عمومی

یادکرد از حسین بنایی با نگاهی به اوضاع امروز

دوكتر حسين بنايي از فيره‌هاي تاريخ‌ساز ايران بوده است كه حق را بر كرد و بروشي كرد و شركت كيشور درد درد. و در سال 1290 در مشهد کشم به جهان کشود. О “تاریخچه ورزش، آموزش و پرورش، پیشگام، مؤسس بسیاری از شرکت های تعاونی، موسس مدارس و دانشگاه های ورزشی، آموزش دیده در دبیرستان ها، اساتید دانشگاه، هنرمند خلاق، نقاش (در کلاسیک، مدرن، کاریکاتور، مینیاتور)) نویسنده 57 کتاب آموزشی، مترجم زبان های فرانسه و انگلیسی، نویسنده خوب، عاشق تربیت نسل آینده، موسس اردوها و موسسات ورزشی و خانه های پیشکسوت، قهرمان و قهرمان رشته های مختلف ورزشی، انسانی شجاع، متدین، نجیب و بزرگ مردی که در بازه‌ی مردان پیش‌آهنگِ این السرامین کار کرک است»(1).

حسین دکترای تعلیم و تربیت، روانشناسی و تربیت بدنی را از آمریکا گرفت و به ایران بازگشت. وی از آثار به یاد ماندنی، منظر باغ را به اردوی آموزشی و تفریحی دانش آموزان تبدیل کرد و در ارتفاعات همین منطقه کمپ احداث کرد که به مرکز ورزشی و آموزشی نیز تبدیل شد. بنایی در رامسر و مشهد و نیشابور هم بروزهای بردگهای بیش‌آهنگی ساخت و به همین ترتیب در دهها پنکی در کیشر کوکردها کردها و نیز کنگرهای کوگرد. این کار ارزشمندی بود که او با ابتکارات خود و از طریق مراکز واردات و همکاری مردم هزینه های اصلی ساخت و نگهداری این تاسیسات را تامین کرد.ساخت و ساز و باغبانی نه به صورت نمادین بلکه با تمام توان و با تمام توان بیش از یک کارگر ساده وقت آن است که شخصیت مدیران ارشد کشور را با مدیران فدراسیون های ورزشی یا مدیران نهادهای «فرهنگی» فعلی مقایسه کنیم و ارزیابی کنیم که این مردان تنها با هزینه های نجومی ملت کشور چه می کنند! حداقل در فدراسیون های ورزشی می دانم که قبل از «مدیریت» این سازمان های مردم نهاد چه سفرهای خارجی و کمک های خارجی، چه هزینه های مالی و چه ثروت های شخصی انجام می شود و چه نتایجی حاصل می شود.

یادکرد از حسین بنایی با کھیں به سیامیت امروز

این یک فاجعه تاریخی است که شخصیتی نابغه و فاضل مانند یک پزشک ساخته می شود، بعد از انقلاب دستگیر می شود، اما البته بعد از مدتی مشخص می شود که هیچ نقطه سیاهی در کارنامه اش ندارد. به این حال او را از عرناهای منازیره می کند و و ناچار به می شود. پس از آن، سازمان پیشگامی که چندین نسل از کودکان و نوجوانان را با فعالیت هایی مانند انجام «کار خوب»، داوطلبی، ورزش، زندگی زیر پوشش و مهارت های زندگی در طبیعت و «حافظه جمعی» برای توده ها آشنا کرد. ایرانیانِ مدرسة‌روفته بود، با تعلیم از از آن (!) میلکند. همچنین یک سری تراژدی های دیگر مانند در همان صحنه و کلیک شده نمونه ای از هزاران سوء مدیریت دیگر است. مناظر و کلیک هایی که او ساخت تا سال ها به روی مردم عادی بسته بود و بعد ظاهراً در اختیار وزارت آموزش و پرورش و فرهنگ قرار گرفت. هذا در منقطة (همین کند سال پیش) به‌علت منزیر تعلیم و فروش، از سوی بانک ملی که شد! در منزریه و کلککال ستقرونها و راهای دودایی شده است که می شود

اغتشاشات مکرری که در روزهای اخیر شاهد آن بودیم تا حد زیادی ناشی از طرد مردان و زنان کارآمدی چون حسین بنایی به دلیل متفاوت بودن ظاهر و پوشش و افراد کشته شده بی کفایت است. با دستگاه اصلاح کننده ظاهر حکومت، زنان و مردان دیگر مخالف پوشش متفاوت، فرصت طلبان و نیات کثیف درونی خود را پنهان کردند. امروز می توانیم همه نارضایتی های خود را ناشی از کمک بیگانگان بدانیم یا به وضعیت بد جامعه و محیط زیست بنگریم و وانمود کنیم که جوانان در مسیر پیشرفت و سربلندی هستند… اما اگر رهبران جوانان به سیاست‌های غلط خود پشت نمی‌کنند و زمینه رشد افکار را ایجاد نمی‌کنند، رتبه ایران عزیز در شاخص‌هایی مانند بهداشت محیط، توسعه اقتصادی، اعتبار پول ملی، اعتبار پاسپورت بیشتر کاهش می یابد و در شاخص هایی مانند فرار مغزها و سرمایه افزایش می یابد.

* केन्शगर मोहित जिसत

پینوشت

1) از tarnmai «शारो साल»

برای اطلاعات بیشتر در مورد دکتر می توانید کتاب را مطالعه کنید دوکتر حسین بنایی، مردی کون گل خار

233233

دکمه بازگشت به بالا