ۶ روزنامه منتشر شد. آن مرحوم برای شرکت در همایش با عنوان “امنیت و قداست حرم”، با موضوع شرایط حاکم بر حرمین شریفین در مکه و مدینه، به ایران آمد و علاوه بر این کنگره، در نشست مهمانی که برای آشنایی و هماهنگی میان مبارزان مسلمان در سراسر کشور دنیا برگزار شد، شرکت کرد. در این کنگره، یکی دیگر از اعضای ارشد حزب‌ا …، یعنی آیت‌ا … عفیف نابلسی نیز، وی را همراهی می‌کرد. خبرنگار خراسان، فرصت را مغتنم شمرد و با طرح سوال‌هایی، دیدگاه‌های این رهبر بزرگ حزب‌ها … را در د ر نکاتی که باید هنگام مطالعه متن مصاحبه به آن توجه داشته باشید، از این قرار است:

نخست: بحث اصلی مصاحبه درباره موضوع اداره حرمین شریفین و فقدان صلاحیت آل‌سعود در این زمینه. پمی پیش از برگزاری این کنگره، واقعه خونین مکه اتفاق افتاد و زائران حرم امن الهی، توسط عوامل رژی. شهید موسوی، دیدگاهی بدون تعارف و صریح دارد که نشان‌دهنده اعتقادات انقلابی او و دغدغه‌هایش است.

دوم: نگاه ویژه شهید موسوی به امام خمینی (ره) و دانستن اطاعت از دستورهای ایشان و نیز، اعلام رهبری امام بر همه جنبشهای آزادیبخش و مردم آزاده، ریشه در دیدگاههای گذشته و آشنایی کامل شهید موسوی با اندیشه امام دارد. او هنگام تبعید خمینی (ره) در نجف، دیدار ایشان رفت و پس از دیدار با امام‌های اولیه حضار. یکی از این دیدارها، سه ماه بعد از این مصاحبه، در ۹ اسفند ۱۳۶۶ انجام شد.

سوم: شهید موسوی در سخنان خود، مقاومت و جهاد را اصلی ترین وظیفه هر مسلمان در مقابله با وجود استکبار میداند و همین روحیه را در میان مبارزان حزبا …، باعث شاخص بودن آنها در میان گروه های دیگر میشمارد. این در حالی است که در آن زمان، هنوز حزب‌ها … دوران شکل‌گیری خود را پشت سر می‌گذاشت و تا ورود به مرح. اما گویی شهید موسوی، آن‌چه را که دیگران در آینه می‌دیدند، در خشت خام می‌دیدند. اعتقاد او به پیروزی در این مسیر را باید یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین بخش‌های مصاحبه با روزنامه.

فت‌وگوی اختصاصی خراسان با رهبران حزب‌ا … لبنان

دلایلی که خوانندگان محترم مستحضر هستند، مدتی پیش از جمهوری اسلامی ایران کنگره بررسی وضعیت و امنیت حرم و همچنین، هسته های مقاومت حزبا … در تهران در برپا شد که طی آن شخصیت های مسلمان و انقلابی مختلف به بحث و بررسی پیرامون مسائل و مشکلات مربوط می شود. حمله به حرمین شریفین و عملیات ضداستکباری مسلمین پرداختند. در همین رابطه مصاحبه ای ترتیب دادیم با دو تن از شرکت کنندگان در این مراسم، برادران سیدعباس موسوی و عفیف النابلسی از رهبران حزبا … لبنان که ترجمه آن در ادامه نظر شما عزیزان میگذرد.

برادر سیدعباس موسوی در پاسخ به سوال ما پیرامون نتایج کنگره امنیت و قداست حرم ، اظهار داشت: در ای. از جمله شخصیت‌هایی از ۴۳ دولت اسلامی شرکت کرده‌اند. این گروه‌ها و انجمن‌ها و احزاب اسلامی همگی از رهبران مسلمین جهان و ملت‌های اسلامی و مراکز اساسی. نگره و قداست حرم از بسیار مهمی بود. البته این اجلاس باید قبل از کشتار خونین در مکه مکرمه ترتیب می‌یافت. به دو الاسی و اولا به و اطر اطر اهم برای امت اسلام، امت کداوند تبارک و تعالی در الحرام را «قیام للناس» معرفی می کند. نین موقعیت عظیمی برای مکه مکرمه، امت اسلام را بر آن داشته تا در مورد قداست و امنیت حرم بح‌ و وگ. دوما، طی سالیان گذشته خیّی آلسعود نسبت به مردم و نسبت به قضایا و جریاناتی که در عالم روی داده، خصوصیات فلسطینی اشغالی که از اهمیت زیادی برای امت اسلام است، به عنوان خائن تبدیل شده و آلسعود به جهان اسلام شناسانده شده است. به خاطر اين دو دليل، بهتر بود كه اين كنگره اسلامي را پيش از اينكه آل سعود مرتكب چنين جنايتي بود.

به هر حال امت اسلامی باید سردمداران آلسعود را که در رأس ادارات حرمین شریفین قرار دارند، به خاطر چنین کشتار بیرحمانه های زندان را می کنند و از این رو ما اجلاس را بسیار مهم می کنیم. این کنگره می‌تواند نتایج پرباری را به دنبال داشته باشد. نتایج در خصوص موضوع حرم و همچنین، درباره امت اسلامی. آلسعود به دلیل در اختیار داشتن حرمین شریفین، مدعی رهبری جهان اسلام شده است، اما آنها سخت سرسپرده آمریکا هستند و میخواهند جهان اسلام را دو دستی تقدیم آمریکایی ها کنند. این هدفی است که آل‌سعود آن را تعقیب می‌کند. اما به خدای برتر این کنگره از امام خمینی حفظها … را به عنوان رهبر مسلمین آزاده جهان معرفی کنید و پیشوای جمهوری اسلامی را در جهت مقاومت به تصمیم گیری کنید. لسعود شایستگی اداره حرمین شریفین را ندارند. نها حرمت این مکان مقدس را شکستند و ساخت این مکان مقدس را در نظر نگرفتند. تمام شرکت‌کنندگان کنگره تهران، درباره بی‌لیاقتی آل‌سعود متفق‌القول هستند و به جماعت رسیدند.

برادر سیدعباس موسوی در پاسخ به سوال دیگری درباره نتایج اجلاسیه هسته های مقاومت حزبا … که در تهران برگزار شد و همچنین وضعیت لبنان، گفت: به فضل خدای برتر این اجلاس تعداد بیشماری از نهضت های آزادیبخش اسلامی را گرد هم آورد. در خصوص لبنان باید گفت که لبنان به فضل خدا با کمی وسعتش آمده است ضربات سهمگینی بر پیکر اسرائیک. این ضربات به صورت پیگیر و مستمر وارد شده است. برای تقویت اعتقادی و روحیه افراد حزب‌ا …، دوره‌های فرهنگی ویژه‌ای مانند آن‌چه در قم مقدس وجود دارد. موضوعی که به دلیل شرایط خاص حاکم بر لبنان، حزب‌ها … را شاخص می‌کند، همان حالت جهادی است. این مقاومت است که ما را در مسیر بزرگمان پیش می‌برد. وی گفت: در حال حاضر، حمایت از امام خمینی و حفظ آنها بسیار مهم و ضروری است. ما با اجرای رهنمودهای او ، زمینه محافظت از راهش را فراهم کنیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا