اخبار استانی

کاهش پرندگان مهاجر حوضه زاینده‌رود و گاوخونی/اضافه برداشتهای بالادستی عامل خالی شدن سد

فاطمه کازرونی-اخبار اصفهان

از نظر محیطی نیز اثر خشک شدن رودخانه نه تنها اصفهان را در معرض خطر خشکسالی، آلودگی، تغییرات اقلیمی و کمبود بارندگی قرار داده است، بلکه زندگی پرندگان مهاجر را نیز با چالش مواجه کرده است.

همه ساله در فصول سرد، آبگیر رودخانه که 93 درصد آن در استان اصفهان قرار دارد، میزبان پرندگانی است که در هنگام کوچ میهمان این رودخانه هستند. ابه کود را نکیں است نکیں را کود راه تنا از زائد هایت وهش ایمی در کار است ایرانده است در کریک است، همچنین برنگان تالار نیز سالهاست روی از این تلاب به سوی دیر ریفریه ها و ابو کیزهای ایران کردند اند.

به این ترتیب پرندگان و گونه های حفاظت شده منطقه توسط سد زینده رود در ابتدای مخزن نیز از سال 99 تاکنون به شدت تحت تاثیر آب این منطقه قرار گرفته اند.

قائن تحميل جميعة پرندگان موجهر و آبزيان سد زاينده رود

نماینده نماینده حفاظت محیط زیست شهرستان چادگان در این رابطه بیان کرد: کاهش ذخیره آب دریاچه جاده زینده در سه سال اخیر باعث کاهش محسوس جمعیت پرندگان مهاجر و آب شده است. پرندگان در این منطقه

مجتیبی حاجتی با بیان اینکه منطقه حفاظت شده دریاچه سد زینده رود زیستگاه بسیاری از گونه های آبزی و پرندگان مهاجر است، گفت: کاهش حجم آب این دریاچه در چند سال اخیر مخاطرات زیست محیطی از جمله را در پی داشته است. کاهش جمعیت این گونه ها و تکثیر آنها دلت می شود

از اوایل بهار تاکنون حدود 30 گونه پرنده مهاجر به منطقه حفاظت شده زیند رود مهاجرت کرده اند که بررسی های چند سال اخیر به ویژه از سال 2019 به بعد نشان می دهد که جمعیت این پرندگان کاهش یافته و حتی برخی نیز کاهش یافته است. گونه ها دیگر دیده نشده اند.

وی با بیان اینکه از اوایل بهار تاکنون حدود 30 گونه پرنده مهاجر به منطقه حفاظت شده دریاچه زیند رود مهاجرت می کنند، گفت: بررسی های چند سال اخیر به ویژه پس از سال 1398 نشان می دهد که جمعیت این پرندگان از کاهش یافت و حتی

حاجتی با اشاره به اینکه پرندگان مهاجری که به دریاچه سد و رودخانه می آیند از گونه های مختلفی مانند اردک، غاز و فلامینگو هستند، افزود: این منطقه یکی از زیستگاه های اولیه و محل تخم ریزی دو گونه است. پرندگان مهاجر، «کاکادو ارمنی» و «престо мартия» аст.

وی همچنین به گونه های مختلف ماهی و ماهی از جمله کپور، کپور، کپور و کپور در دریاچه سد زینده رود اشاره کرد و تصریح کرد: در 10 سال گذشته مجوز صید قانونی این ماهی ها صادر شد اما در چند سال گذشته به دلیل کاهش حجم अबब ، हैण अबजिय؟

وی با بیان اینکه در حال حاضر میزان آب ذخیره شده در دریاچه، سد و رودخانه حدود 150 میلیون مترمکعب است، گفت: این موضوع باعث شده تا تخم ریزی و تکثیر ماهیان با مشکل مواجه شود.

حاجتی با اشاره به اینکه ماهی ها در بهار و اوایل تابستان برای تخم ریزی به ساحل دریاچه می آیند، تصریح کرد:زیرا خروجی سد از ورودی بیشتر است و باعث پایین آمدن سطح آب دریاچه می شود و به دلیل خشک شدن ساحل، تخم ریزی ماهی های زیادی در آن جریان دارد.

کاهش سد زینده رود بیش از میزان بارندگی و مصرف آب توسط مردم اصفهان که بر اساس آمار کیشور همواره بیشترین صرفه جویی در مصرف آب را در کیشور دارند، منوط به برداشت غیرمجاز در بالادست است. رودخانه و در مناطق اطراف.

وی ضمن بیان اینکه این موضوع به میزان آب و ورودی و خروجی بستگی دارد، خاطرنشان کرد: در سال 1377 به دلیل اینکه ورودی آب بیشتر از خروجی بود، این مشکل وجود نداشت اما در سه سال اخیر طی فصل تخم ریزی، ورودی آب کمتر است این موضوع را تحت تاثیر قرار داد.

در هفته های اخیر شرکت آب اصفهان نسبت به صرفه جویی در مصرف آب در رابطه با کاهش ذخیره سازی در سد زینده رود هشدار داده است.در حالی که کاهشی در این سد وجود دارد، بیش از میزان بارندگی و مصرف آب توسط مردم اصفهان که طبق آمار کیشور همواره بیشترین صرفه جویی در مصرف آب را در کشور دارند، منوط به برداشت غیرمجاز از بالادست رودخانه است..

در کارمهال و بختیاری و اصفهان

موضوعی که رئیس مخزن رودخانه زینده رود و مخازن فلات جنوب غربی ایران به آن اشاره کرده و در این رابطه می گوید: در دهه های گذشته شاهد عدم مدیریت خوب آب در خصوص تنش آبی در استان اصفهان اگر کار به موقع انجام می شد شاید امروز نداشتیم

علیرضا الماسوندی با اشاره به برداشت اضافی 500 میلیون مترمکعبی در چهارمحال، بختیاری و اصفهان از طریق ایستگاه های پمپاژ ثابت، تاکید کرد: اولین اقدام وزارت نیرو نصب کنتور برای تمامی این ایستگاه ها در دو ماه آینده است که این میزان قابل انجام است. کنترل و هزینه های غیر مجاز را از تهران قطع می کند.

او اضافه کرد: فرونشست تحميل جدي بريا در تمدان عزيم است; замана перевозка тесческо в баиная гечесть ист в байд وارد тафа купа шд.

برآورد دستگاه های نظارتی حاکی از وجود حدود 30 هزار حلقه چاه غیرمجاز در بالای کشور است، اما هر ساله تنها با یک هزار حلقه چاه برخورد قضایی می شود که نشان از کندی و بی نتیجه بودن این روند دارد.

48

دکمه بازگشت به بالا