عمومی

یافته‌هایی غیرمنتظره درباره استامینوفن – اخبار استانی

تحقیقات جدید نشان می دهد کسانی که استامین مصرف کرده اند بیشتر از دیگران مستعد انجام کارهای خطرناک هستند.

به گزارش اخبار استانی، فرید نوشته شده: «استامينوفِن كه با نام پاراسِتامل نيز شناخته مي شود و با برندهاي تيلِنول و پانادُل به طور گسترده به فروش مي رسد، مي تواند حس و روحيه تحمل خطر را در مصرف كننده افزايش دهد. طبق مطالعه ای که در سال 2020 تغییرات رفتاری را در افرادی که تحت تأثیر این داروی بدون نسخه بودند مورد بررسی قرار داد، ظاهراً استامینوفن باعث می شود افراد در هنگام انجام کارهای خطرناک کمتر احساسات منفی را تجربه کنند. بالدوین وِی، دانشمندِ عسابِشناس، از دانشگاشِ بالدوین، می‌گوید: «عرض المزید که استامینوفن می‌کندن کیمر اهزاسِ ترس می‌کندن. از آنجایی که تقریباً 25 درصد از جمعیت آمریکا هر هفته استامینوفن مصرف می کنند، کاهش درک خطر و افزایش ریسک پذیری می تواند تأثیرات قابل توجهی بر جامعه داشته باشد.

این یافته‌ها بخشی از مطالعات پیشرفته است که نشان می‌دهد اثرات استامین‌ها بر کاهش درد منجر به فرآیندهای روان‌شناختی متعدد و افزایش تحمل عاطفی فرد در برابر ضربه و کاهش همدلی می‌شود. حتی کارکردهای هویتی آن را مختل می کند. این تحقیق همچنین نشان می دهد که توانایی عاطفی فرد برای درک و ارزیابی خطر با استفاده از استامین ها مختل می شود. اگرچه این اثرات ممکن است جزئی باشند، اما با توجه به اینکه استامینوفن یک داروی دارویی است که حداقل در بیش از 600 داروی بدون نسخه و بدون نسخه فقط در ایالات متحده استفاده می شود، این اثرات مهم است.

در یک سری آزمایش که او و همکارانش روی 500 دانش آموز داوطلب انجام دادند، تأثیر مصرف 1000 میلی گرم دوز استامینوفن که فقط یک بار مصرف شده بود (حداکثر دوزی که یک بزرگسال می تواند در یک زمان استفاده کند) به طور تصادفی بر روی مشخص شده است که این مقدار بر ریسک تأثیر دارد. درما به روستِ شبه‌دارو به روستِ استفاده از دارو کردہ کردہ کرد.

در هر کدام از آزمایش‌ها، باید روی صفحه کامپیوتر یک بادکنک، بدون باد را باد می‌کردند، هر یک‌باری که بادکنک می‌شد، آن‌ها مقداری پول خیالی را به دست می‌آوردند. به آنها گفته شد که می توانند بادکنک ها را باد کنند تا پول بیشتری به دست آورند، اما باید مطمئن باشند که بادکنک ها باقی نمی ماند، زیرا در این صورت پول خود را از دست می دهند.

نتایج نشان داد دانش‌آموزانی که استامینوفن مصرف کرده‌اند، در مقایسه با گروهی که داروهای مشکوک مصرف کرده‌اند و با احتیاط و محافظه‌کاری بیشتری عمل کرده‌اند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند. در واقع، افرادی که استامینوفن مصرف کرده بودند، بیشتر از گروه کنترلی که شبه دارو مصرف کرده بودند، بادکنک ها را باد کردند و احتمال ترکیدن بالون ها بیشتر بود.

وِی می‌گوید: «اگر اهل ریسک نیستی، چند بار بادکنک را باد می‌زنی و بعد پول را می‌گیری، چون نمی‌خواهی بادکنک را رها کنی و پول را رها کنی. اما نظر ما در مورد کسانی که از استامینوفن با بادکنک های بزرگتر، نگرانی کمتر و احساسات منفی کمتر در مورد اندازه و احتمال ترکیدن در اثر وزش باد استفاده می کنند، چیست؟

علاوه بر این آزمایش، از شرکت کنندگان خواسته شد تا در یک نظرسنجی شرکت کنند و سطح ریسک خود را در سناریوهای احتمالی مانند شرط بندی روی همه ورزش ها، بانجی جامپینگ از روی پل بلند یا رانندگی بدون کمربند ایمنی ارزیابی کنند.

در یکی از این بررسی‌ها مشخص شد که مصرف استامینوفن درک خطر را در گروه آزمایش بیشتر از گروه کنترل کاهش داد، اما در سایر بررسی‌ها تغییری در درک خطر مشاهده نشد. اما در مجموع، تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند که بیشتر آزمایش‌ها و بررسی‌ها نشان می‌دهد که رابطه معناداری بین مصرف استامینوفن و افزایش خطر وجود دارد. با این حال، این اثرات جزئی هستند.

آنها گفتند که تایید کردند که اثرات واضح این دارو را می توان بر حسب انواع فرآیندهای روانی مانند کاهش اضطراب تفسیر کرد.

محققان توضیح دادند: «این امکان وجود دارد که پس از مدتی گروه کنترل نتوانسته اند اضطراب بیشتری را در مورد انفجار تجربه کنند. وقتی اضطراب زیاد باشد، امتحان را قطع می کنند. استامینوفن می‌توندی را عرق دهد، هو کریکترینی را در عندبیشتر می‌کند».

این تیم قصد دارد علل تغییر این پدیده را بررسی کند و در تحقیقات آتی بررسی خواهد شد. محققان بدون شک نقش این دارو را در تسکین درد در تحقیقات بعدی بررسی خواهند کرد، زیرا برخی تحقیقات اخیر نشان می دهد که در بسیاری از موقعیت های پزشکی این دارو کمکی به کاهش درد نمی کند و در واقع بی تاثیر بوده و هیچ مزیتی ندارد و ربطی به این دارو ندارد. آی تی. علاوه بر این می تواند مشکلات بیشتری را برای سلامت فرد ایجاد کند.

با وجود جدی بودن این یافته ها، استامینوفن همچنان یکی از پرفروش ترین داروها در جهان است و سازمان بهداشت جهانی آن را به عنوان یکی از ضروری ترین داروها معرفی کرده است و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا مصرف این دارو را توصیه می کند. در صورت بروز علائم اولیه کووید

وِی می‌گوید با توجه به جاینتها اخریها اهرا استامینوفن باید اهراه این ایکریدها بیشتر فیکر کرد. «बाइड विश्वारिِ بیشـتری کے کے استامینوفن و سایر بیـنرسکه روی یکھہہ و کرکترین عرض المزید نمرشود شود.”

منبع: Science Alert

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا